Koniunktura w przemyśle: Gorzej niż przed miesiącem i przed rokiem


21.06. Warszawa (PAP) – Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu oceniany jest bardziej pesymistycznie niż w maju i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat – wynika z badania GUS. Bieżący portfel zamówień jest ograniczany w nieco większym stopniu niż w maju. Zmniejszana jest bieżąca produkcja.

Zdaniem autorów badania, odpowiednie prognozy są korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych w poprzednim miesiącu.

„Na nieco bardziej negatywne oceny portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu pogorszenie ocen zagranicznego niż krajowego portfela zamówień. Przedsiębiorcy sygnalizują ograniczenie produkcji. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych” – napisano w badaniu.

„Nieco wolniej niż przed miesiącem wzrasta poziom należności od kontrahentów. Sytuacja finansowa oceniana jest pesymistycznie, podobnie jak w maju, w najbliższych miesiącach można oczekiwać niewielkiego pogorszenia w tym zakresie. Redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe od zapowiadanych w maju. Ceny wyrobów przemysłowych mogą spadać” – dodano.

W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 4 (w maju minus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19 proc. (w maju odpowiednio 16 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. (PAP)

źródło: stooq.pl

rys. Andrzej Zaręba

rys. Andrzej Zaręba

…to kolejne w tym tygodniu dane o kiepskiej koniunkturze w polskim przemyśle. Więcej tu: Polska gospodarka w maju: Produkcja Przemysłowa, budownictwo, sytuacja finansowa Polaków. …to oczywiście rezultat jak zwykle „przyjaznego” dla obywateli państwa, które nie zostawia w portfelach Polaków dostatecznej ilości gotówki na to żeby mogli dokonywac zakupów chociażby z takim natężeniem z jakim robili to jeszcze kilka lat temu. Ludzie oszczędzają bo muszą. Oczywiście wszelkie próby głębszego grzebania w kieszeniach podatników w celu „poprawy” finansowania niewydolnego aparatu państwa skończą się jak zwykle tym samym, czyli dalszym ubożeniem społeczeństwa a co za tym idzie spadku konsumpcji, a co za tym idzie braku zapotrzebowania na produkcję, a co za tym idzie likwidację miejsc pracy i wzrost bezrobocia… Czy przez to, że ludzie nie kupują, mają prawo rosnąc wpływy do budżetu państwa? Oczywiście że nie! Jednak mimo tej oczywistej NEGATYWNEJ zależności, tzw. „państwo” ciągle powtarza te same błędy i brnie w socjalistyczną utopię według której wystarczy ludziom zabrac pieniądze i wydac PO swojemu (w przekonaniu że lepiej) np. na koncert jakiejś zagranicznej celebrytki, albo drogie cygara, ewentualnie na inne „pilne POtrzeby”. Efektem jednak ZAWSZE będzie ten sam schemat samonapędzającej się dekoniunktury (pospolicie – biedy). Szaleńcy dzierżący ster państwa prowadzą nas prosto na lodową górę.

…Odys

Reklamy

One comment on “Koniunktura w przemyśle: Gorzej niż przed miesiącem i przed rokiem

  1. Pingback: Wskaźnik ZEW dla polskiej gospodarki w dół. Niższy od oczekiwanego odczyt PP wskazuje na spadek PKB. Polska może pozostać zagłębiem taniej siły roboczej. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s