W jedności siła. Mózgi kobiet i mężczyzn różnią się i uzupełniają.


Różnice w budowie mózgów u mężczyzn i kobiet mogą wyjaśnić różnice w umiejętnościach przedstawicieli obojga płci. Chodzi głównie o połączenia neuronowe. Kobiece mózgi mają więcej połączeń neuronalnych między prawą i lewą półkulą. Mężczyźni natomiast najwięcej połączeń występuje między przednią i tylną częścią mózgu. To kolejne badanie zadające kłam tezie o biologicznej identyczności kobiet i mężczyzn.

Zespół naukowców z University of Pennsylvania przebadał mózgi niemal 1000 dorosłych i nieletnich mężczyzn i kobiet. Odkryto znaczące różnice w ich budowie zestawiając płeć badanych – mogą one tłumaczyć dlaczego mężczyźni lepiej się uczą i wykonują pojedyncze zadanie, takie jak jazda na rowerze czy nawigacja, a kobiety są lepiej przystosowane do wielozadaniowości. Słynna kobieca podzielność uwagi może wynikać właśnie ze znacznej liczby połączeń między odpowiedzialną za logiczne myślenie prawą półkulą, a „zajmującą się” intuicją półkulą lewą.

Założenie te zostało poparte wynikami serii testów. Mężczyźni wypadli lepiej w testach dotyczących np. umiejętności przestrzennych (spatial processing), a kobiety pod względem umiejętności koncentracji, pamięci dotyczącej słów i twarzy oraz umiejętności społecznych. Badacze stwierdzili również, że różnice w budowie mózgu zwiększają się wraz ze wzrostem wieku, zwłaszcza powyżej 13 roku życia. Wcześniej są one nieznaczne.

 Wzajemne dopełnianie się męskich i żeńskich mózgów jest uderzające – powiedziała autorka badania dr Ruben Gur. – Szczegółowe mapy połączeń mózgowych pozwalają nie tylko zrozumieć różnice w myśleniu mężczyzn i kobiet, lecz także więcej dowiedzieć się na temat chorób neurologicznych, które są często zależne od płci – dodała.

Niektórzy eksperci zaczęli jednak podawać rezultaty badania w wątpliwość, argumentując m.in, że połączenia mózgowe nie są dane raz na zawsze i mogą się zmieniać w ciągu życia. Taką opinię wyraził prof. Heidi Johansen-Berg z Oxfordu. Jego zdaniem połączenia w mózgu zmieniają się w ciągu życia pod wpływem doświadczeń życiowych i nauki. Naukowiec stwierdził, że mózg jest czymś zbyt skomplikowanym, by można było wyciągać jakieś ogólne wnioski dotyczące porównań między różnymi grupami.

Nie jest to jednak pierwsze badanie dowodzące różnic w budowie mózgu między kobietami i mężczyznami. Np. w znanej książce „Płeć mózgu” Anne Moir dowodziła, że hormony płciowe wywierają wpływ na rozwój mózgu już na etapie płodowym. W konsekwencji prowadzi to do odmiennych umiejętności, zdolności i różnic w postrzeganiu świata.

źródło: Polonia Christiana

polecam film: „Paradoks gender równości” i to: Starowicz o różnicach płciowych

podobne tu: Paweł Drewniak: “Kobiety, dajcie spokój kobietom!” czyli… walka o przywileje nie jest walką o równość.

i trzy cytaty… poważny, mniej poważny i całkiem „niepoważny” ale każdy o wzajemnym przyciąganiu się dwóch połówek… Wszak nikt nie chodzi w jednym bucie 😉

„To wrażli­wość ko­biety uka­zuje tą skry­waną ro­man­tyczną część męskiego serca” (Borys)

„Bardzo niebezpiecznie jest spotkać kobietę, która nas całkowicie rozumie. Kończy się to zawsze małżeństwem.” (Oscar Wilde)

„Kobiety bez towarzystwa mężczyzn więdną, a mężczyźni bez kobiet głupieją.” (Antoni Czechow)

Jim Warren - Ona i on

Jim Warren – Ona i on

Na koniec coś z humorem 🙂 Mark Gungor: Czym się różni mózg mężczyzny od mózgu kobiety

Reklamy

7 comments on “W jedności siła. Mózgi kobiet i mężczyzn różnią się i uzupełniają.

  1. Pingback: “Non possumus!” Watykan: pary homoseksualne to nie rodziny. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Myślenie pod klucz, czyli – Paradygmaty systemowe które zaburzają prawo naturalne. | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: I (niestety nie zawsze) żyli długo i szczęśliwie. Przemoc domowa w Irlandii… kontra „Mężczyzna wojownikiem” (ks. Piotr Pawlukiewicz) | Łódź Odysa

  4. Pingback: Victoria Valenta: „Skarpetki…” czyli… gdyby mężczyźni nosili pończochy. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Prawdziwy mężczyzna – gatunek na wymarciu. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Przeznaczenie czyli… o Kobiecie i jej sercu. | Łódź Odysa

  7. Pingback: Czy feministka i wiewiórka to „istota czująca”? czyli o podejrzanym zapachu z d…ziupli. Kobiety i ekologia według lumpenproletariatu | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s