Reforma emerytalna: OFE, ZUS, IKZE. Zakaz inwestowania OFE w obligacje – groźny


25.10. Warszawa (PAP) – Zakaz inwestowania przez OFE w obligacje skarbowe może – w razie kryzysu – narazić ubezpieczonych na straty – oceniła, w opinii do projektu zmian w OFE, Rzecznik Ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow.

Chodzi o projekt opublikowany na początku października przez resort pracy. Został on poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym.

„To, że OFE mają być funduszami akcyjnymi nie budzi większych zastrzeżeń. Jednak całkowity zakaz inwestowania w papiery skarbu państwa jest chyba za daleko idący (…). W warunkach jakiegoś dużego kryzysu na rynku akcji, nie powinno skazywać się członków OFE z góry na straty” – oceniła Wiktorow w opinii opublikowanej w piątek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Wyraziła też zastrzeżenia do zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS po śmierci emeryta w ciągu pierwszych trzech lat pobierania emerytury. „Takie rozwiązanie nie wydaje się właściwe, jeśli chcemy (…), aby wypłaty z subkonta były emeryturą dożywotnią” – napisała. Wyjaśniła, że konstrukcja świadczeń dożywotnich polega na tym, iż ci, którzy żyją powyżej średniej dla danego rocznika korzystają z oszczędności tych, którzy tej średniej nie dożyli. Zdaniem RzU, jeśli spadkobiercy tych, którzy umarli wcześniej mają dostawać część pozostałych po nich pieniędzy, to środki na wypłatę ich własnych emerytur muszą pochodzić z innego źródła. „Dlaczego świadomie zwiększamy wydatki budżetu?” – pyta RzU.

Zdaniem Wiktorow zbyt krótki może być termin przekazania części aktywów OFE do ZUS po wejściu ustawy w życie (OFE będą musiały przekazać je do ZUS po czterech dniach).

Opublikowany na początku października przez resort pracy projekt przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Projekt przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE.

Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze. Pieniądze na subkontach w ZUS, ma wypłacać emerytury, będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Wprowadzona ma być zryczałtowana stawka podatkowa dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 proc. Opłaty pobierane przez fundusze oraz naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE spadną o połowę.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc).

Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez dwa lata. (PAP)

źródło: stooq.pl

…Pani Aleksandra słusznie ma obawy o kwestie bezpieczeństwa części składkowej w OFE kiedy spod dywersyfikacji portfela wyłączone są obligacje. Każdy inwestor wie że jedną z podstawowych zasad inwestowania jest dywersyfikacja. Rozkładanie ryzyka a obligacje stanowiło istotny element tej strategii… Dziwi mnie z kolei obawa Pani rzecznik o wydatki budżetu z okazji dziedziczenia „składek” znajdujących się na „subkoncie” (ciekawa skądinąd nazwa „lokaty” 😉 ) w ZUS. Te pieniądze należą się bowiem „ubezpieczonemu” jak psu buda i psim obowiązkiem budżetu jest je zwrócić. Jeśli nie dożywotnio samemu „ubezpieczonemu”, to przynajmniej prawnym jego spadkobiercom w ramach tej tzw.  „solidarności pokoleniowej” na jakiej się ten chory system opiera. A to że jest on chory to już nie jest wina ludzi których pieniądze stanowią pretekst dla jego funkcjonowania. A zatem Pani rzecznik ubezpieczonych ma dość specyficzne poczucie lojalności wobec słusznych praw ubezpieczonych…

Tymczasem deficyt emerytalny dalej będzie bić rekordy bo niewolników wpłacających do wora zwanego FUS będzie ubywać aż w końcu piramida się zawali. Emerytalny deficyt będzie bić rekordy. Dlatego przed laty wprowadzono do systemu ubezpieczeń element kapitałowy (OFE) którego znaczenie dziś pod pozorem „porażki” się zmniejsza. To kapitał miał pracować na emeryturę a nie przyszły emeryt na kapitał obecnego emeryta. Prawda że reformę przeprowadzono źle, ale dziś to wygląda na celowe działanie aby kilku cwaniaków się obłowiło (a ludzie stracili zaufanie do rynku) w majestacie prawa które powinno być inaczej skonstruowane (po pierwsze – całkowita dobrowolność, po drugie – prowizja powinna być pobierana od zysku, po trzecie – składkowicz powinien móc bezpłatnie zmieniać towarzystwo i ostatnie – powinien mieć wpływ na to w jakie instrumenty są inwestowane jego pieniądze). No bo jak wytłumaczyć fakt że w innych państwach system się sprawdza (np. Norweski OFE).

podobne tu: “Ostateczne” zmiany w OFE wchodzą w decydującą fazę… kradzieży.

…Odys

Reklamy

4 comments on “Reforma emerytalna: OFE, ZUS, IKZE. Zakaz inwestowania OFE w obligacje – groźny

  1. Pingback: GPW na “górnej półce” i szereg propozycji w kwestii “reformy emerytalnej”. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: W OFE zyski i dywersyfikacja ryzyka. W ZUSie gnijące dokumenty i topnięjące emrytury | Łódź Odysa

  3. Pingback: Sprawdź komu powierzasz pieniądze a dla dobra ZUSu żyj krótko i nie wydawaj za dużo, czyli jak Pilon „pomógł” Piratowi. TFI – Teraz Chiny? | Łódź Odysa

  4. Pingback: RPO skarży ustawę o OFE do Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci nie wierzą, że TK cofnie reformę OFE. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s