Korupcja w MSZ, GUS, MSWiA, KGP. 20 zarzutów o zmowę przetargową.


20.11. Warszawa (PAP) – 20 zarzutów o zmowę przetargową oraz kilka korupcyjnych postawiła prokuratura 20 osobom zatrzymanym w śledztwie ws. zamówień teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP. Wobec trzech osób są wnioski o areszt.

Wobec 17 osób zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak poręczenia majątkowe, dozory policji i zakaz kontaktowania się między sobą – poinformował w środę wieczorem PAP rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski. Część osób już zwolniono; wobec pozostałych procedura trwa.

Zarazem prokuratura wniosła do stołecznego sądu o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec trzech osób, spośród kilku, które dostały także inne zarzuty niż tylko o zmowę przetargową (za co grozi do 3 lat więzienia).

Prokuratura chce aresztu dla Krzysztofa K. (według mediów – wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego), któremu zarzucono przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej – za co grozi do 10 lat więzienia. Ponadto śledczy wnoszą o areszt dla Moniki F., b. urzędniczki MSZ, która zajmowała się tam zamówieniami publicznymi. Postawiono jej zarzut przekroczenia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej – grozi za to do 10 lat więzienia. Trzecia osoba, dla której aresztu chce prokuratura to Agnieszka P. (ma ona kilka zarzutów dotyczących zmowy przetargowej).

Kodeks karny stanowi, że kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

„Mamy nadzieję, że w czwartek sąd rozpatrzy wnioski o areszty” – dodał prok. Jaskólski. Według niego areszty są niezbędne dla „zapewnienia prawidłowego toku postępowania”.

W całej sprawie CBA zatrzymało w sumie 20 osób. Od października 2011 r. w tej sprawie zatrzymano w sumie 37 osób. „Dotyczy ono przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w CPI d. MSWiA oraz KGP w związku z prowadzeniem postępowań o zamówienie publiczne, jak też prania pieniędzy pochodzących z łapówek” – informował we wtorek Jaskólski.

Dodał, że w toku śledztwa zebrano dowody wskazujące na podejrzenie popełnienia przestępstw związanych z przeprowadzeniem zamówień publicznych w innych instytucjach państwowych, w tym MSZ i GUS. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele firm informatycznych i osoby, które pełniły lub pełnią funkcje publiczne.

Zarzuty obejmują 38 postępowań o zamówienie publiczne przeprowadzanych w CPI oraz 89 postępowań przeprowadzanych w Komendzie Głównej Policji o łącznej wartości zamówień przekraczającej 1,5 mld zł.

Do pierwszych zatrzymań w śledztwie doszło w październiku 2011 r. – CBA zatrzymało siedem osób, z których sześć usłyszało zarzuty. Aresztowano wówczas byłego dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J., szefa firmy podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu. To oni usłyszeli najpoważniejsze zarzuty: M. i J. dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tys. zł (grozi za to do 12 lat więzienia), a żona byłego dyrektora – prania brudnych pieniędzy, czyli ukrywania łapówki. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Zarzuty w tej sprawie usłyszeli też zastępca M. – Piotr K., pracownica wydziału promocji projektów informatycznych w dawnym MSWiA oraz członek rodziny M. Jak informował Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej, na przełomie 2011 i 2012 r. prokuratura rozszerzyła zarzuty; dotyczą one już kilkumilionowych łapówek.

W styczniu 2012 r. zatrzymano dwie kolejne osoby – b. dyrektorów sprzedaży z międzynarodowych korporacji informatycznych: IBM i HP. Oni również zostali aresztowani.

B. dyrektor CPI MSWiA Andrzej M. i jego zastępca pracowali w ministerstwie w latach 2008-2010; byli oddelegowani z Komendy Głównej Policji i do chwili zatrzymania pracowali tam w biurach logistycznych. M. został zwolniony z MSWiA w 2010 r. przez ówczesnego szefa resortu Jerzego Millera. (PAP) sta/ pz/ as/  (źródło: stooq.pl)

 podobne tu: Człowieki honoru i standardy PO czyli…”Praca za głos” i “tylko jeden zegarek” Nowaka

…teraz wiadomo dlaczego co niektóre partie dążą od samego początku do likwidacji CBA. Po prostu prominentni politycy z tych partii oraz stada krążących wokół koleżków (co to mają za dużo zegarków po kieszeniach) zasiadający na różnego rodzaju stanowiskach gdzie przewija się „konkretny szmal” nie mogą przez to bezpiecznie „inwestować” publicznego grosza jaki im wpada w łapy… I to tyle na obronę CBA.

