Dogmat nieomylności i jego konsekwencje dla prawdomówności


Ludzie którzy w sposób zamierzony notorycznie mijają się z oztczającą ich rzeczywistością, po pewnym czasie nie są w stanie odróżnic prawdy od kłamstwa… Stąd ich przekonanie że zawsze mówią prawdę i że kształtują prawdziwą rzeczywiostośc… a jak mówią że nie kłamią – to mówią!… I w tym przekonaniu utrzymują ich różne „Grasie”, które kiedy trzeba potrafią z całą stanowczością POtwierdzic, że (tu cytat) „Pan premier nigdy nie kłamie. Pan premier zawsze mówi prawdę.”

…Odys

Dziennik gajowego Maruchy

Pozwolę sobie na chwilę słabości lub też naiwny humanizm. Mogę się mylić, ale znając jako tako Szekspira, Dostojewskiego i jeszcze kilkunastu klasyków opisujących ludzkie losy, które to opisy stały się pewnym kanonem kulturowym, zakładam, że człowiek jednak dysponuje czymś takim jak wrażliwość.

Przywołując ludzką wrażliwość mam na myśli cały przekrój, od popularnej znieczulicy po bardzo mało popularną bolesną szczerość i altruizm. Setki razy zwyczajnie zjadacze chleba zadają sobie pytania skierowane do samych siebie. Czy mogłem coś zrobić, może powinienem zrobić więcej, a gdybym wtedy postąpił inaczej? Podobne wątpliwości nachodzą śmiertelników dość często i dotyczą spraw zarówno prozaicznych, jak zgubienie kluczy, aż po sprawy tragiczne jak śmierć bliskich w dramatycznych okolicznościach.

Bardzo różnie bywa z natężeniem wrażliwości, ale gdy się rozejrzeć wokół siebie, nie pomijając siebie, to raczej trudno znaleźć krewnego lub sąsiada, który w obliczu tragedii od pierwszej minuty do ostatniego tchnienia nie wyrzucałby sobie zaniedbań, bywa, że na siłę…

View original post 587 słów więcej

Reklamy

One comment on “Dogmat nieomylności i jego konsekwencje dla prawdomówności

  1. Pingback: T. Arabski zeznaje w procesie gen. Bielawnego. Kolejna odsłona „taśm Wprost”. PiS chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w związku z doniesieniami nt. Sienkiewicza. CBA: doniesienia ws. Wojtunika niedorzeczne, sprawiają wrażenie manipulacj

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s