Premier: pełne oskładkowanie wszystkich umów byłoby ze stratą dla ludzi.


09.12. Warszawa (PAP) – Pełne oskładkowanie wszystkich form zatrudnienia byłoby zyskiem dla państwa, ale stratą dla ludzi – ocenił premier Donald Tusk, który w poniedziałek uczestniczy w „Forum dla Rodziny” w Poznaniu.

Premier odpowiadał w ten sposób na pytanie dziennikarzy, jak zachęcić młode kobiety do rodzenia dzieci, skoro wiele z nich pracuje na umowach zlecenia czy o dzieło, od których nieodprowadzane są składki chorobowe, a co za tym idzie nie mają one prawa np. do rocznego urlopu rodzicielskiego.

„Mówimy tak naprawdę o dylemacie, który polega na tym, że państwo może zdecydować – możemy podjąć taką decyzję zgodnie z oczekiwaniami niektórych np. związków zawodowych – i oskładkujemy wszystkie formy zatrudnienia. Ale w naszej ocenie będzie to ze stratą dla ludzi, którzy zdecydowali się na takie, a nie inne formy zatrudnienia” – powiedział premier.

„Z punktu widzenia państwa, budżetu państwa oczywiście lepiej byłoby oskładkować, ozusować, opodatkować wszystkie formy wynagrodzeń” – dodał Tusk.

„Ale my dobrze wiemy, że z punktu widzenia tych, którzy korzystają z tych – oczywiście kalekich, ułomnych – form zatrudnienia (…) w bardzo wielu wypadkach oznaczałoby to utratę w ogóle miejsca pracy albo wyraźne obniżenie wynagrodzenia” – ocenił premier.

Podkreślił, że jest on oczywiście za tym, żeby każde wynagrodzenie było formą zabezpieczenia socjalnego, jak przyszła emerytura czy np. możliwości korzystania z urlopu.

„Ale dziesięć razy musimy się jeszcze wspólnie zastanowić nad tym, czy w czasie, kiedy bezrobocie jest tak wysokie, czy to nie jest zbyt ryzykowne dla obywateli. Bo z punktu widzenia państwa byłaby tylko korzyść przy zastosowaniu oskładkowania wszystkich form, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby ludzie nie stracili pracy” – powiedział Tusk.

Do zasiłku macierzyńskiego mają prawo wszystkie matki, które w trakcie porodu miały opłaconą składkę chorobową. Tym samym mogą z niego skorzystać nie tylko kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale też pracujące w oparciu o umowę zlecenie, które dobrowolnie odprowadzały składkę chorobową do ZUS, a także matki prowadzące własną działalność gospodarczą. Nie ma możliwości uzyskania zasiłku przy umowie o dzieło. (PAP)

js/ malk/ jbr/      …źródło: stooq

…Nie wiem na ile Pan Tusk wypowiadał się w tej sprawie szczerze a na ile był to populistyczny ukłon w stronę rzeszy ludzi którzy pracują na podstawie umowy zlecenia. Dobrze jednak że w tym przypadku, po latach decyzji typowo rabunkowych dla polskich portfeli (w „interesie państwa”) zachował się jak trzeba i użył argumentów godnych miana liberała… Odys

Podobne tu: Polak biedny bo musi się dzielić… z państwem i tu: Rząd znowu duje w Dudę… i rabuje obywateli rękami “związkowców” a Piechociński szykuje “wisienkę”

A tak wygląda oskładkowana wypłata…

Koszty pracy

Koszty pracy

Reklamy

4 comments on “Premier: pełne oskładkowanie wszystkich umów byłoby ze stratą dla ludzi.

  1. Pingback: Tusk znowu obiecuje (grozi) że da (zabierze). Michalkiewicz: “Źle było, źle będzie…” | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Rabunek na zlecenie czyli… oZUSowanie umów cywilno-prawnych. | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: „New Deal” po polsku czyli „jednolity podatek” dla przedsiębiorców. „Dobra zmiana” czy wielki kryzys? | Łódź Odysa

  4. Pingback: Zamiast „jednolitego podatku” centralna baza (PO)rachunków oraz „obywatelska emerytura” czyli… szukanie pokrycia dla rekordowego deficytu kosztem obywateli. Ostrowice jako przykład (nie)”zrównoważonego rozwoju”

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s