Ukraina z tarczą czyli… 260 USD za 1000 m3 bez podpisania Unii Celnej.


17.12.2013 (IAR) – Obniżenie o połowę cen gazu ziemnego – to główny efekt rozmów prezydentów Rosji i Ukrainy. Władimir Putin zapewnił, że w Moskwie nie podpisano umowy o przystąpieniu Ukrainy do unii celnej.

Putin oświadczył po rozmowach, że Ukraina jest strategicznym partnerem Rosji. Podkreślił, że trzeba zwiększyć wzajemną współpracę gospodarczą. Putin powiedział, że Rosja jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy, natomiast Ukraina jest szóstym partnerem Rosji. Dodał, że dziś podpisano między innymi umowy antydumpingowe, które ułatwią ukraiński eksport do Rosji. Władimir Putin przypomniał, że w Rosji pracuje około 5 milionów Ukraińców.

Prezydent Rosji zapowiedział, że oba kraje będą kontynuować współpracę na rzecz umacniania stabilności w Europie. W przyszłym roku oba kraje będą też obchodzić 200-lecie urodzin narodowego poety ukraińskiego, Tarasa Szewczenki.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że nie udałoby się szybko podpisać umów dwustronnych, gdyby nie wola polityczna prezydenta Rosji. Dodał, że w trakcie rozmów udało się usunąć niedociągnięcia, powstałe podczas dotychczasowej współpracy. Trzeba tak działać, aby niedociągnięcia nie powtarzały się w przyszłości – podkreślił Janukowycz. Dodał, że podjęte dziś ustalenia przyczynią się do rozwoju wzajemnej współpracy gospodarczej. Zdaniem prezydenta Ukrainy, zakończone rozmowy potwierdzają dobre perspektywy takiej współpracy. Wiktor Janukowycz zapowiedział, że kolejne posiedzenie rosyjsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej odbędzie się w przyszłym roku na Ukrainie.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/sk       ….źródło: stooq.pl

…Ukraina będzie miała o ponad 134 dolary tańszy gaz i zasili swój budżet kwotą 15 miliardów dolarów. Dzięki porozumieniom gospodarczo – handlowym nowe kontrakty zdobędą ukraińskie przedsiębiorstwa. Natomiast Rosja oprócz wdzięczności Wiktora Janukowycza i przychylności części Ukraińców zapewniła sobie wpływ na strategiczne gałęzie ukraińskiego przemysłu, zyskała tańszą niż na własnym rynku siłę roboczą i nowe moce przerobowe. Nie krył tego w rozmowie z rozgłośnią Echo Moskwy rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. „Nasze firmy są przeciążone. Nie nadążamy z realizacją zamówień i właśnie teraz możemy zlecić ukraińskim zakładom realizację kontraktów. To dla Ukrainy jedyna szansa, która pozwoli na odbudowe jej potencjału gospodarczego, zapełni budżet pieniędzmi i oni odetchną z ulgą” – twierdzi wiceszef rosyjskiego rządu.

Miałem napisać coś od siebie w związku z tym wydarzeniem, ale że trafiłem na komentarz zbieżny z moim poglądem, to zamieszczam kilka gorzkich ale jakże prawdziwych słów Cezarego Kaźmierczaka…

Janukowycz przywiózł z Moskwy 15 mld dolarów i gaz po 260 USD za 1000 m3 bez podpisania Unii Celnej, co jest strategicznym interesem Putina.

 
Polskie media nie zawodzą oczywiście i piszą, że Putin kupił sobie Ukrainę. Czyżby? Na pewno? Skąd ta wiedza?
 
Otóż nie ma takiej wiedzy. Nie wiem na co Panowie się umówili, co podpisali, ale kluczowy fakt jest niepodważalny – Ukraina nie wstępuje do Unii Celnej i dla nas to jest (i powinno być) najważniejsze. Janukowycz nadal ma otwarte wszystkie kierunki.
 
Natomiast nasza godna pożałowania Unia Europejska siedzi jak ta stara panna i się przygląda. Chciałaby, a na kawalerów się boczy i jest zupełnie niezdolna do jakiejkolwiek aktywnej polityki zagranicznej. Źle to się skończy. Unia siłą bezwładu „trwa” i nic więcej. „Trwanie” i brak jakiegokolwiek przywództwa w mocno konkurencyjnym świecie to nie jest recepta na rozwój i sukces. Dotyczy to nie tylko Ukrainy, ale również innych obszarów. Naturalnie poza zakazami – a to żarówek, a to papierosów mentolowych, a to innych rzeczy. Szuflady – przypuszczam – są pełne kolejnych pomysłów.
 
Teraz polskie media i politycy przystąpią do oceniania Janukowycza. Na czarno. Kraj, który jest całkowicie zależny od Moskwy w kwestiach gazowych i buli zań prawie dwa razy więcej niż Ukraina (płacimy 480 USD za 1000 m3) z pozycji „Zachodu” wystawi świadectwo Janukowyczowi w zakresie jego zależności od Rosji!!! Cyrk Zalewski zaprasza.
 
