Towary ukraińskie już bez cła w UE. Będą tańsze od polskich.


20.03.2014 (IAR) – Zniesienie ceł na ukraińskie towary na razie nie powinno niepokoić – ocenia ekonomista Piotr Bielski. Komisja Handlu Parlamentu Europejskiego zgodziła się na jednostronne zdjęcie ceł na produkty pochodzące zza naszej wschodniej granicy. Ma to być unijna odpowiedź na zamkniecie rosyjskiego rynku dla ukraińskich towarów.

Ekonomista BZ WBK Piotr Bielski przyznaje, że ukraińskie produkty będą tańsze od polskich. Ekspert wskazuje jednak, że nie należy się obawiać masowego importu taniej ukraińskiej produkcji. Mogą się pojawić na rynku produkty nie przetworzone, jak żywność, a także surowce, na przykład węgiel – wylicza.

Piotr Bielski dodaje natomiast, że gdyby Ukraina uzyskała na dłużej przywilej bezcłowego handlu z Unią Europejską, polska gospodarka mogłaby to wyraźnie odczuć. Wówczas zagraniczni inwestorzy mogliby zacząć przenosić fabryki na wschód, gdzie siła robocza jest tańsza.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/magos

źródło: stooq.pl

…JEDNOSTRONNE zniesienie cła to jak najbardziej powód do obaw, bo producenci ukraińscy będą chronieni przed importem z UE a sami będą mogli taniej dostarczyć swój towar do UE (w tym Polski), więc nie podzielam tej naiwnej retoryki Pana „eksperta”. Czy w czasach kiedy Polska wchodziła w zasięg „wspólnego rynku” polski obszar celny był w ten sposób chroniony i uprzywilejowany w stosunku do unijnego? Nie przypominam sobie.

Znowu mamy do czynienia z „równością” i „sprawiedliwością” kosztem Polski i innych krajów regionu będących na dorobku. Uważam za dyzonans poznawczy twierdzenie że nie należy się obawiać masowego importu taniej ukraińskiej produkcji bo mogą się pojawić na rynku produkty nie przetworzone, jak żywność, a także surowce, na przykład węgiel. Nie wiem z jakiego kraju pochodzi Pan ekspert, ale właśnie tego rodzaju towary jakie wymienił to podstawa naszej gospodarki. Polska zajmuje się niemal wyłącznie produkcją nisko przetworzonych towarów (jak wydobycie węgla), oraz żywności więc otwarcie rynku unijnego bez wzajemności w zniesieniu ceł to po prostu kolejny cios w polskie interesy. No ale o wolnym rynku w ramach UE już dawno nie ma co mówić, bo w projekcie „Wspólna Europa” od zawsze chodziło wyłącznie o tzw. „wspólny rynek” a tu obowiązują inne zasady – tzw. „politycznej konieczności”. Ot kolejny „Rytualny ubój polskiej gospodarki„.

No i dobrze! Może szanowne środowisko przedsiębiorców ruszy 4 litery i przestanie tak gremialnie popierać złodziejską UE i „polskich” polityków którzy nie potrafią obronić ich interesów.

rys. Żukow

rys. Żukow

…Odys

Reklamy

3 comments on “Towary ukraińskie już bez cła w UE. Będą tańsze od polskich.

  1. Pingback: Ukraina też nie chce polskiego mięsa, woli kupować od Rosjan. Polska branża traci około 50 milionów złotych dziennie. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: Preferencje unijne dla żywności z Ukrainy (bez wzajemności). Polskie środowiska producentów spokojne. | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: Świat. Korea Północna: przełom w programie rakietowym? USA: 500 milionów dla syryjskiej opozycji. Ukraina, Mołdawia, Gruzja podpisują umowy z UE | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s