„Więzień wolności” Snowden – ścigany przez rząd „bohater zwykłych ludzi” szuka azylu.


1USA – Już 100 tys. podpisów pod petycją ws. ułaskawienia Snowdena

24.06. Waszyngton (PAP/AP) – Pod petycją zwracającą się do Baracka Obamy o ułaskawienie Edwarda Snowdena, który ujawnił supertajny amerykański program inwigilacji elektronicznej, podpisało się już ponad 100 tys. osób – informuje w poniedziałek Associated Press.

„Edward Snowden jest bohaterem narodowym i powinien zostać niezwłocznie w pełni ułaskawiony” – głosi tekst petycji, w której podkreśla się następnie, że ułaskawieniem powinny być objęte „wszelkie przestępstwa, które (Snowden) popełnił lub mógł popełnić, ujawniając tajne programy inwigilacji Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA)”. Petycja została umieszczona na portalu Białego Domu.

Polityka Białego Domu przewiduje udzielenie odpowiedzi na każdą petycję, pod którą w ciągu 30 dni podpisze się 100 tysięcy osób. Petycja w sprawie Snowdena osiągnęła ten pułap w ciągu trzech tygodni.

Informacje, które Snowden przekazał „Guardianowi” i „Washington Post”, dotyczą m.in. tajnego zbierania przez NSA danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

W poniedziałek miejsce pobytu Snowdena pozostawało niewiadomą. Najprawdopodobniej nie było go w samolocie Aerofłotu, który wystartował tego dnia do Hawany. Snowden miał zarezerwowane miejsce w tej maszynie, ale lecący nią dziennikarze nie widzieli go na pokładzie. Podobno z Hawany Snowden miał się udać do Wenezueli.

W niedzielę Stany Zjednoczone ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały Snowdena na swe terytoria. Nie padła nazwa żadnego kraju, choć wiadomo, że Snowden wystąpił o azyl w Ekwadorze. (PAP)

2WikiLeaks: Snowden wystąpił o azyl również w Islandii

24.06. Londyn (PAP/AFP, Reuters, AP) – Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował w poniedziałek, że były współpracownik amerykańskich służby wywiadowczych Edward Snowden ubiegał się o azyl nie tylko w Ekwadorze, ale też Islandii i być może również innych krajach.

„To już wiadomo publicznie, że jako dziennikarz islandzki zwróciłem się do rządu Islandii z formalnym wnioskiem od Snowdena w sprawie azylu. Podobne procedury były podejmowane w innych miejscach” – powiedział rzecznik WikiLeaks Kristinn Hrafnsson w czasie telekonferencji.

Założyciel portalu Julian Assange oświadczył podczas tej samej telekonferencji w Londynie, że Snowden jest zdrowy i bezpieczny, ale nie może przekazać żadnych innych informacji o miejscu jego pobytu. Amerykanin w niedzielę przyleciał z Hongkongu do Moskwy, skąd miał wylecieć na Kubę; w poniedziałek samolot do Hawany wyleciał jednak najprawdopodobniej bez niego.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ekwadoru potwierdziło, że do władz wpłynął wniosek Snowdena o azyl, który jest rozważany.

Assange poinformował też, że Snowden, którego paszport został w niedzielę unieważniony przez władze USA, opuścił Hongkong z „dokumentami uchodźcy” dostarczonymi przez Ekwador. Assange, który ponad rok temu schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć deportacji do USA, zastrzegł, że proces ubiegania się o azyl składa się z „wielu etapów”.

Waszyngton zarzuca Snowdenowi przekazanie tajnych informacji. Amerykanin po przyjeździe do Hongkongu pod koniec maja przekazał dziennikom „Guardian” i „Washington Post” dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

więcej tu: Cynik9 – Totalna kontrola populacji. Amerykański Wielki Brat implementuje Orwella

3Assange: Snowden bezpieczny

24.06.2013 (IAR) – Edward Snowden jest zdrowy i bezpieczny – informuje założyciel WikiLeaks Julian Assange. Wcześniej były oficer CIA poprosił o azyl polityczny w Ekwadorze. Assange w obawie przed aresztowaniem od roku przebywa natomiast w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Podczas telekonferencji Julian Assange nie ujawnił miejsca pobytu Snowdena. Poinformował jednak, że podróżuje z nim pracowniczka WikiLeaks, Sarah Harrison. Snowden jest też w kontakcie z prawnikami.

Wcześniej władze Ekwadoru poinformowały, że rozważają wniosek Snowdena o azyl polityczny w tym kraju. Kilka tygodni temu Snowden poinformował w jednym z wywiadów o inwigilacji internautów przez amerykańskie służby. Snowden udzielił wywiadu w Hongkongu, gdzie spędził kilka dni. Wczoraj przyleciał do Moskwy, skąd miał udać się do Ameryki Południowej.

Wiezień wolności - Mariusz Lewandowski

Wiezień wolności – Mariusz Lewandowski

Reklamy

One comment on “„Więzień wolności” Snowden – ścigany przez rząd „bohater zwykłych ludzi” szuka azylu.

  1. Pingback: Niemcy wydalają przedstawiciela CIA. „Sueddeutsche Zeitung”: cezura w historii stosunków z USA. Snowden pozostaje w Rosji (czy będzie mógł wybrać Niemcy?). | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s