Inwestycje bezpieczne zdaniem mas oraz zdaniem analityków – DwaGrosze


Rzepa donosi o ciekawej ankiecie przeprowadzonej przez Lion’s House i portal Interia.pl wśród 15 tys. internautów. Pytanie brzmiało – co jest najbardziej bezpieczną (podkr. cynik9) formą lokowania kapitału.  Z relacji wynika że firma Lion’s House wynikami ankiety została zaskoczona. Spodziewała się mianowicie odpowiedzi że „najbezpieczniejszą formą inwestowania są teoretycznie lokaty bankowe i obligacje skarbowe” i że internetowe masy potwierdzą ten rezultat wieloletniego prania mózgów.

Tymczasem nic takiego. Okazuje się że masy czegoś się jednak uczą, wolno bo wolno, ale zawsze. Pod względem bezpieczeństwa lokowania kapitału na przykład obligacje skarbu państwa polskiego uplasowały się, naszym zdaniem słusznie, dopiero na 8-mym miejscu (3%), poniżej nawet „drogich trunków” na pozycji 6 (4%). Może to być o tyle logiczne że jeśli państwo polskie by zbankrutowało to wielu nie pozostanie nic innego jak tylko się upić, choć być może trunkiem niekoniecznie „drogim”… 😉

Jednym z mankamentów ankiety jest to że jej sponsorzy nie bardzo wydają się rozumieć co oznacza bezpieczeństwo lokowania kapitału, a w każdym razie rozumieją to inaczej niż ankietowani. Motają się w związku z tym w nie bardzo trzymających się kupy wyjaśnieniach. Fakt że lokaty bankowe znalazły się dopiero na piątym miejscu (9%) komentują na przykład tak: wynikom trudno się dziwić biorąc pod uwagę zyski, jakie generują dziś lokaty bankowe i obligacje skarbowe. O ile więc dobrze rozumiemy dla analityków Lion’s House im lokata generuje większy zysk tym jest bezpieczniejsza…. (sic! – Odys)

Hmm, najwyraźniej ankietowani wiedzą lepiej i lepiej rozumieją kwestie bezpieczeństwa lokaty, plasując na czwartym miejscu „nieruchomości mieszkalne” (10%). To trochę niespodzianka, zważywszy na  trwającą od kilku lat bessę w szeroko pojętych nieruchomościach „mieszkalnych”. Owszem, ci którzy lekkomyślnie nabyli gigantycznie przewartościowane mieszkania w okolicach szczytu hossy prawdopodobnie przez lata będą pod wodą, bez możliwości zbycia czegokolwiek z zyskiem  (Czy bać się długiego kryzysu w nieruchomościach). Nie wszyscy jednak kupowali w szczycie hossy a w nieruchomościach prawie zawsze można znaleźć także rozsądne propozycje. Dom, zwłaszcza z kawałkiem gruntu wokół, i w odpowiedniej lokacji, trzyma zwykle wartość chociażby z tytułu kosztu zastąpienia. Nie jest to oczywiście równoznaczne z ceną idącą cały czas i tylko do góry.  Bessy i hossy w tej klasie aktywów trafiają się tak jak w każdej innej. Ale owszem, wg naszego leksykonu przynajmniej, jeśli tylko nieruchomość nie została kupiona na jakąś zupełnie wariacką hipotekę i po wariackiej cenie, jest to na ogół dość bezpieczne długoterminowe „lokowanie kapitału”.

Zdumiewające analityków Lion’s House trzecie miejsce pod względem bezpieczeństwa zajęło trzymanie gotówki w skarpecie czyli „gotówka w domu” (13%). Tutaj też tłumaczenie tego niskimi „zyskami jakie generują dziś lokaty bankowe” nie bardzo trzyma wodę. Ludzie najwyraźniej lepiej niż sponsorzy ankiety rozumieją że marcowa grabież depozytów bankowych na Cyprze była przekroczeniem Rubikonu (Czy depozyty na Cyprze zostały  zajumane?). Aby oddać sprawiedliwość, analitycy  wiedzą że dzwonią, tylko nie bardzo w którym kościele. Powodem do niepokoju są dziś nie tyle obawy o bezpieczeństwo systemu bankowego, ile o to, że depozyty mogą zostać niespodziewanie obłożone wysokim podatkiem – tłumaczą.

Niespodziewanie obłożone podatkiem? My tam tłumaczymy to bez owijania w bawełnę  – powodem do niepokoju jest obawa przed cypryzacją twojego depozytu twoim w banku! Można to oczywiście nazywać eufemistycznie „wysokim podatkiem”, jeśli ktoś chce… Na Cyprze było tego „wysokiego podatku” coś 80%. Po Cyprze banking w EU nigdy więcej nie będzie tym czym był. Grabież depozytów padającego banku została właśnie usankcjonowana jako oficjalna polityka EU od 2016. O ile przynajmniej EU dotrwa do tego czasu w obecnym kształcie… Żaden depozyt w EU, mały czy duży, nie jest odtąd bezpieczny, kropka. Być może wysokie stopy procentowe przyciągną kiedyś rzesze ryzykantów ale zerowe realne stopy procentowe dzisiaj stanowią nic innego jak tylko „return free risk”, i ludzie słusznie wybierają skarpetę. Prawo nieprzewidywanych konsekwencji marcowej „cypryzacji” działa….

całośc tu: Inwestycje bezpieczne – DwaGrosze.

polecam: Akcje – Czy warto inwestować w wartość? – Stooq

jak zwykle polecam lekturę całości a zamiast komentarza obrazek… „Umiesz liczyc? Licz na siebie” 😉 … Odys

rys. Buch

rys. Buch

Reklamy

6 comments on “Inwestycje bezpieczne zdaniem mas oraz zdaniem analityków – DwaGrosze

  1. Pingback: Konta oszczędnościowe: alternatywa dla lokat, ale i pułapka. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Fundusze: zamknięte kontra otwarte | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: Eksperci: inwestycje w ziemię dobrą lokatą, ale długoterminową | Odys Syn Laertesa

  4. Pingback: III filar na emeryturę albo dom. Trader 21: Własna firma czy inwestycja w mieszkanie? | Łódź Odysa

  5. Pingback: Inwestowanie a spekulacja. Jak stracić 100 tys. dolarów w jedną noc? | Łódź Odysa

  6. Pingback: Moralne i ekonomiczne konsekwencje głupoty czyli… „Dobrobyt” płacy minimalnej, średniej krajowej, bezwarunkowego dochodu gwarantowanego i programów socjalnych. PIS gwarantuje bankom niezatapialność (za oszczędności Polaków). |

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s