USA – Rosja – Syria – Izrael – Palestyna.


1. Rosja i Damaszek potępiają zamknięcie ambasady Syrii w USA

19.03. Moskwa (PAP/Reuters,AFP) – Decyzja władz USA o zamknięciu ambasady Syrii w Waszyngtonie i konsulatów honorowych tego kraju w innych miastach jest „niepokojąca i rozczarowująca” – oświadczyło w środę rosyjskie MSZ. Damaszek uznał ją za „arbitralną i nielegalną”.

Według syryjskiego MSZ Waszyngton „jawnie naruszył konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych i stosunkach konsularnych, uciekając się do arbitralnych kroków”.

Stany Zjednoczone „storpedowały fundamentalną normę prawną pracy konsularnej poprzez wmieszanie konsulatów honorowych w kwestie polityczne” – oświadczyło MSZ Syrii.

Jak dodano w komunikacie, polityka amerykańska „wspiera propagowanie terroryzmu na świecie”. Według Damaszku decyzja Waszyngtonu „demaskuje faktyczne cele polityki amerykańskiej wymierzone w interesy syryjskich obywateli”.

MSZ Rosji, która uchodzi za głównego sojusznika Syrii, zasugerowało, że działania USA mają na celu „zmianę władz” w Damaszku. „Cel polegający na zmianie reżimu w Damaszku wziął górę nad rozbrojeniem Syrii z broni chemicznej czy wsparciem milionów Syryjczyków cierpiących z powodu konfliktu zbrojnego” – napisało rosyjskie MSZ na swej stronie internetowej.

Władze USA zawiesiły we wtorek działalność ambasady Syrii oraz syryjskich konsulatów honorowych w Troy w stanie Michigan oraz w Houston w Teksasie. Nakazały też dyplomatom i personelowi tych placówek, którzy nie są obywatelami USA lub stałymi rezydentami, opuszczenie Stanów Zjednoczonych.

Specjalny wysłannik USA do Syrii Daniel Rubinstein oświadczył, że „nie do przyjęcia jest, aby osoby mianowane przez ten reżim (w Damaszku) prowadziły działalność dyplomatyczną lub konsularną w Stanach Zjednoczonych”.

10 marca Syria oświadczyła, że wstrzyma obsługę konsularną w USA.

Za „całkowicie nieprawdziwe” Waszyngton uznał doniesienia, jakoby syryjscy dyplomaci byli źle traktowani przez władze USA. Departament Stanu oświadczył, że zamknięcie misji nie oznacza zerwania stosunków dyplomatycznych z Syrią mimo nieudanych inicjatyw pokojowych mających na celu zakończenie konfliktu w tym kraju.

Pogarszające się – jak zauważa Reuters – stosunki między USA a Rosją w związku z kryzysem na Ukrainie kładą się cieniem na wysiłkach tych dwóch państw w celu rozwiązania kryzysu syryjskiego.

Wskutek wojny domowej w Syrii, która w marcu wkroczyła w czwarty rok, zginęło ponad 146 tys. ludzi, z czego ponad jedna trzecia to cywile – wynika z informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, których jednak nie można zweryfikować w niezależnych źródłach.

Ostatnie dane ONZ, opublikowane w lipcu 2013 roku, mówiły o co najmniej 100 tys. zabitych. Jednak w styczniu bieżącego roku ONZ zastrzegła, że nie będzie aktualizować danych, ponieważ sytuacja w Syrii uniemożliwia weryfikację szacunków.(PAP)

cyk/ ap/ kar/                                        

2. Syria: walki nie ustają.

19.03.2014 (IAR) – Syryjskie wojska rządowe wkroczyły do Al-Hosn w prowincji Homs. Oddziały Baszara al-Asada i powstańcy walczą o kontrolę nad słynnym, średniowiecznym zamkiem Krak des Chevaliers (Twierdza Rycerzy). Jest on uważany za najlepiej zachowany zabytek z epoki wypraw krzyżowych. Zamek, wzniesiony między 1142 a 1271 rokiem został już częściowo zniszczony podczas wojny domowej, trwającej w Syrii od trzech lat.

Wojska rządowe weszły do Al-Hosn i zajęły dwie dzielnice miejscowości. Bombardują okolice Twierdzy Rycerzy.

Państowa agencja SANA donosi, że armia przeprowadza uderzenie na siły opozycji w pobliżu miasta Zara, zdobytego przez powstańców 8 marca. Walki trwają też w regionie Kalamon, w pobliżu granicy z Libanem. W niedzielę siły rządowe odbiły z rąk powstańców położoną w tej części kraju miejscowość Jabrud.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje o zaciętych walkach w pobliżu miasta Rankus i Jobeh. Rebelianci przejęli natomiast kontrolę nad więzieniem Gharaz w prowincji Daraa, uwalniając część skazanych.

