Solidarni z mafią, czyli zaległym VATem w przedsiebiorcę


22.04. Gdynia (PAP) – Na początku czerwca rząd może przyjąć projekt ustawy wprowadzający solidarną odpowiedzialność za zaległy VAT – zapowiedział w poniedziałek w Gdyni wiceminister finansów Maciej Grabowski. Ma to przeciwdziałać nadużyciom m.in. w obrocie paliwami.

(karanie osób nieodpowiedzialnych za popełnienie przestępstwa w miejsce przestępców którzy uniknęli opodatkowania nie jest „solidarnością” – niby z kim ta solidarnośc skoro przestępca uniknął opodatkowania – tylko karaniem innego podmiotu w miejsce tego który nie zawinił!)

Od pewnego czasu obserwujemy wzmożoną aktywność firm, które trudnią się wyłudzaniem VAT-u. To są zorganizowane grupy przestępcze. Powołane zostały specjalne grupy operacyjne do zwalczania tego procederu, ale potrzebne są też zmiany legislacyjne. Taki projekt jest procedowany przez ministra finansów. Zawiera nowy pomysł, jeśli chodzi o podatek od towarów i usług, tj. instytucję solidarnej odpowiedzialności podatników” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w gdyńskim biurze posła PO Tadeusza Aziewicza podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Maciej Grabowski.

(no to zamiast karac uczciwych sprzedawców – którzy mają prawo sprzedawac swój towar każdemu kto ma na to ochotę – zajmijcie się urzędasy skutecznym ściganiem i karaniem tej mafii o której mowa. w końcu za to bierzecie pieniądze! ja rozumiem że chodzi o to, że taki sprzedawca to dużo łatwiejsza cytryna do rżnięcia i wyciśnięcia jak taka mafia, ale nieporadnośc aparatu władzy wobec patologii nie może byc pretekstem do karania w to miejsce uczciwych ludzi. a może łatwiej by było stworzyc raz NORMALNE przepisy podatkowe żeby takim mafiom nie opłacało się działac w lukach prawnych?)

Wyjaśnił, że podobne rozwiązanie występuje w 19 krajach Unii Europejskiej.

(a w niektórych krajach arabskich ucina się ręce za kradzież – może by u nas też wprowadzic? Hitlerowcy w miejsce jednego zabitego żołnierza zabijali 10 Polaków – może by też wprowadzic tego typu zależnośc? to że w innych krajach w ten sposób się postępuje to nie jest ŻADEN argument!)

Grabowski nadmienił, że w trakcie konsultacji nad projektem pojawiły się też opinie krytyczne, dotyczące solidarnej odpowiedzialności podatników.

(a to ci dopiero noooo! co za bezczelne votum separatum! do komory z nimi! przecież nie mogą miec racji i do tego buntowac się przeciwko „prawu”)

„Stąd propozycja, żeby ta instytucja obejmowała wyłącznie podatników, którzy obracają wrażliwymi towarami, czyli paliwami, prętami stalowymi i złotem granulowanym powyżej 100 tys. złotych w skali miesiąca. Wydaje nam się, że to odetnie od tej solidarnej odpowiedzialności te firmy, które na niewielką skalę zakupują te towary” – dodał wiceminister finansów.

(a mnie się wydaje, że ktoś wam ludzie pousuwał te fragmenty mózgu które są odpowiedzialne za logikę, uczciwośc i inteligencję, stąd moja propozycja – udajcie się do dobrego chirurga mózgu)

Zdaniem Grabowskiego, taki pułap finansowy transakcji pozwoli jednocześnie zachować intencję proponowanych zmian, tj. żeby instytucja solidarnej odpowiedzialności podatników „działała prewencyjnie i zniechęcała podatników do zawierania transakcji z tymi, którzy wyłudzają VAT i nie odprowadzają tego podatku do budżetu”, a jednocześnie żeby „zabezpieczała tych podatników, którzy są uczciwi”.

(ani taki ani żaden inny „pułap” nie jest w stanie zamaskowac intencji tego projektu, którą jest odpowiedzialnośc zbiorowa wobec przewinienia jednostki, bo wam się nie chce, nie potraficie, boicie się walczyc skutecznie z mafią i własną niekompetencją która tworzy prawo pozwalające na tego typu wałki z VATem. i co za bezczelnośc! ustawę która ma z założenia karac uczciwych przedstawia się jako „zabezpieczającą tych którzy są uczciwi”)

Wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe w VAT związane z handlem tzw. towarami wrażliwymi (paliwami, stalą i złotem) przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ordynacji podatkowej. Resort finansów ujawnił go na początku marca 2013 r. Zgodnie z nim firma kupująca towar np. w cenie znacznie niższej niż rynkowa, która wiedziała lub miała uzasadnione podstawy, by przypuszczać, iż dostawca nie odprowadził należnego VAT (lub jego części), mogłaby odpowiadać za zaległość podatkową oszusta.

