Lekarze z KSLP chcą, by zakazano in vitro.


W obliczu podjęcia decyzji o finansowaniu procedury „In vitro”, my lekarze zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich, Oddziale Śląskim, zwracamy uwagę na ogrom zła, krzywdy i szereg nieprawidłowości związanych z tą procedurą.

Oddzielenie prokreacji od aktu seksualnego, aktu małżeńskiego zawsze niesie ze sobą złe społeczne konsekwencje oraz jest szczególnie niekorzystne dla dzieci przychodzących na świat wskutek działania osób trzecich. Pociąga także za sobą nieuchronnie redefinicję ojcostwa, macierzyństwa, wierności małżeńskiej, wprowadzając zamęt w relacjach rodzinnych i niszcząc tym samym fundamenty życia społecznego.

Zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych i „wyprodukowanie” dziecka poprzez techniczną interwencję osób trzecich jest wyrazem braku szacunku dla godności życia ludzkiego.

Procedura „In vitro” jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna.

Jako lekarze stwierdzamy z mocą, iż metoda „In vitro” nie leczy niepłodności, a umożliwia jedynie „wyprodukowanie” dziecka; co więcej może stanowić ryzyko dla życia i zdrowia matki oraz dziecka. Natomiast powołaniem i obowiązkiem lekarskim jest ratowanie życia i zdrowia. W tym miejscu podkreślamy, że procedura „In vitro” nie ratuje życia ani zdrowia ale je niszczy, co jest całkowicie sprzeczne z etyką lekarską.

Procedura ta jest radykalnie sprzeczna z ekologią prokreacji, zastępując naturalne środowisko poczęcia i początkowego rozwoju człowieka, jakim jest łono matki, przez „szkło”, a w skrajnym przypadku przez system głębokiego zamrażania (do temperatury −195°C).

Procedura „In vitro”, na różnych etapach jej stosowania, narusza trzy artykuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:

Art. 30. Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych;

Art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia;

Art. 40. Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych;

oraz

art. 157a kodeksu karnego: § 1. Kto powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Procedura „In vitro” jest rażąco niezgodna z troską o ludzkie życie, etyką i obowiązującym prawem, dlatego my lekarze domagamy się całkowitego prawnego zakazu stosowania metody „In vitro”!

Metoda ta powstała jako odpowiedź na pragnienie posiadania potomstwa przez małżeństwa niepłodne. Technika „In vitro” nie leczy niepłodności i jest niezgodna ze sztuką lekarską. Współczesna medycyna wypracowała etyczną i efektywną metodę leczenia niepłodności – naprotechnologię, którą my jako lekarze popieramy i promujemy.

Zarząd Oddziału Śląskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Prezes – dr n. med. Elżbieta Kortyczko

Wiceprezes – dr Barbara Kopczyńska

oprac. ToR/gosc.pl

za pomocą Lekarze chcą, by zakazano in vitro | Fronda.pl.

polecam wykład Prof. dr hab. Andrzej Kochańskiego, genetyka i specjalisty genetyki klinicznej i laboratoryjnej o medycznych konsekwencjach zapłodnienia pozaustrojowego.

„Prelegent zauważył niebezpieczne konsekwencje zapłodnienia metodą in vitro, jak choćby dziedziczenie epigenetyczne, które powoduje dużo częstsze przekazywanie chorób dziedzicznych na nowe pokolenie, a także wzrost częstotliwości występowania wrodzonych wad rozwojowych u dzieci z ciąż mnogich. – Metoda ART, czyli technologia wspomaganego rozrodu, inaczej określana jako In – Vitro nie jest bezpieczna. Nadal posiadamy zbyt małą wiedzę na ten temat, ale badania naukowe wskazują na negatywne konsekwencje stosowania ART u zwierząt, co pozwala stwierdzić, że podobne konsekwencje będą występować u ludzi. Poza tym liczba negatywnych konsekwencji stosowania ART jest nadal otwarta i ciągle się powiększa. – powiedział prof. Kochański.”

Read more: http://www.pch24.pl/kiedy-zaczyna-sie-smierc—-debata-na-uksw,22727,i.html#ixzz3AG3S316O

jednoznaczne stanowisko Kościoła Katolickiego w Polsce – Dokument bioetyczny Episkopatu: sprzeciw wobec in vitro, aborcji i eutanazji – Stooq

Oto człowiek

Reklamy

3 comments on “Lekarze z KSLP chcą, by zakazano in vitro.

  1. Pingback: Zoll: propozycje zmian przepisów m.in. o aborcji przyjęto jednogłośnie | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Chora „służba zdrowia”. Radomskie szpitale toną w długach ale główny problem władzuchny to prof. Chazan. Komentarz Michalkiewicza i Ziemkiewicza. Prawdziwe oblicze „in vitro”. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Bioetyka i „zespół komórek” (kiedy zaczyna się człowiek?) Bezpłodność: In vitro nie leczy, naprotechnologia leczy. Sprzedają organy nienarodzonych dzieci! | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s