Antyłupkowa koalicja? Rosjanie mają koncesje, ale gazu nie szukają. Ukraina chce zmniejszyć swą zależność od Rosji. PE utrudnia poszukiwanie i wydobycie


08.09.2013 (IAR) – Gaz łupkowy w centrum zainteresowania eurodeputowanych. Zwolennicy i przeciwnicy od kilkunastu miesięcy przekonują do swoich racji, organizując konferencje i debaty.

W środę bezpośrednie starcie – Parlament Europejski ma głosować nad przepisami, dotyczącymi oceny oddziaływania na środowisko unijnych inwestycji. Według polskich europosłów, mogą one utrudnić poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków. Projekt przepisów zwiększa biurokratyczne wymogi. Przewiduje obowiązkowe przeprowadzenie pełnej procedury oceny oddziaływania na środowisko na każdym etapie inwestycji, także w trakcie poszukiwań gazu łupkowego. Eurodeputowany Bogusław Sonik podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że grozi to zahamowaniem badań nad złożami. „Jest to próba rzucenia kłody pod nogi procesowi, który dopiero rozpoczynamy, czyli zbadania, na ile te łupki są opłacalne” – mówi Sonik. Podobnego zdania jest eurodeputowany Konrad Szymański. „To już jest bardzo propagandowa, antyłupkowa akcja. Takich reguł nie ma nigdzie na świecie. One mają tylko uprzykrzyć życie inwestorom” – powiedział Szymański Polskiemu Radiu. Według polskich europosłów, wprowadzenie biurokratycznych obciążeń dla sektora energetycznego to działanie na szkodę interesów gospodarczych Europy. Deputowani zamierzają zmienić obecny projekt przepisów, proponując swoje poprawki.

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/Siekaj

źródło: stooq.pl 

podobne tu: Po węglu “Komisja środowiska PE” uderza w niekonwencjonalne źródła energii. Polskie łupki poważnie zagrożone.

Rosyjska firma DPV Service od lat dysponuje 12 koncesjami na poszukiwanie ropy i gazu z łupków. Rosjanie jednak nie robią z nich żadnego użytku. Zdenerwowane Ministerstwo Środowiska idzie do sądu – pisze „Rzeczpospolita”. 

Spośród firm, które zakupiły koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, wyróżnia się DPV Service. Spółka posiada koncesje od 2009 roku, jednak wciąż nie prowadzi realnych prac. 

– Resort środowiska jest świadomy opóźnień firmy i w związku z tym z urzędu wszczął 11 postępowań administracyjnych w sprawie niewypełnienia przez przedsiębiorcę warunków koncesji, w toku których wydano 11 decyzji w pierwszej instancji wzywających do zaprzestania naruszania koncesji poprzez ich niewykonywanie – mówi Paweł Mikusek, rzecznik prasowy resortu. 

Jeżeli DPV Service nie weźmie się do pracy, firmie grozi cofnięcie koncesji bądź ograniczenie jej zakresu. 

Zdaniem Tomasza Chmala, eksperta Instytutu Sobieskiego, warto dyscyplinować przedsiębiorców zwlekających z pracami, lecz trzeba badać także przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli koncesjonariusz nie robi nic, należy mu cofnąć koncesję. 

Chmal podkreśla, że mimo wszystko niewykorzystywanie przyznanej koncesji nie jest czymś nagminnym. Zdarzyło się kilka firm, które sprzedały uzyskane koncesje, a innym zabrakło środków, by rozpocząć poszukiwania. 

Główny geolog kraju, Paweł Woźniak podkreśla, iż obawia się bierności spółek, które z koncesji nie robią żadnego użytku. Zaznacza, że prawie 20 proc. koncesjonariuszy w ogóle nie prowadzi robót poszukiwawczych na koncesjach albo prowadzi je w minimalnym zakresie. A żeby znaleźć i udokumentować złoża, trzeba ich szukać.

źródło: finanse.wp.pl

….Rosja jest zdeterminowana i widać od dość dawna że zintensyfikowała swoje działania w zakresie zabezpieczenia swoich interesów, o czym świadczyć może sprawa z “memorandum gazowym” i np. posunięcia na Ukrainie, która ostatnim czasem dość poważnie ogranicza swoje uzależnienie od rosyjskiego gazu:

05.09. Kijów (PAP) – Kijów dąży do zróżnicowania źródeł dostaw energetycznych, dlatego nadal będzie ograniczać zakupy gazu od Moskwy – oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Szef państwa podkreślił, że Ukraina kupuje już gaz na rynkach europejskich, a jego cena jest znacznie niższa od surowca nabywanego od Rosjan.

„I nadal będziemy kroczyć tą drogą, jeśli nie znajdziemy porozumienia z naszymi rosyjskimi partnerami” – powiedział Janukowycz podczas spotkania z kandydatami na szefów państwowej administracji rejonowej (powiatowej).

Prezydent zaznaczył, że z roku na rok dostawy błękitnego paliwa z Rosji są coraz mniejsze. „O ile w 2010 r. otrzymaliśmy 41 mld metrów sześciennych gazu (z Rosji), to w tym roku osiągniemy w przybliżeniu poziom 25 mld m sześc.” – zaznaczył.

Janukowycz poinformował też, że Ukraina zwiększa wydobycie gazu z własnych źródeł, uzyskując z nich 21 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Według ukraińskiego ministra energetyki Eduarda Stawyckiego cena gazu dostarczanego Ukrainie przez niemiecką firmę RWE wyniosła przeciętnie 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych w okresie między wrześniem 2012 a wrześniem tego roku. W tym samym czasie za gaz z Rosji państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy musi płacić ponad 400 dolarów.

