Ożywienie gospodarcze na razie tylko w statystyce… Kiedy Polacy odczują poprawę gospodarczą?


29.09.2013 (IAR) – Poprawę sytuacji gospodarczej Polacy odczują najwcześniej za rok – uważa ekonomistka Monika Kurtek. Wprawdzie od pewnego czasu pojawiają się coraz lepsze dane ekonomiczne, ale poprawa jest zbyt mała, abyśmy odczuli ją we własnych kieszeniach.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że najbardziej oczekiwana jest poprawa sytuacji na rynku pracy. Lepsze nastroje polskich rodzin będą widoczne także w danych o sprzedaży detalicznej. Już teraz widać rosnącą skłonność Polaków do wydawania pieniędzy, ale na razie poprawa jest jedynie statystyczna.

Ekonomiści prognozują, że szanse na większe ożywienie w gospodarce pojawią się dopiero po 2015 roku.

źródło: stooq.pl

29.09.2013 (IAR) – Polacy nieprędko odczują poprawę sytuacji gospodarczej. Wprawdzie od pewnego czasu pojawiają się coraz lepsze dane ekonomiczne, ale poprawa jest zbyt mała, abyśmy odczuli ją we własnych kieszeniach.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że o końcu spowolnienia nie można mówić, dopóki nie zaczną rosnąć płace. Kolejnym wyraźnym sygnałem ożywienia gospodarczego będzie zmniejszenie bezrobocia. W najbliższym czasie na to się jednak nie zanosi.

Ekspert wyjaśnia, że sytuacja polskich rodzin nie poprawi się, zanim wzrost PKB nie przyspieszy do poziomu przynajmniej powyżej 4 procent. Jednak tylko najwięksi optymiści spodziewają się tego w 2015 roku.

źródło: stooq.pl

… Statystyka ma to do siebie, że biorąc pod uwagę psa można powiedzieć iż średnio ja i on mamy po 3 nogi, co jest totalną aberracją rzeczywistości 😉 Średni i mały „rodzinny” biznes z którym większość Polaków ma na co dzień do czynienia tych wszystkich pozytywnych statystycznie zmian nie odczuwa bo to nie ich liga. Eksporterzy i wielkie międzynarodowe koncerny to wąska grupa zadowolonych i w sporej części niestety nie polska. Nie wiem komu Pan Tusk znowu obiecał „koniec kryzysu”, ale jego „głębokie przekonanie” zasługuje co najwyżej na uśmiech politowania bo nie dotyczy większości obywateli zwłaszcza tych którym ciągle brakuje do pierwszego, za to codziennie zasilają szeregi ludzi żyjących w ubóstwie…

Póki co inna statystyka wyraźnie pokazuje że nie jest najlepiej z naszą gospodarką… Wpływy z podatków maleją a rząd musiał w trybie pilnym zwiększyć deficyt budżetowy żeby mieć za co żreć. To oczywiście natychmiast znalazło swoje ujście w zapowiedzi kolejnych podwyżek podatków (na alkohol, papierosy i gaz). Należy również wspomnieć o tym, że VAT (wbrew wcześniejszym szumnym zapowiedziom) nie będzie obniżony, stawka 23 proc. zostaje do roku 2016…. Rząd sam siebie oszukuje a papier wszystko przyjmie.

…Odys

rys. Jerzy Wasiukiewicz

rys. Jerzy Wasiukiewicz

Reklamy

2 comments on “Ożywienie gospodarcze na razie tylko w statystyce… Kiedy Polacy odczują poprawę gospodarczą?

  1. Pingback: Polska gospodarka: Wskaźnik Dobrobytu, Produkcja Przemysłowa. Słabe wyniki górnictwa – Zarząd KW wstrzyma wydobycie. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Obiecanki cacanki a głupiemu radość (na ile lat do góry VAT?) | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s