IAR/Daily Star &AFPang/IAR/dw/ab

3. Izrael ostrzelał Wzgórza Golan

19.03.2014 (IAR) – Izrael ostrzelał Wzgórza Golan. Zginęła jedna osoba, a siedem jest rannych. W pobliżu miejsca ostrzału stacjonują oddziały syryjskiej armii. Władze w Damaszku ostrzegły, że takie ataki zagrażają stabilności i bezpieczeństwu w regionie. Poinformowały też, że izraelskie siły zaatakowały siedem strategicznych stanowisk syryjskiej armii.

Tel Awiw zapowiedział wcześniej ostrzał i oświadczył, że jest to odpowiedź na udział syryjskich sił w atakach bombowych, w których zginęli izraelscy żołnierze.

W 1981 roku Wzgórza Golan zostały wcielone do Izraela, czego nie uznał ONZ. Do terytorium roszczą sobie też prawa Syria i Liban.

yahoo.news.com&AFPang&rtr/IAR/dw/ab

4. Izrael rozwija osadnictwo

19.03.2014 (IAR) – Izrael ostatecznie zatwierdził plany budowy 186 nowych domów we wschodniej Jerozolimie. 40 budynków ma powstać w Pisgat Zeev, a 146 w Har Homa. Izraelskie osadnictwo na palestyńskich terytoriach jest jedną z głównych kwestii zapalnych, utrudniających proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

29 kwietnia mija termin, kiedy strony konfliktu powinny podjąć decyzję o dalszym wydłużeniu rozmów pokojowych, prowadzonych pod kierownictwem Amerykanów. Palestyńczycy wykluczaja jednak dalsze rozmowy, o ile Izrael nie wstrzyma osadnictwa.

Przedstawiciel tamtejszych obserwatorów z organizacji „Peace Now” Lior Amihai powiedział, ze zatwierdzenie dlaszych planów osadnictwa to „smutna decyzja (…) w sytuacji, gdy społeczność międzynarodowa próbuje podtrzymac negocjacje pokojowe”.

Naharnet &AFPang/IAR/dw/ab

podobne: Wątek Izraela w syryjskim zamieszaniu czyli… 

polecam również: W większej skali czyli… O co tak naprawdę chodzi w ukraińskiej tragedii

oraz: Przyganiał kocioł garnkowi. USA krytykują tłumienie przez reżimy demokratycznych protestów

Syria-Izrael-Rosja

Syria-Izrael-Rosja

Reklamy

8 comments on “USA – Rosja – Syria – Izrael – Palestyna.

  1. Pingback: Bębny wojny? Korea Północna testuje rakiety. Manewry lotnicze w Rosji. USA wzmocnią siły lądowe i morskie w krajach na wschodzie NATO. Wywiad USA prognozuje wkroczenie Rosjan na wschodnią Ukrainę. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Wstrząsy wtórne “kryzysu ukraińskiego”. Japonia – Chiny – Niemcy – USA – Syria. Niemieckie wsparcie wojskowe dla państw bałtyckich. | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: Izrael – Palestyna. USA naciskają i zapowiadają rewizję swojej roli w procesie pokojowym. | Odys Syn Laertesa

  4. Pingback: Walki z islamistami: Syria – 3 miliony uchodźców, Irak – dramat chrześcijan. Stanisław Michalkiewicz: „Pustynna burza”. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Ukraiński batalion samowolnie opuścił front. Rosja i Ukraina wymieniły się jeńcami. Putin domaga się zmiany statusu wschodniej Ukrainy. Izrael planuje zawłaszczenie palestyńskiej ziemi. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Thierry Meyssan: Geopolityczne podłoże wojen przeciwko Syrii i Państwu Islamskiemu. Straty dżihadystów w Kobane. Tragiczny los porwanych przez Boko Haram. | Łódź Odysa

  7. Pingback: Syria oskarża Izrael o naloty. Palestyński minister zabity. Protest Izraela przeciwko wszczęciu dochodzenia przez Trybunał Haski ws. ewentualnych zbrodni wojennych. | Łódź Odysa

  8. Pingback: Europa muzułmańska, „Państwo Islamskie” i prawdziwa twarz Islamu: broń w rękach imperialistów, terroryzm, idea rewolucji, czy też religia jak inne? | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s