Eurokołchoz: w budżecie brakuje a hiszpańskie wioski na sprzedaż


Hiszpania: wsie na sprzedaż

28.04.2013 (IAR) – Hiszpańskie biura nieruchomości wystawiły na sprzedaż ponad 50 opuszczonych wsi. Ich ceny wahają się od 60 do 250 tys. euro, czyli tyle ile trzeba zapłacić w mieście za niewielkie mieszkanie.

„6 budynków mieszkalnych, wieża obronna, młyn, opuszczona winnica, kaplica i magazyny” – to opis jednej z wystawionych na sprzedaż wsi. Nazywa się Esblada i jest położona nieopodal Tarragony. Ostatni mieszkaniec opuścił ją 40 lat temu. Biuro nieruchomości żąda za całość 250 tysięcy euro, czyli tyle, ile trzeba zapłacić za 3 pokojowe mieszkanie w Barcelonie.

„Najtrudniejsze było ustalenie, kim są właściciele każdej z nieruchomości, czy żyją, czy chcą ją sprzedać. Zajęło nam to ponad rok.” – przyznaje Montse Rives z biura nieruchomości.

Najwięcej ofert sprzedaży wsi pochodzi z Katalonii, Asturii i Galicji. Większość zainteresowanych kupnem to obywatele Wielkiej Brytanii i Francji. Pracownicy biur nieruchomości zapewniają, że jest to dobra lokata pieniędzy, bo za kilka lat znów zaczną rosnąć ceny działek i domów.

Opóźniają się negocjacje budżetowe z PE

25.04. Bruksela (PAP) – Rozpoczęcie formalnych negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE zostało odłożone. Według dyplomatów w Brukseli eurodeputowani chcą, by najpierw rządy znowelizowały tegoroczny budżet Unii i pokryły deficyt.

Wicepremier przewodniczącej UE w tym półroczu Irlandii Eamon Gilmore chciał w czwartek spotkać się w Brukseli z grupą kontaktową PE, aby rozpocząć formalne rozmowy o nowym budżecie Unii na lata 2014-2020. Budżet ten, przyjęty w lutym przez przywódców krajów Unii, musi jeszcze uzyskać poparcie Parlamentu Europejskiego, który jednak uzależnił swoją zgodę od spełnienia szeregu warunków.

Wstępnym warunkiem rozpoczęcia negocjacji PE z rządami jest nowelizacja budżetu Unii na 2013 rok, co oznacza konieczność znalezienia przez kraje członkowskie dodatkowych 11 mld euro, aby załatać deficyt wynikający z różnicy między zaplanowanymi zobowiązaniami a spływającymi fakturami za płatności, które trzeba realizować.

„Komisja Europejska przedstawiła projekt nowelizacji tegorocznego budżetu już pod koniec marca. Ale najwyraźniej eurodeputowani chcą poczekać na porozumienie krajów członkowskich w tej sprawie, zanim w ogóle zaczniemy rozmawiać o nowej wieloletniej perspektywie finansowej” – przyznał unijny dyplomata.

W zeszły poniedziałek Gilmore powiedział podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu, że negocjacje budżetowe z PE powinny rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu, aby mieć pewność, że nowe programy konieczne dla wdrożenia wieloletnich ram finansowych będą gotowe na czas, czyli na początku 2014 r. Także komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski ostrzegał przed marnowaniem czasu, wskazując, że rozmowy już i tak są opóźnione.

za pomocą serwisu stooq.pl

Reklamy

7 comments on “Eurokołchoz: w budżecie brakuje a hiszpańskie wioski na sprzedaż

  1. Pingback: Oblicza eurosocjalizmu. Hiszpański Caritas bije na alarm. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Cisza przed burzą. Toksyczne aktywa w systemach bankowych Polski i Hiszpanii. Przestajemy płacić kredyty mieszkaniowe. “Troika” wróciła do Hiszpanii. | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: Eurokołchoz: Pożyczka dla Grecji. Włochy – Bezrobocie najwyższe od 37 lat. Sardynia chce do Szwajcarii. | Odys Syn Laertesa

  4. Pingback: Eurokołchoz: 40 tysięcy bezdomnych w Hiszpanii. Katalonia chce niepodległości. | Odys Syn Laertesa

  5. Pingback: Hiszpania: Plebiscyt niepodległościowy szansą na większą autonomię. Baskowie wspierają Katalończyków. UE: debata poświęcona unikaniu podatków w Luksemburgu (Szczurze P/Odchody), Draghi o bezrobociu wśród młodzieży. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Hiszpania: Jedną ręką kneblują drugą przekupują czyli Prawo Bezpieczeństwa Narodowego. | Łódź Odysa

  7. Pingback: W Hiszpanii nie ma rządu a gospodarka rośnie. Opłacalność „ekonomi trynitarnej” kontra interwencjonizm państwowy. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s