Ks. Mariusz Sztaba: Medialne manipulacje wypowiedziami Franciszka


Od początku pontyfikatu papieża Franciszka media stosują w przeważającej części manipulacje odnośnie jego różnorakich wypowiedzi. A skoro manipulacja to wyrywanie zdań z kontekstu i ich nadinterpretacja, prowadząca do fałszywej interpretacji. Manipulacja to także koncentrowanie się na jednych wypowiedziach z przemilczaniem innych. A wszystko zaś po to, aby uzasadniać swoją tezę z góry już ustaloną przez konkretne środowiska, próbujące wykorzystać papieskie myśli do walki z Kościołem. Tym ulubionym tematem mass mediów jest ubóstwo, które jawi się jako fundamentalny temat papieskiej refleksji. To prawda, że Franciszek stawia dzisiaj na ubóstwo, ukazując je jako ważną kategorię hermeneutyczną, pozwalającą zrozumieć bolączki współczesnego świata, a zarazem wartość, która urzeczywistniana może sprzyjać budowie braterstwa i solidarności międzyludzkiej.

Ubóstwo jest pojęciem o bogatym zakresie i treści, dlatego nie wolno redukować je do biedy, czy też sytuacji nie posiadania rzeczy materialnych. Ubóstwo, o czym zapomina wielu komentatorów odnosząc się m.in. do Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO nie jest dziadostwem i kiczem. Jest ubóstwo materialne, ale także duchowe, intelektualne, moralne, kulturowe itd. Rzeczywistość wyrażona terminem ubóstwo ma wielkie znaczenie duchowe. Wskazuje na taką postawę, gdzie człowiek posiadając wiele dóbr materialnych, nie jest ich niewolnikiem, ale potrafi dzielić się tymi dobrami z innymi w sposób roztropny. Aby zrozumieć istotę przesłania Franciszka na temat ubóstwa, należy mieć na uwadze kilka podstawowych przesłanek. Po pierwsze, nauczanie Papieża, nie jest skierowane tylko do Kościoła, ale do wszystkich ludzi dobrej woli, także do myślących ludzi mass mediów, polityków i rządzących, którym leży na sercu prawdziwe dobro poszczególnego człowieka i całych społeczeństw. Po drugie, ubóstwo dzięki swojemu znaczeniowemu bogactwu domaga się rzetelnej i pełnej refleksji, której zaprzeczeniem jest manipulacja. Po trzecie, aby interpretacja rzeczywistości, ale także tekstów pisanych i mówionych, doprowadzała do ich zrozumienia, potrzeba w pracy badawczej poruszać się w tzw. kole hermeneutycznym, polegającym na tym, iż część treści tekstu rozumie się, modyfikuje i poszerza, wychodząc od całości i odwrotnie, całość powinna być interpretowana i określana przez jej poszczególne części. Ta metodologiczna informacja należy do „abc” kultury metodologicznej absolwenta każdego kierunku studiów z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych. Po czwarte, zrozumienie papieskich wypowiedzi na temat ubóstwa, domaga się umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem, intelektualnej pokory i dociekliwości oraz wzniesienia się ponad własne, stereotypowe myślenie, podszyte ignorancją i ideologicznym nastawieniem.

W swojej wypowiedzi nie zamierzam przedłożyć rozumowania Franciszka, na temat ubóstwa. Wiemy bowiem, że sam zapowiedział wydanie osobnego dokumentu poświeconego temu zagadnieniu. Będzie to niewątpliwie okazja dla inteligentnych i poszukujących prawdy ludzi do konfrontacji swojego myślenia z myśleniem Papieża.  Ja natomiast zwracam uwagę na niepokojące i nagminne zjawisko manipulacji przez media (ale także coraz częściej ludzi polityki) wypowiedziami Ojca św. Pragnę zauważyć, że Franciszek obok ubóstwa porusza wiele innych, istotnych zagadnień dotyczących współczesnego człowieka i całego świata. Warto, aby media „wsłuchane” w głos Papieża, zechciały usłyszeć także inne  jego istotne wypowiedzi. Jako pomoc w orientacji dotyczącej tego, co niepokoi Papieża w naszych czasach i jakie widzi drogi wyjścia z istniejącego dziś wieloaspektowego kryzysu, proponuję lekturę książki-wywiadu z obecnym Papieżem zatytułowaną: Jezuita. Papież Franciszek. Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio, wydaną przez Dom Wydawniczy „Rafael”, w 2013.   Publikacja jest zapisem wywiadu jaki z kard. Bergoglio przeprowadziło dwoje argentyńskich dziennikarzy: Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin. Książka jest swoistą autobiografią obecnego papieża urodzonego w Buenos Aires w 1936. Jest podstawową pomocą dla zrozumienia osobowości i intelektu Franciszka. Słuchajmy Papieża, ale ze zrozumieniem i bez manipulacji jego myślą.