W dalszej perspektywie Ukraina chce jeszcze bardziej zmniejszyć swą zależność od Rosji poprzez sprowadzanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez Morze Czarne i rozwijanie wydobycia gazu ze złóż szelfowych i złóż gazu łupkowego.

Stosunki między Ukrainą a Rosją w ostatnim czasie można określić jako chłodne. Moskwa sprzeciwia się planom Kijowa dotyczącym zawarcia umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, uważając, że miejsce Ukrainy jest w Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

W sierpniu Rosja wprowadziła zaostrzoną kontrolę towarów wwożonych na jej terytorium z Ukrainy, co w Kijowie oceniono jako sposób na powstrzymanie Ukraińców przed zbliżeniem z UE.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

…Dziwne z punktu konfliktu interesów może się wydawać przyzwolenie a wręcz zachęcanie eurokratów przez samego Putina do poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego (sic!):

Jego zdaniem Unia Europejska “musi mieć śmiałość” w tej sprawie i powinna podjąć wyzwanie związane z eksploatacją gazu łupkowego. “Europejskie weto dla gazu łupkowego byłoby złym podejściem”– dodał.

Energetyczne szachy: Rosja chce monopolu a UE konkurencyjności.

…ale patrząc na samobójcze posunięcia ustawodawcze PE i sabotaż firm rosyjskich posiadających koncesje na poszukiwanie tego gazu w Polsce, można dojść do wniosku że Putin cyniczne śmieje się w twarz eurokratom. Rzeczywistość wygląda bowiem tak, jakby Rosja osobiście wcześniej skutecznie zadbała o to aby gaz łupkowy nie stanowił żadnej konkurencji dla konwencjonalnego, który wydobywa i sprzedaje. Polityka PE, który piętrzy biurokratyczne przeszkody utrudniające skuteczne zagospodarowanie potencjalnych źródeł gazu łupkowego w Europie, wraz z towarzyszącymi im obciążeniami podatkowymi, które znacznie podnoszą ceny takiego gazu czynią go mniej konkurencyjnym od rosyjskiego. Moim zdaniem Rosja zinwigilowała zarówno struktury decyzyjne w UE, jak i podmioty gospodarcze mające się zajmować poszukiwaniem i wydobyciem tego surowca w Europie.

…Odys

polecam również: Polskie łupki to blef? As w rękawie u Amerykanów. Jak zagra Rosja?

rys. Andrzej Krauze

rys. Andrzej Krauze

Reklamy

13 comments on “Antyłupkowa koalicja? Rosjanie mają koncesje, ale gazu nie szukają. Ukraina chce zmniejszyć swą zależność od Rosji. PE utrudnia poszukiwanie i wydobycie

 1. Pingback: Porażka zwolenników gazu łupkowego. PE za pełną oceną środowiskową poszukiwań. | Odys Syn Laertesa

 2. Pingback: Gaz łupkowy za 24 lata. Zielona energia za droga. Nie mamy realnej alternatywy dla węgla. | Odys Syn Laertesa

 3. Pingback: Luka w prawie dotycząca spółek poszukujących surowców. Niemcy sprzedadzą Rosjanom koncesje i zbiorniki gazu. | Odys Syn Laertesa

 4. Pingback: Co powstrzyma Putina? Wlk. Brytania rewiduje umowę energetyczną z Rosją. | Odys Syn Laertesa

 5. Pingback: San Leon rezygnuje z Turcji na rzecz polskiego gazu z łupków. Total z Polski wychodzi. | Odys Syn Laertesa

 6. Pingback: „Odkłamać wczoraj i dziś”. Spotkanie z prof. Mieczysławem Rybą. Rosyjska „durnoj sintez” | Łódź Odysa

 7. Pingback: Ukraina o krok bliżej do gazu łupkowego. | Łódź Odysa

 8. Pingback: Naftohaz: wytrzymamy do wiosny bez gazu z Rosji. Wojciech Jakóbik: 8 sposobów na uniezależnienie Ukrainy od dostaw rosyjskiego gazu. | Łódź Odysa

 9. Pingback: POżyteczni idioci zwani „prawdziwymi patriotami” chcą niewoli Ukrainy czyli „nieudane eurowesele” cynika9 | Łódź Odysa

 10. Pingback: Wojna Informacyjna: Kto komu narzuci narrację? Rosyjska propaganda specjalnie dla Polaków, Sputnik wylądował. Rząd chce blokować wrogie inwestycje. Słowo o agenturze wpływu. | Łódź Odysa

 11. Pingback: Litwa ma gazoport i nie jest już na łasce Gazpromu. NIK i raport o Świnoujściu. Wspólne problemy na „wspólnym rynku” i uzależnienie Polski od rosyjskiego gazu (z Niemiec). Azoty chcą elektrowni opalanej gazem z węgla. „SWIFTR

 12. Pingback: Uwaga Putin jest Rosjaninem! Czy Lachy naprawdę mają mu pomagać (a jeśli tak to w czym)? Polityka rosyjska wobec Polaków czyli „Bracia Moskale” nigdy nie istnieli. | Łódź Odysa

 13. Pingback: O realnych ośrodkach władzy czyli… sKisłe łupki i inne polskie zasoby energetyczne w kleszczach niemieckiej polityki klimatycznej i rosyjskiej strefy wpływów. Światełko w tunelu dla węgla. Saudyjska i Irańska alternatywa dla ropy | Łódź

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s