PMI: Rachityczne ożywienie w Europie. Kontynuacja pozytywnych tendencji w polskim przemyśle


5 Lis 2013 (…)Ostatnie dane wskazują, że trwające ożywienie ma w dalszym ciągu bardzo słabe podstawy. Dlatego zasadnym jest oczekiwanie, że kierowana przez M. Draghiego instytucja już na najbliższym posiedzeniu zapowie podjęcie kroków wspierających aktywność ekonomiczną w Europie.

Wskaźniki aktywności w przemyśle strefy euro (PMI) w październiku nie zawiodły oczekiwań ekonomistów. W większości dużych krajów (z wyjątkiem Francji), jak i na poziomie całego regionu, indeksy utrzymały się powyżej granicznego poziomu 50 pkt. sugerując rozwój. Jednak tempo poprawy kondycji sektora jest w dalszym ciągu bardzo wolne. Nawet w przypadku najsilniejszej gospodarki Niemiec, wskaźnik PMI utrzymuje się na poziomie wyraźnie niższym niż w szczycie ożywienia aktywności w 2010 r. czy w latach bezpośrednio poprzedzających kryzys.

Warto mieć na uwadze, że dane instytutu Markit, który przeprowadza ankiety, jakkolwiek istotne, są jedynie wskaźnikami opartymi na subiektywnych odczuciach menadżerów logistyki. Tzw. twarde dane publikowane przez Eurostat czy EBC w dalszym ciągu sugerują, że kryzys jest daleki od rozwiązania. W strefie euro brakuje przyspieszenia akcji kredytowej i/lub wzrostu szybkości obiegu pieniądza w gospodarce. Jedynie te czynniki mogą zapewnić stabilność wzrostu PKB na poziomie zgodnym z potencjałem. Podobnych sygnałów nie brakuje natomiast w Stanach Zjednoczonych, choć i tam gospodarstwa domowe pozostają w fazie ograniczania zadłużenia. Lepsza struktura demograficzna, większa konkurencyjność firm i niższe koszty energii, pozwalają zdecydowanie optymistyczniej patrzeć w przyszłość, jeśli chodzi o zachowanie tamtejszej gospodarki.

Rynek spokojnie wyczekuje więc kluczowych wydarzeń bieżącego tygodnia, którymi są czwartkowe posiedzenie EBC oraz publikacja najnowszych danych o liczbie stworzonych miejsc pracy poza rolnictwem u USA (w piątek). Do tego czasu nie ma zaplanowanych żadnych publikacji, które mogłyby znacząco wpłynąć na notowania.(…)

(Damian Rosiński – DM AFS)   źródło: stooq.pl

04.11. Warszawa (PAP) – Rekordowy wzrost liczby nowych zamówień eksportowych powinien przełożyć się na kontynuację pozytywnych tendencji w polskim przemyśle – ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

„Dalszy wzrost wskaźnika PMI nie powinien zaskakiwać, choć rzecz jasna wyraźna poprawa z poprzednich miesięcy (o ponad 6 pkt. od kwietnia do września) sprawia, że skala wzrostu w październiku nie była imponująca. PMI osiągnął najwyższy poziom od dwóch i pół roku, za co w znaczącym stopniu odpowiadają bardzo dobre wyniki polskiego eksportu” – napisał Reluga w poniedziałkowym biuletynie Rady.

„W dzisiejszych danych na uwagę zwraca przede wszystkim rekordowy wzrost liczby nowych zamówień eksportowych. Zapewne odzwierciedlenie tego faktu zobaczymy już wkrótce w kontynuacji pozytywnych tendencji polskiego przemysłu. Co więcej, zaczyna się to przekładać na sytuację na rynku pracy. Według dzisiejszego raportu PMI: +aby sprostać rosnącym wymaganiom produkcyjnym trzeci miesiąc z rzędu firmy zwiększyły poziom zatrudnienia+. Już w trzecim kwartale widać było, że popyt konsumpcyjny odbił się od dna i dołączył do eksportu jako drugi motor ożywienia” – dodał.

„Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych kwartałach tendencje te będą kontynuowane. Szczególnie, że dzisiejsze dane o PMI dla Niemiec i strefy euro również pokazały dalszy wzrost” – ocenia Reluga.

Wskaźnik PMI dla Polski w październiku wzrósł do 53,4 pkt. z 53,1 pkt. we wrześniu – podał HSBC w poniedziałek.(PAP)

jba/ ana/        …źródło: stooq.pl

„Najlepszym barometrem ekonomicznym są żebracy: gdy zarabiają trzy razy tyle co profesorowie, to znaczy, że gospodarka jest dobra” (Carlo Franchi)

…a polski konsument dalej nie ma za co napędzać koniunktury… gdyby nie zamówienia z zagranicy to polskie firmy klepałyby biedę… Sytuację mogą poprawić (skokowo) zapowiadane podwyżki wyrobów akcyzowych. Spieszmy się kupować wódkę (i piwo) bo taniej tylko do końca roku! 😉

…Zbliżają się też święta Bożego Narodzenia więc sezon zakupów może rzeczywiście obudzić polskiego konsumenta z letargu. Ważną przy tym kwestią jest to, czy będą to zakupy za zaskórniaki czy też może zaobserwujemy wzrost sprzedaży kredytów konsumpcyjnych. Póki co trzeba się cieszyć że za granicą ciągle polskie towary są doceniane… Brawo eksporterzy (i tania polska waluta 😉 ).

…Odys

rys. Andrzej Krauze

rys. Andrzej Krauze

Reklamy

2 comments on “PMI: Rachityczne ożywienie w Europie. Kontynuacja pozytywnych tendencji w polskim przemyśle

  1. Pingback: PMI sygnalizuje wyraźną poprawę, wzrost PKB w ’14 może przekroczyć 3 proc. – Durjasz, RG | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Kruche ożywienie gospodarcze w Europie. Naszą gospodarkę ma napędzać konsumpcja, inwestycje i eksport | Odys Syn Laertesa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s