W tym polskim medialno-politycznym ględzeniu czuć echa polskiego pojmowania polityki (i niestety jej uprawiania). I bicia czołem Zachodowi – niestety, bez wzajemności. Otóż w imię Honoru, uznania w Berlinie i Paryżu oraz 2 artykułów w Die Welt na 7 i 8 stronie – Janukowycz powinien zgodzić się na 80% podwyżkę cen energii dla obywateli, zgodzić się na eksterytorialność gazo i ropociągów (tracąc poważny atut w relacjach z Rosją), i szereg innych wymagań Zachodu, podpisać umowę a następnie widowiskowo zbankrutować!
 
Jakieś takie Powstanko Kościuszkowskie – w 600 osób wypowiedzieć wojnę 3 ówczesnym największym mocarstwom światowym i spektakularnie zginąć! 
 
W imię odpowiedzialności, przewidywalności, dotrzymywania umów – Janukowycz nie powinien awanturniczo przeciwstawiać się Gazpromowi i pokornie płacić $560 za 1000 m3 gazu, z kontraktu stulecia Julii Tymoszenko. Nie powinien się tak upokorzyć, żeby płacić $260 – bo w sumie ten deal to ukoronowanie 3 letniej wojny gazowej FR – UA. Powinien zachować się „honorowo” i płacić jak Polska – poza pribałtyką – najwięcej w Europie. Dzięki temu Der Spigiel napisze o nas pozytywny artykuł!
 
Jeszcze raz powtarzam – nie wiem na co Putin z Janukowyczem umówili się w Moskwie i co ew. podpisali. Najważniejsze, że nie podpisali Unii Celnej. Natomiast ton polskich mediów i polityków w tej sprawie jest po prostu żałosny.

podobne: POżyteczni idioci zwani “prawdziwymi patriotami” chcą niewoli Ukrainy czyli “nieudane eurowesele” cynika9

…Można? Można! Proszę sobie teraz wygooglować kiedy Polska płaciła tyle (a nawet mniej!) za rosyjski gaz ile wytargowała sobie Ukraina, albo przeczytać to – Dzięki POPISowi Polska od dekady przepłaca za gaz dostarczany przez Gazprom! Na wściekliznę różnego rodzaju eurokołchoźników którzy zafundowali nam zamknięcie furtki na elastyczność względem Rosji jaką cieszy się Ukraina, przez co nie możemy skutecznie negocjować swoich potrzeb na obu frontach.

A teraz „Kraj, który jest całkowicie zależny od Moskwy w kwestiach gazowych i buli zań prawie dwa razy więcej niż Ukraina (płacimy 480 USD za 1000 m3) z pozycji „Zachodu” wystawi świadectwo Janukowyczowi w zakresie jego zależności od Rosji!!!” (ZPP)Mam 4 słowa dla was bando idiotów: „Money talks, bullshit walks!” i coś co pewnie znacie „Wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić!”

…Odys

polecam również: Ruska rura i awantura…a gdzie agentura? oraz: Unia nęci, Rosja straszy. Wojna o Ukrainę.

Ukraina-Rosja-UE (bluff) - Artur Żukow

Ukraina-Rosja-UE (bluff) – Artur Żukow

Reklamy

10 comments on “Ukraina z tarczą czyli… 260 USD za 1000 m3 bez podpisania Unii Celnej.

  1. Pingback: Ukraina to nie tylko Majdan. “Puls Biznesu” Koktajlem Mołotowa w gospodarkę Ukrainy. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Warunkowa “pomoc” UE dla Ukrainy. Nowy szef Narodowego Banku Ukrainy. | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: Ukraina: Kredyt z MFW w zamian za podwyżkę cen gazu dla ludności. | Odys Syn Laertesa

  4. Pingback: Szwecja: Rosja nie jest już partnerem UE. Turcja upomina się o krymskich Tatarów. Rosja straci na podwyżce cen gazu dla Ukrainy ale zwiększa eksport do Niemiec i Wielkiej Brytanii. | Odys Syn Laertesa

  5. Pingback: Wojna gazowa? Putin grozi ograniczeniem dostaw gazu do Europy w przypadku rewersu na Ukrainę. Rosja może stracić Gazociąg Południowy. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Putin zdenerwował się na Ukrainę. South Stream dzieli Europę. | Łódź Odysa

  7. Pingback: Rozejm działa, ale UE/USA i tak wprowadzają sankcje. Rosja rozważy embargo na używane samochody, tekstylia i produkty naftowe. Jałta Ukrainy: umowa stowarzyszeniowa z UE na rosyjskich warunkach (odroczona), decentralizacja kraju i autonomia regionów

  8. Pingback: Porozumienie gazowe podpisane. Pakiet zimowy – przełom dla Europy, kapitulacja Ukrainy. | Łódź Odysa

  9. Pingback: Od oszołoma do szpiega czyli „mądrości etapu” bezradnych propagandystów. Konrad Rękas: Szpiegomania (z bezpieczeństwem energetycznym w tle). | Łódź Odysa

  10. Pingback: Ukraina: Rewolucja a umowa stowarzyszeniowa (płatne podziałem społeczeństwa, krwią i złotem). | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s