w większości wypadków tego typu afery to prawdziwe przestępstwa, tyle że czasem w państwie gdzie korupcja ma się dobrze od dawna – co może sugerować że same służby są w niej umaczane – są one wyciągane na światło dzienne w konkretnym celu politycznym (takie przyjemne z pożytecznym)… Kiedy władza zapędza się w korupcji a niezadowolenie obywateli z tego tytułu zaczyna przybierać gwałtownie na sile, to służby zaczynają się niepokoić że może się pojawić na scenie politycznej nowa „nieokiełznana” opcja (rządna rozliczać każdego kto jest u władzy) której nie będą w stanie kontrolować. W takiej sytuacji służby nie czują się związane lojalnością z dotychczasową władzą i zaczynają zwijać swój parasol ochronny nad nieudacznikami, pozwalając ich szarpać mediom samemu przy tym ujawniając afery (które najprawdopodobniej leżały w szufladach i czekały na swój czas)…

Może się to wydać nieprawdopodobne ale na tym właśnie polega władza w kraju którego elity są skorumpowane do szpiku kości więc nie są w stanie kontrolować żadnej służby która wie o nich wszystko i nie musi być im w związku z tym posłuszna. Służy więc własnemu interesowi… Tylko czysty i nieumoczony w żaden układ polityk mógłby to całe towarzystwo wziąć za pysk, bo tylko taki cieszyłby się dostatecznym poparciem narodu. Takie poważanie skłoniłoby służby specjalne do rzeczywistej służby i oczyszczenia własnego środowiska, bo nie jest tak że pracują w nich wyłącznie czarne owce. Fakt faktem ci co naciskali na likwidację CBA wiedzieli dlaczego to robią, bo akurat w CBA (stosunkowo młodej formacji) odsetek czarnych owiec jest najmniejszy.

Szkoda że przy każdej tego typu aferze nasz „nieszczęśliwy naród tubylczy” nie potrafi wyciągnąć tego jednego oczywistego wniosku który pozwoliłby na  praktyczne rozwiązanie problemu raz na zawsze. Ten wniosek to prosta prawda, że „okazja czyni złodzieja” i żeby złodziejstwo wyeliminować nie można w nieskończoność szukać „uczciwych” polityków, tylko należy ich całkowicie odciąć od publicznych pieniędzy likwidując koryto. Zawsze to powtarzam przy różnego rodzaju „inwestycjach strukturalnych”, „przetargach”, „zamówieniach publicznych” i innych okazjach do wydawania publicznego grosza. Dziś można tylko gdybać co by było gdyby rząd nie zajmował się W OGÓLE gospodarką a po prostu łapał złodziei i oszustów prywatnej własności…Odys

polecam również: O korupcji i jej “zwalczaniu” – Stanisław Michalkiewicz i to: Czy w Ministerstwie Finansów działa mafia podatkowa? ZPP donosi do CBA – Najwyższy Czas!

rys. Andrzej Mleczko

rys. Andrzej Mleczko

Reklamy

12 comments on “Korupcja w MSZ, GUS, MSWiA, KGP. 20 zarzutów o zmowę przetargową.

 1. Pingback: Afera synonimem Prokom/Asseco czyli… ZUS znowu musi wyjaśnić sprawę przetargu na system informatyczny. | Odys Syn Laertesa

 2. Pingback: O korupcji i jej “zwalczaniu” – Stanisław Michalkiewicz | Odys Syn Laertesa

 3. Pingback: Złodziej złodzieja złodziejem pogania w Ministerstwie Sprawiedliwości i w Agencji Wywiadu. | Odys Syn Laertesa

 4. Pingback: Hulaj dusza piekła nie ma! Umorzenie dochodzenia nie musi być uzasadnione. Samorządy domagają się ograniczenia dostępu do informacji publicznej. Za błędy urzędnika płaci ubezpieczyciel. | Odys Syn Laertesa

 5. Pingback: “Efekt Euro2012″: NIK skieruje sprawę przebudowy Stadionu Śląskiego do prokuratury. | Odys Syn Laertesa

 6. Pingback: Miliony Serafina, czyli Kto rządzi Polską? | Łódź Odysa

 7. Pingback: BOR (BOR) – odprawa (odprawa) ale „takie jest prawo” | Łódź Odysa

 8. Pingback: Cezary Kaźmierczak: „Urzędnicy Tuska gorsi od mafii!”. kataryna: „Minister na baterie” czyli recykling lobbing. | Łódź Odysa

 9. Pingback: Państwowe synonimem marnotrawstwa, korupcji i niesprawiedliwości. PKP leży ale 500 tys. odprawy się należy. CBA o zmowie cenowej w MSZ. NIK: nieprawidłowości w stadninach koni oraz przy wywłaszczaniu pod autostrady. Michalkiewicz: Czy konstytucja

 10. Pingback: Przebudzenie polskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie Ziętary i ART-B. Zbigniew Stonoga czyli wróg publiczny „układu zamkniętego” w Polsce. | Łódź Odysa

 11. Pingback: Polski przemysł zbrojeniowy traktowany po macoszemu (Świdnik odpada z przetargu). Amerykanie i Francuzi uzbroją polską armię (MON wybrał „Patrioty” i „Caracale” – opinie podzielone). MON weryfikuje akty prawne („S

 12. Pingback: Tusk: istotą PO prowadzenie Polaków do zwycięstw… ale raport NIK temu zaprzecza! | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s