„Die Welt” broni AKowców


Niemiecka prasa o AK

05.04.2013 (IAR) – W niemieckiej prasie nie milknie dyskusja na temat filmu pokazanego przez telewizję ZDF, w którym żołnierzy Armii Krajowej przedstawiono jako skrajnych antysemitów. Komentator dziennika „Die Welt” pisze, że oburzenie jakie film wywołał wśród Polaków jest uzasadnione.

Komentator gazety przypomina liczne reakcje jakie film wywołał w Polsce, gdzie odebrano go jako zniewagę narodowej duszy. Ale jak czytamy, oburzenie Polaków jest nie tylko zrozumiałe, ale też uzasadnione. Żołnierzy Armii Krajowej przedstawiono bowiem w większości jako antysemitów, przez co w znacznym stopniu odebrano im legitymacje do działania. Autor artykułu pyta dlaczego twórcy filmu, którzy prawdopodobnie jako pierwszy przedstawili niemieckiemu widzowi Armię Krajową, przeciągnęli żołnierzy AK przez „brunatne bagno”. Komentatora gazety dziwi także nazywanie żołnierzy Armii Krajowej polskimi nacjonalistami. Czy Churchill i de Gaulle też byli nacjonalistami, bo walczyli o swoje kraje – pyta autor komentarza w dzienniku „Die Welt”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Szymański/Berlin/moc

za pomocą Niemiecka prasa o AK – Stooq.

…są jeszcze ludzie bez klapek na oczach, którzy potrafią uczciwie spojrzec na historię i podejśc profesjonalnie do pewnych historycznych faktów. Trzeba znac a przede wszystkim wskazywac twórcom filmowym granicę dla dośc swobodnych (delikatnie mówiąc) adaptacji historii. Nikt nie twierdzi że wśród AKowców nie było antysemitów, ale jeżeli tak było to należy wskazac źródła takich domniemywań i piętnowac konkretnych ludzi za ich zachowanie, bez wrzucania wszystkich do jednego wora.

…Odys

podobne: Rosyjska Gazeta: „AK zabijała czerwonoarmistów” (publikacja dokumentów o AK). IPN odpowiada na rosyjską prowokację. Żołnierze Wyklęci i ostatnie polskie powstanie.

Reklamy

3 comments on “„Die Welt” broni AKowców

  1. Pingback: “Niezbędnik Historyczny” Lewicy – Stooq | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Gimnazjaliści nie radzą sobie z trudniejszymi zadaniami, ale szkołę lubią. Prawo do odręcznego pisania. Polscy historycy zbulwersowani niemiecko-rosyjskim podręcznikiem. | Łódź Odysa

  3. Pingback: „1920 – zapomniany appeasement”. Murzyńskość zachłyśniętych zachodem. O polską politykę i świadomość historyczną. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s