Ks. dr Mariusz Sztaba
KUL Jana Pawła II
Instytut Pedagogiki

źródło: wirtualnapolonia.com

…dziś coraz łatwiej przychodzi różnego rodzaju środowiskom dziennikarskim, publicystycznym, opiniotwórczym i tzw. eksperckim manipulowanie opinią publiczną.

Smacznego!

Smacznego!

Przeciętny Polak posiada bowiem co raz mniej tzw. wiedzy praktycznej (bo nie o edukację pozostawiającą wiele do życzenia tu chodzi), która pozwoliłaby mu na prawidłową weryfikację informacji jakie codziennie do niego docierają. Do tego należy dołożyc brak umiejętności samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków z owych informacji. Trzecią z kolei przyczyną owej swobody manipulacji, jest zwykły brak zainteresowania sprawami, które w przekonaniu obywatela nie dotyczą go bezpośrednio. Mamy zatem sytuację w której samodzielne myślenie i wyciąganie wniosków, zostaje zastąpione przez opinię osoby nam nieznanej (osobiście). I przez to, że osoba taka jest często osobą publiczną, lub uznawaną publicznie za tzw. „autorytet” jesteśmy skłonni uznac jej interpretację za prawdę obiektywną. Nie wnikamy w to, że ci ludzie często reprezentują konkretne lobby polityczne, ideowe, czy zawodowe (nie wspominając o osobistych poglądach), i że właśnie przez ten fakt, wnioski przez nich głoszone obarczone są pewnego rodzaju nazwijmy to błędem subiektywnego postrzegania rzeczywistości. Nie wspominając o stosowaniu perfidnej manipulacji obliczonej na skuteczne wprowadzenie słuchacza czy widza w błąd w sobie dobrze pojętym interesie. Dobrze kiedy te „błędy” pewna częśc ludzi jest jednak w stanie wyłapac i obnażyc (dzięki własnej przytomności umysłu), przez co społeczeństwo może (o ile chce) bronic się skutecznie przed bezczelną indoktrynacją…

rys. Andrzej Krauze

rys. Andrzej Krauze

Nic i nikt jednak nie zastąpi wiedzy, zdrowego rozsądku i logiki, którymi sami powinniśmy się legitymowac w podejściu do kwestii przed jakimi nieustannie stawia nas otaczająca  rzeczywistośc. W związku z tym czytajmy suche informacje i starajmy się samemu wyciągac z nich wnioski, a jeżeli mamy do czynienia z informacją daleko przekraczajacą naszą zdolnośc pojmowania, to spróbujmy taki fakt poznac za pomocą opinii ludzi cieszących się poważaniem (nie koniecznie medialnym), uważanymi za osoby obiektywne i nie związane z podejrzanymi instytucjami czy ideologiami wykluczającymi obiektywnośc w danym temacie. Ludzie tacy charakteryzują się przede wszystkim tym, że potrafili niejednokrotnie w przeszłości trafnie określac i nakreślac na przyszłośc skutki ważnych wydażeń, czyli udowodnili swoje zdolności poznawcze jako przytomni analitycy. Możemy takim ludziom zaufac, ale nie zapominajmy o samodzielnym sprawdzaniu. Warto więc przy tym zadbac o odpowiednie narzędzia do samodzielnej weryfikacji faktów i opinii, tj. o ZNAJOMOŚC POJĘC – “Chodzi o to aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa”, czyli… Terror propagandy (polecam również: Urzędowe „autorytety”, czyli o agentach kłamstwa dzięki którym „łatwiej umrzec niż myślec”.)

…Odys

Wieża Babel - Pomieszanie języków - Gustave Dore

Wieża Babel – Pomieszanie języków – Gustave Dore

Reklamy

2 comments on “Ks. Mariusz Sztaba: Medialne manipulacje wypowiedziami Franciszka

  1. Pingback: Habemus papam, qui papa esse non vult. Jakim Papieżem będzie Franciszek? | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Dzień Świętości Życia i obywatelski projekt ustawy „Stop Aborcji”. „Jeden z nas” w Parlamencie Europejskim. Michalkiewicz: Papież Franciszek a kara śmierci. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s