Pierwsze ofiary akcyzowej POlityki nierządu. Zakłady Tytoniowe w Lublinie złożyły wniosek o upałość


14.02.2014 (IAR) – Przeżywające problemy finansowe Zakłady Tytoniowe w Lublinie złożyły wniosek o upadłość. Wniosek złożony został w wydziale gospodarczym sądu rejonowego Lublin- Wschód z siedzibą w Świdniku. Chodzi o upadłość z możliwością zawarcia układu i ustanowienie zarządu po ogłoszeniu upadłości – mówi rzecznik sądu okręgowego w Lublinie, sędzia Artur Ozimek.

Sędzia informuje ponadto, że trudna sytuacja Zakładów wynika ze zmian na rynku tytoniowym związanych m.in. ze wzrostem akcyzy. Rzecznik sądu zaznaczył jednak, że władze Zakładów widzą możliwość dalszej działalności pod warunkiem wdrożenia planu naprawczego.

Sąd wyznaczył zarządcę tymczasowego oraz termin rozprawy na 3 kwietnia.

Zakłady Tytoniowe w Lublinie zostały sprzedane w lutym 2011 roku. Francuska spółka Biosyntec kupiła od Skarbu Państwa 70 proc. akcji firmy za ok. 32 mln zł. Nowe władze spółki zapowiadały, że w ciągu 4 lat Biosyntec zainwestuje w Lublinie 100 mln zł i da pracę ok. 1000 osobom. W lubelskim zakładzie miała ruszyć pierwsza na świecie linia do produkcji filtrów ograniczających ryzyko zachorowania na raka.

IAR/C.Potapczuk/Radio Lublin/esz/buch                                   …źródło: stooq.pl

podobne: 10 POtężnych ciosów dla przedsiębiorców i tu: Czy rząd Donalda Tuska wraz z całą administracją podatkową postawili sobie za cel, by wszyscy przedsiębiorcy albo zbankrutowali, albo wyprowadzili się za granicę?

…teraz „państwo opiekuńcze” będzie mogło się zaopiekować nowymi bezrobotnymi i nie będzie musiało się użerać z prywaciarzem który dawał prace Polakom i bezczelnie planował ekspansję biznesu chcąc dać zarobić kolejnemu tysiącowi rodaków… Bo po co! Skoro zakład już nie jest państwowy to po co dbać o branżę którą cymbały z „warszafki” nie mogą już obsadzać swoimi ludźmi.

A przecież efekt polityki fiskalnej nierządu nie jest dokuczliwy wyłącznie dla samej tytoniowej branży która w Polsce szczyci się wielowiekową tradycją (oprócz przetwórstwa w Polsce od dziesięcioleci uprawia się tytoń). Jest on bowiem porażający jednocześnie dla samego zainteresowanego!

Liczyli na więcej, ale sie przeliczyli. Choć akcyza na papierosy jest wyższa, wpływy do budżetu niższe, bo spadła sprzedaż papierosów. W hurcie sprzedaje się ich najmniej od kilku lat. Polacy przestali kupować w sklepach, bo jest za drogo, co nie znaczy, że palą mniej. (2014.02.13 – Akcyza i jej skutki)

…dzięki polityce POdatkowej rodem z komuny „pies ogrodnika” (czyt. państwo) nie powącha nawet części tych ochłapów na jakie skazuje polskich przedsiębiorców z branży tytoniowej, za to walnie przyczynia się do „importu” wyrobów tytoniowych zza wschodniej granicy z którego to importu też nie powącha złotówki, bo to szara strefa 🙂 Brawo! I nie chce mi się nawet domyślać czy jest to ukłon w stronę zagranicy która tak bardzo dba o nasze zdrowie, że opracowała swojego czasu słynną „dyrektywę tytoniową” uderzającą w naszą gospodarkę, bo może nie wszystkim wiadomo, ale to Polska jest największym producentem papierosów w UE.

 …Odys

polecam również: “Dziennik GP” – Firmy uderzone VAT-em. Ożywienie w gospodarce dusi przedsiębiorczość?

rys. Jerzy Wasiukiewicz

rys. Jerzy Wasiukiewicz

Reklamy

3 comments on “Pierwsze ofiary akcyzowej POlityki nierządu. Zakłady Tytoniowe w Lublinie złożyły wniosek o upałość

  1. Pingback: UE – Dyrektywa tytoniowa ostatecznie przyjęta. E-papieros farmaceutykiem? | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Polska gospodarka. Prawo geologiczne i górnicze uchwalone. Rząd złoży skargę ws. dyrektywy tytoniowej. Sawicki o łagodnym potraktowaniu producentów mleka. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Rząd popiera unijne plany wprowadzenia minimalnej ceny alkoholu. Czy amerykańska prohibicja niczego nas nie  nauczyła? | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s