Prezydent podpisał nowelizację ustawy. Lasy Państwowe nie zostały sprzedane.


12.02. Warszawa (PAP) – Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę o Lasach Państwowych – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Ustawa zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł, środki te mają być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg lokalnych.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 24 stycznia 2014 r. głosami koalicji rządowej. Opozycja krytykowała rządowy projekt.

Według nowych przepisów Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna.

Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

Nowelizacja ujednolica zasady gospodarki finansowej w Lasach. Zakłada ona, że zasady rachunkowości dla wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych ustalać będzie dyrektor generalny, podczas gdy dotychczas zasady te mogły być ustalane również przez nadleśniczych.

Zachowana została natomiast regulacja, zgodnie z którą Lasy Państwowe prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów.

Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy planów urządzenia Lasu, które zawierają jego opis i ocenę, a także cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)

awy/ mki/ mow/ asa/                                                           …źródło: stooq.pl

…No i po krzyku… Lasy jak były tak pozostaną państwowe. Spora część Polaków uważa przez to że pozostaną „nasze” (obywatelskie 😉 ), ale to oczywiście nieprawda bo instytucja która na owych lasach gospodaruje, to jak można wyczytać udzielne gospodarstwo które „samo na siebie” zarabia, korzystając z tego co teoretycznie nie jest jej własnością a jest „dobrem publicznym” z którego przypadkowo owa „publika” ma całe ZERO. Teraz jednak będą musieli „leśni ludzie” podzielić się z nami (też nie do końca bo co najwyżej z władzą zwierzchnią) płacąc 2% „haracz” od sprzedaży drewna, którego ceny same windują jako monopolista (kosztem „konsumentów” drewna).

Jednym słowem dogadali się ponad naszymi głowami niczym „starsi i mądrzejsi”, przez co wilk syty i owca cała a nakręcona gawiedź broniąca „dobra narodowego” może w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku pójść spokojnie spać. Już im nikt lasu rąbać nie będzie i nie ukrzywdzi jak Lipcaków w Reymontowskich „Chłopach” 🙂 2% łapówki za możliwość utrzymania przez „leśnych ludzi” „status quo” nad nie byle jaką synekurą to niezbyt wygórowana kwota. Co prawda może być tak, że średnia płaca 7 tysi na „szyszkę” (czyt. głowę) w sektorze leśnym trochę się niektórym zmniejszy, ale sami państwo przyznacie że mają z czego schodzić 😀 2% „haraczu” to cena, za którą podejrzewam sprzedałby się nie jeden przedsiębiorca w Polsce, który w tym samym czasie musi płacić te wszystkie ZUSy, VATy, CITy, akcyzy i Bóg jeden wie co jeszcze żeby móc „uczciwie” funkcjonować na polskim „wolnym” rynku.

Żeby całkiem co niektórym „patriotom” etatyzmu popsuć humor proponuję lekturę artykułu, którego fragment zacytuję, na temat kto płaci leśnikom a w zasadzie jak to możliwe że oni sami sobie płacą tak horrendalne pieniądze z „naszej” można by rzec własności…

„…W 2010 roku energia uzyskana z drewna stanowiła w UE 5% ogółu zużytej energii i prawie 50% energii odnawialnej. W Polsce ponad 80% energii odnawialnej pochodziło ze spalania drewna. Większy procent energii odnawialnej uzyskuje się z drewna jedynie w Estonii (96%), Litwie (88%) i Finlandii (85%). Lasy Państwowe sprzedają drewno na aukcjach. Około 15% trafia do pieca. W 2020 roku będzie to ponad 65%.

Oczywiście plan był taki (plany zawsze są wspaniałe), że spalane będą specjalne odmiany drzew lub słomy – między innymi wierzba energetyczna. Jednak elektrownie skupują i palą drewno, które z powodzeniem mogłoby służyć zakładom przemysłowym, które zajmują się produkcją płyt wiórowych, tarcic, mebli i papieru. I co ciekawe – producenci mebli i papieru narzekają, że ceny rosną. Nie wiedzą, że spadek cen nieruchomości był „przyczyną kryzysu”? A przecież jaki się kupuje dom, mieszkanie, czy biuro, to jakieś meble trzeba wstawić. Więc dlaczego wzrost cen mebli jest zły, a nieruchomości dobry?…” (Gwiazdowski: Unijne paradoksy wokół drewna)