(a kogo obchodzi po za państwowym złodziejskim aparatem zwanym fiskusem, żeby płacic drożej za jakikolwiek towar? NIKOGO. to jest zasrany obowiązek aparatu aby tego typu nieprawidłowośc udowodnic. rozwiązanie proste – niskie i proste podatki a szara strefa zniknie sama)

Ministerstwo Finansów zadeklarowało doprecyzowanie swoich intencji i wskazanie, że zakres „odpowiedzialności solidarnej” będzie dotyczył przede wszystkim podmiotów zajmujących się profesjonalnym obrotem towarami wrażliwymi, które kupują je w celu dalszej odsprzedaży. Ministerstwo zapewniło, że przepisy zostaną skonstruowane tak, aby uczciwi podatnicy nigdy nie zostali obciążeni odpowiedzialnością za oszustwa podatkowe przestępców. (PAP)

za pomocą MF: rząd zajmie się projektem ws. solidarnej odpowiedzialności podatników – Stooq.

rys. Jerzy Wasiukiewicz

rys. Jerzy Wasiukiewicz

… Sranie w banie! Podatnicy z samej zasady powstania tej ustawy będą karani za to że ktoś inny oszukał – i to wcale nie „solidarnie”, bo do tej solidarności trzeba żeby drugą połowę mafia zapłaciła. Ministerstwo może sobie „zapewniac” (tak jak przy nie jednym bublu prawnym zapewniało) ale ja wiem już dziś, że dzięki tej ustawie aparat państwa nie będzie musiał się uganiac za mafią – bo to i niebezpieczne może byc – a w to miejsce przyjdzie do przedsiębiorcy żeby go jak cytrynę najpierw zerżnąc a potem wycisnąc. i taka jest „intencja” i taki będzie skutek tej „solidarności” (obrzydliwe słowo).

…Odys

Reklamy

13 comments on “Solidarni z mafią, czyli zaległym VATem w przedsiebiorcę

 1. Pingback: Czy rząd Donalda Tuska wraz z całą administracją podatkową postawili sobie za cel, by wszyscy przedsiębiorcy albo zbankrutowali, albo wyprowadzili się za granicę? | Odys Syn Laertesa

 2. Pingback: W trosce o zdrowie podatnika. “Słodkie bąbelki ze słoną akcyzą”. | Odys Syn Laertesa

 3. Pingback: Prawo i bezprawie: Euro 2012 trwa i daje dobrze zarobić. Mucha odpytywana z koncertu Madonny. Prokuratura na pomoc fiskusowi. | Odys Syn Laertesa

 4. Pingback: 75-proc. stawkę podatku fiskus zastosuje do nieujawnionych dochodów – Stooq | Odys Syn Laertesa

 5. Pingback: Przedsiębiorcy walczą o skażony alkohol. Wiceminister popełnił przestępstwo? | Łódź Odysa

 6. Pingback: Przywileje emerytalne i kosztowne delegacje kosztują, więc rząd przyjął założenia do noweli ustawy o VAT. | Łódź Odysa

 7. Pingback: Komorowski zalecił stosowanie korzystnej dla obywateli wykładni przepisów podatkowych. Skarbówka ma jednak inne plany. | Łódź Odysa

 8. Pingback: Rzeczpospolita niskich płac, zawyżonych średnich i odwróconego VATu. Projekt dot. podniesienia kwoty wolnej od podatku odrzucony, ale 95 mln zł na nagrody w urzędach jest. | Łódź Odysa

 9. Pingback: Polska gospodarka: Embargo nie zatrzymuje polskich owoców i warzyw (Rosja wylicza nam straty). Polski system podatkowy nieprzyjazny, państwo przegrywa z oszustami, tragiczna polityka surowcowa. Banki chcą by rząd dopłacał do ich zysków (KNF: to ods

 10. Pingback: Samorządowe „inwestycje” to wzrost zadłużenia i podwyżki opłat. Rentowność długu i rosnąca obsługa kosztów. Państwo broni się przed zwrotem zagrabionego mienia i zmianami w ordynacji podatkowej, obniżka podatków nie tak szybko (

 11. Pingback: Spadek po platformie. PO zawiodła przedsiębiorców. Czy obietnice wyborcze zbankrutują Polskę? W oczekiwaniu na „przełom”. Brytyjczycy nie chcą mieć nić wspólnego z długiem i uchwalają jeden z postulatów KORWiNa. | Łódź Odysa

 12. Pingback: „W przedszkolu naszym nie jest źle” czyli… o jedynie słusznej misji publicznej PISu w „narodowych” mediach i w gospodarce (by znowu było jak za Gierka) | Łódź Odysa

 13. Pingback: Konfiskata rozszerzona, donoszenie na samego siebie do fiskusa, ekologia (nie)podległości i inne „dobre zmiany” zasad życia w komunie… czyli „sekretne życie drzew” i „Młody las” (Kaczmarskiego) | Łódź Odys

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s