Płużański: Pilecki zamiast Che Guevary! – Najwyższy Czas!


fragment artykułu autorstwa Pana Tadeusza Płużańskiego:

rotmistrz Witold Pilecki. bohater wojny z bolszewikami, uczestnik wojny obronnej w 1939 r., oficer AK, dobrowolny więzień w Auschwitz, twórca organizacji ruchu oporu i autor pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach

rotmistrz Witold Pilecki. bohater wojny z bolszewikami, uczestnik wojny obronnej w 1939 r., oficer AK, dobrowolny więzień w Auschwitz, twórca organizacji ruchu oporu i autor pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach

Komunistyczni siepacze zamordowali Go 25 maja 1948 roku, strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim w Warszawie. „Ludowa” Polska nie doceniła bohaterstwa człowieka, który jako jedyny poszedł dobrowolnie do obozu śmierci Auschwitz (wczoraj – 26.04 – minęła 70 rocznica brawurowej ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu) Niebywałe czyny Witolda Pileckiego zapewniły mu uznanie na Zachodzie – wliczono go w poczet najodważniejszych ludzi świata.

Jak Witold Pilecki trafił do Auschwitz?

Po kampanii wrześniowej, w której dowodził plutonem kawalerii, wstąpił do jednej z pierwszych podziemnych organizacji – Tajnej Armii Polskiej (później weszła w skład Związku Walki Zbrojnej). Kiedy na początku 1940 roku TAP dotknęły aresztowania i część członków przewieziono do Auschwitz (pierwszy transport Polaków – więźniów politycznych przybył tam 14 czerwca 1940 roku), na jednej z narad ustalono, że ktoś z kierownictwa organizacji dostanie się do obozu, aby poznać panujące w nim warunki i możliwości uwolnienia więźniów. Wtedy (i jeszcze długo potem) nikt nie zdawał sobie sprawy, co to za miejsce – że to nie jeden z wielu obozów pracy, ale wielka fabryka zagłady. Wyprzedzając trochę fakty, podkreślić należy, że kiedy w październiku 1940 roku generał Stefan „Grot” Rowecki przez zwolnionego więźnia otrzymał pierwszy raport Witolda z Auschwitz i wysłał go do Londynu – zarówno w Anglii, jak i w Ameryce informacje te uznano za przesadzone….

Nawet gdy bezpieka była na jego tropie, nie skorzystał z możliwości wyjazdu na Zachód. Do końca pozostał na posterunku, co określił słowami: „Ja zostanę, wszyscy nie mogą stąd wyjechać, ktoś musi tu trwać bez względu na konsekwencje”

całośc tu: Płużański: Pilecki zamiast Che Guevary! – Najwyższy Czas!.

rtm. Witold Pilecki 1901 - 1948

rtm. Witold Pilecki 1901 – 1948

…Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z obozu wraz z dwoma współwięźniami związanych z ruchem oporu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Za pośrednictwem Komendy Głównej AK raporty dotarły do Londynu, ale alianci nie zniszczyli nawet szlaków kolejowych wiodących do obozu.

Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Tadek Firma Solo- Rotmistrz Witold Pilecki(prod.ZICH)

podobne: Mówienie o „polskich obozach” w rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz jest niedopuszczalne! oraz: O „wyższości” holokaustu.IL nad holokaustem.PL i to: Pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”, która zachowała się jak trzeba.

rotm. Witold Pilecki (Grafikę zaprojektowała redakcja profilu Templum Christi)

rotm. Witold Pilecki (Grafikę zaprojektowała redakcja profilu Templum Christi)

Reklamy

2 comments on “Płużański: Pilecki zamiast Che Guevary! – Najwyższy Czas!

  1. Pingback: Pamięci Danuty Siedzikówny “Inki”, która zachowała się jak trzeba. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: W rocznicę obchodów wyzwolenia Auschwitz (bez Pileckiego). Mosze Kan­tor: „Wła­di­mir Putin jest wiel­kim przy­ja­cie­lem śro­do­wisk ży­dow­skich”. Czy żydom grozi exodus? Brytyjski historyk ostro o bierności Zachodu wobec z

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s