NIK: luki w prawie pozwalają cudzoziemcom przejmować ziemię w Polsce.


28.02. Warszawa (PAP) – Cudzoziemcy stają się posiadaczami gruntów rolnych w Polsce w drodze nabycia udziałów w polskich spółkach, które są właścicielem ziemi. Umożliwia im to luka w przepisach prawa – wynika z informacji Najwyższej Izby Kontroli.

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała sprzedaż należącej do Skarbu Państwa ziemi (w latach 2011-2013) w trzech oddziałach Agencji Nieruchomości Rolnych – Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Chciała m.in. sprawdzić, czy sprzedawane przez ANR grunty trafiają do podstawionych osób (tzw. metoda na „słupa”), działających na zlecenie zagranicznych inwestorów, z którymi polscy rolnicy nie są w stanie konkurować. Nie stwierdziła takich przypadków.

Ustaliła jednak, że cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) przejmują grunty rolne w Polsce poprzez nabycie udziałów w spółkach z kapitałem polskim, które są właścicielami ziemi. Wynika to z luki w przepisach – prawo nie zobowiązuje spółek kontrolowanych przez obcokrajowców do składania informacji o posiadanych gruntach. W ten sposób ziemię kupują cudzoziemcy reprezentujący przede wszystkim kapitał holenderski, duński i luksemburski.

Tymczasem zgodnie z prawem cudzoziemcy, także z EOG, którzy chcą kupić grunty rolne i leśne w Polsce, muszą uzyskać zezwolenie od MSW. Dopiero po 1 maja 2016 r. kończy się wynegocjowany przez Polskę okres przejściowy na zakup bez ograniczeń nieruchomości rolnych przez cudzoziemców.

Każde nabycie udziałów i akcji w spółkach musi być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego. Takie same wymogi są w przypadku, gdy zmienia się status spółki na spółkę kontrolowaną przez cudzoziemców (powyżej 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub walnym zgromadzeniu). Spółka kontrolowana przez obcy kapitał nie ma jednak obowiązku przekazywania do rejestrów sądowych informacji o posiadanych gruntach rolnych. Z tego powodu KRS nie przekazywał do MSW danych niezbędnych do ewidencjonowania transakcji z udziałem cudzoziemców.

Jak informuje NIK, na skutek luki w przepisach MSW nie miało pełnych danych o tym, ile ziemi w Polsce kupili cudzoziemcy. Z danych ministerstwa wynikało, że w latach 2011-2012 w woj. dolnośląskim obcokrajowcy nabyli 397 ha, a w zachodniopomorskim – prawie 1 tys. 506 ha. NIK w toku kontroli ustaliła jednak, że w tym okresie cudzoziemcy kupili w rzeczywistości trzy, cztery razy więcej ziemi. Powierzchnia gruntów, należących do spółek przez nich kontrolowanych wyniosła na terenie woj. dolnośląskiego – 1 tys. 578 ha, a w woj. zachodniopomorskim – 4 tys. 577 ha.

NIK ustaliła też, że ANR nie monitorowała wtórnego rynku obrotu gruntami rolnymi, choć jest to istotne ze względu na przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji gruntów (mówią o tym założenia polityki rolnej państwa). W trakcie kontroli ustalono, że w latach 2011-2012 w woj. zachodniopomorskim 2,3 proc. nabywców (12 z 509 kupców) nabyło aż 33,7 proc. powierzchni oferowanych gruntów, tj. 9 tys. 835 ha.

Izba stwierdziła również brak przejrzystych procedur typowania nieruchomości rolnych do sprzedaży, a także ich powierzchni. Wybór gruntów nie był też poprzedzony żadną udokumentowaną analizą. Taka praktyka urzędników grozi dowolnością postępowania i sprzyja powstawaniu mechanizmów korupcjogennych – podała Izba. (PAP)

luo/ je/ mag/                                                                       …źródło: stooq.pl

podobne: MSP chce rozmawiać o sposobie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej

…samo kupno ziemi (nawet przez obcy kapitał) to jeszcze nic strasznego. Ludzie od wieków kupują ziemię żeby coś na niej robić (bo przecież nikt tej ziemi ciężarówkami nie wywiezie 🙂 ). Prowadzić działalność gospodarczą, budować infrastrukturę czy po prostu mieszkać. Łączy się to jakby nie patrzeć z interesem państwa (obywateli) żeby ziemia była używana, pomagała w tworzeniu miejsc pracy i przynosiła dochód. Choć sam jestem przeciwny sprzedawaniu na własność ziemi cudzoziemcom (tu powinno obowiązywać użytkowanie wieczyste i proste, niskie ale bezwzględnie wymagalne podatki) to demonizowanie normalnej gospodarczej praktyki do takiego zakupu uważam za wstecznictwo ekonomiczne. Ziemia leżąca odłogiem i nieużywana to marnotrawstwo.

Kolejna kwestia to prawo z którym znowu mamy tutaj do czynienia. Patologiczne prawo z dość znaczącymi lukami, które sprzyjają dowolności urzędniczej i korupcji. Bo jeżeli ustawodawca zdecydował się chronić strukturę właścicielską polskiej ziemi, to powinien dołożyć należyte staranie o to żeby takich luk w prawie nie było.

…Odys

Tomasz Alen Kopera - Światło życia

Tomasz Alen Kopera – Światło życia

Reklamy

6 comments on “NIK: luki w prawie pozwalają cudzoziemcom przejmować ziemię w Polsce.

  1. Pingback: Chora Służba Zdrowia. NIK negatywnie o kontraktowaniu usług przez NFZ. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Eksperci: inwestycje w ziemię dobrą lokatą, ale długoterminową | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: Raport NIK. Efekt dopłat to wyłudzenia i bezprawne korzystanie z gruntów skarbu państwa. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Pod przykrywką wygłupu Sikorskiego fala rabunku przetoczyła się przez sejm: uwolnienie kominówek, rząd kładzie łapę na depozytach, centralna baza „haków” skarbówki, zamiast śmieciowych umów o pracę będzie śmieciowa emerytura. Do diabł

  5. Pingback: Obrońcy etatyzmu i sentymentaliści rodem z PRL kamienują „złodziejski kapitalizm” czyli… dlaczego niewolnicy nie zasługują na wczasy? Na Węgrzech i w Polsce trwa „uwłaszczenie” (w postaci antyreformy rolnej). | Łód

  6. Pingback: Na Węgrzech i w Polsce trwa „uwłaszczenie” w postaci antyreformy rolnej. Czy państwo działa na ślepo? | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s