…Pomijając więc to co chce z pieniędzmi z lasów zrobić rząd przypominam, że z tego całego geszeftu podatnik nie ma ani złotówki! Bo podatnicy to my a aparat państwa który dostanie pieniądze z „Lasów Państwowych” to nie jesteśmy my. Co gorsza te tzw. “Lasy państwowe” pod parasolem władzuchny mają MONOPOL na gospodarkę drzewną:

Rząd przyjął założenia do projektu noweli ustawy o lasach, która m.in. będzie ustalała kary za przywóz do Polski drewna bez specjalnego zezwolenia czy wprowadzanie do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna lub produktów z niego wytworzonych – poinformował CIR. (Rząd: Będą kary za wwóz do Polski drewna bez zezwolenia)
…ten monopol doprowadził do wysokich cen drewna (jako surowca), oraz wyrobów z niego a MY jako podatnicy i teoretycznie “właściciele” lasów te wysokie ceny musimy płacić.

Czy wy ludzie naprawdę uważacie że nas (naród) stać na tę bandę darmozjadów która średnio zarabia 7000 zł na rękę naszym kosztem i jeszcze robi się z nas publicznie idiotów że to dla naszego dobra?

Domagam się realnego podejścia do sprawy środowiska leśników którzy traktują Lasy Państwowe jak swoją prywatną własność… Do czego politycy są zdolni to już każdy z nas wie, ale przeciąganie sprawy w drugą stronę (na korzyść lobby leśników) to taka sama patologia… Lasy należy sprywatyzować, ale za grube miliony i na określonych warunkach zakazujących gospodarkę rabunkową, Niech na siebie zarabiają jako prywatne firmy, płacąc podatki a pieniądze z prywatyzacji (i podatków) należy przeznaczyć na emerytury obywateli skoro to my jesteśmy właścicielami lasów zwanych “państwowymi”. Dziury budżetowe czy drogowe niech sobie łatają złodzieje którzy ich narobili, ale skoro lasy są nasze to powinniśmy realnie coś z nich mieć, więc… Pamiętajcie następnym razem drodzy „patrioci” od wielkiego dzwonu, żeby wiedzieć o co się pienić i za czym stawać murem… Czyjego interesu bronić i czego się domagać przy okazji takich szopek jak niedawna z lasami zwanymi „państwowymi”.

…Odys

PS… Jak ktoś nie wie jak działa monopol i dlaczego jest zły to polecam lekturę: „List uradowanego górnika” czyli 250 mln. „POmocy” na „zamknięcie” kopalni. Koszt zaniechania prywatyzacji. Deficyt w kasie miedziaka z Lublina, który błaga o niskie podatki. Bankructwa firm. oraz jak to wyglądało w II RP którą tak wielu „patriotów” od 7 boleści chołubi często nie wiedząc za co: cynik9: Nosił wilk razy kilka czyli… związkowa „przedsiębiorczość” w PKP, oraz „refleksja historyczna” z etyką kolejarską na tle przedwojennej PKP. i na koniec: Państwowe synonimem marnotrawstwa, korupcji i niesprawiedliwości. PKP leży ale 500 tys. odprawy się należy. CBA o zmowie cenowej w MSZ. NIK: nieprawidłowości w stadninach koni oraz przy wywłaszczaniu pod autostrady. Michalkiewicz: Czy konstytucja RP chroni własność.

rys. Żukow

rys. Żukow

Reklamy

3 comments on “Prezydent podpisał nowelizację ustawy. Lasy Państwowe nie zostały sprzedane.

  1. Pingback: To co ważne: 4 mld zł na “darmowe” podręczniki. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Czy feministka i wiewiórka to „istota czująca”? czyli o podejrzanym zapachu z d…ziupli. Kobiety i ekologia według lumpenproletariatu | Łódź Odysa

  3. Pingback: Konfiskata rozszerzona, donoszenie na samego siebie do fiskusa, ekologia (nie)podległości i inne „dobre zmiany” zasad życia w komunie… czyli „sekretne życie drzew” i „Młody las” (Kaczmarskiego) | Łódź Odys

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s