Niemcy i Węgry przeciwne antyrosyjskim sankcjom. Francuski Total prowadzi rozmowy z Łukoilem.


28.03. Berlin (PAP) – Przewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckhard Cordes opowiedział się w piątek za wykorzystaniem wszystkich szans na wznowienie dialogu z Moskwą i wyraził nadzieję, że nie dojdzie do zastosowania sankcji gospodarczych wobec Rosji.

„Jesteśmy przekonani, że musimy wykorzystać wszystkie istniejące możliwości z Rosją, by w ten sposób przyczynić się do lepszego wzajemnego zrozumienia i pokojowego rozwiązania obecnego konfliktu” – powiedział Cordes w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung”.

„Zerwanie rozmów i dalsza izolacja Rosji nie rozwiąże problemów” – ostrzegł niemiecki przedsiębiorca. Za ważne uznał kontynuowanie przez niemieckie firmy rozmów ze stroną rosyjską, po uprzednim uzgodnieniu wizyt w Rosji z niemieckim rządem.

Komisja Wschodnia reprezentuje interesy 180 firm, wśród których są też koncerny notowane na giełdzie, współpracujące z Rosją. 63-letni Cordes pracował wcześniej dla koncernów Daimler i Metro.

Cordes wziął w obronę szefa Siemensa Joe Kaesera, krytykowanego za spotkanie się w środę, pomimo napiętych stosunków Zachodu z Rosją, z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W tym spotkaniu uczestniczył m.in. szef rosyjskich kolei Władimir Jakunin, znajdujący się na liście osób objętych sankcjami ze strony USA.

Cordes zaprzeczył, jakoby wizyta Kaesera w Moskwie „torpedowała” politykę niemieckiego rządu wobec Rosji. „Wręcz przeciwnie – wszyscy uczestnicy widzą dzięki takim spotkaniom, jak ściśle jesteśmy ze sobą związani i co możemy stracić, jeżeli spirala sankcji gospodarczych się rozkręci” – powiedział szef Komisji Wschodniej.

„Opowiadamy się za długofalowym partnerstwem opartym na wartościach” – powiedział Kaeser podczas spotkania z Putinem w jego rezydencji pod Moskwą. Zapowiedział dalsze inwestycje Siemensa w Rosji. Zapewnił, że nie działa na własną rękę. „Niemiecki rząd wie, że jestem tutaj” – powiedział Kaeser zastrzegając, że „uznaje prymat polityki” nad interesami gospodarczymi.

Siemens jest obecny w Rosji od połowy XIX wieku. Niemiecki koncern zainwestował w minionych latach w jego kraju 800 mln euro. Współpraca z niemieckimi firmami rozwija się świetnie – mówił rosyjski prezydent.

Wizytę w Rosji zapowiedział też szef niemieckich kolei Deutsche Bahn Ruediger Grube.

Cordes podkreślił w rozmowie z „Sueddeutsche Zeitung”, że wymiana handlowa z Rosją przyczyniła się do powstania w Niemczech 350 tys. miejsc pracy. Z kolei na terenie Rosji działa obecnie 6,2 tys. niemieckich firm.

Szef Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki wyraził nadzieję, że nie dojdzie do wdrożenia sankcji gospodarczych przeciwko Rosji. Sankcje byłyby obciążeniem dla całej gospodarki europejskiej – ostrzegł. Jego zdaniem ucierpiałyby na nich nie tylko Niemcy, związane szczególnie silnie z Rosją, lecz także Ukraina i inne słabe gospodarczo kraje Europy Południowo-Wschodniej.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)                                                        źródło: stooq.pl

podobne: w UE nie ma zgody w sprawie antyrosyjskich sankcji.

28.03. Budapeszt (PAP) – Poszerzenie sankcji przeciwko Rosji o kroki natury gospodarczej nie leży w interesie Unii Europejskiej, a Węgier w szczególności – oświadczył węgierski premier Viktor Orban w opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika gospodarczego „Vilaggazdasag”.

„Unia zdecydowała o zastosowaniu trzech etapów sankcji. Jesteśmy obecnie na drugim, co wiąże się z zamrożeniem kontaktów politycznych oraz z uznaniem za niepożądane niektórych osób. Trzeci etap to sankcje gospodarcze, których byłoby dobrze uniknąć, bo nie leży to w interesie Europy, a w szczególności Węgier” – oznajmił Orban.

Jak zaznaczył, kryzys związany z sytuacją na Krymie nie wpłynął jak dotąd na plany rozbudowy jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu, gdzie mają powstać dwa nowe bloki energetyczne. Orban był na Węgrzech krytykowany za podpisanie z Rosją kontraktu w tej sprawie, co uczyniono bez przetargu, w drodze umowy międzyrządowej. Na rozbudowę elektrowni Federacja Rosyjska udzieli Węgrom kredytu w wysokości do 10 miliardów euro. Stosowną uchwałę podpisał 10 marca rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

Orban podkreślił, że rozbudowa elektrowni wpłynie nie tylko na wzrost liczby miejsc pracy, ale także da Węgrom tanią energię.

Nawiązując do swoich zapowiedzi zwiększenia liczby miejsc pracy o milion w stosunku do 2010 r. w ciągu 10 lat, premier zauważył, że tempo spełniania tej obietnicy zależy również od sytuacji gospodarczej na kontynencie. „Otwarcie w kierunku wschodnim jest ważne, ale nie zastąpi więzi z Zachodem. Zależy mi na stworzeniu miliona miejsc pracy w ciągu 10 lat, ale kluczowe pytanie jest takie, w jakim stanie będą wielkie gospodarki europejskie” – oświadczył.

Według niego w interesie Węgier leży sprowadzenie gazu stąd, skąd im się podoba, a dotąd były w stanie kupować tylko gaz rosyjski, nawet jeśli tłoczono go z Austrii.

„W czwartek po południu sytuacja się zmieniła, bo Węgry podłączyły się także do sieci słowackiej i dzięki temu możemy za pośrednictwem sieci czeskiej mieć dostęp także do gazu północnoeuropejskiego. W historii kraju po raz pierwszy mamy sytuację, że jeśli z przyczyn gospodarczych lub innych nie będziemy chcieli kupować rosyjskiego gazu, możemy to uczynić. To ważny krok w kierunku niezależności energetycznej” – zaznaczył.

Orban zachęcał w styczniu Unię Europejską do odbudowania „pragmatycznych” więzi z Rosją. „Jeśli Europa nie uczyni tego co możliwe, by pozyskać zasoby energetyczne, które znajdują się w Rosji, to nie wiem, gdzie będzie szukać zaopatrzenia dla swej gospodarki” – powiedział wówczas.

Węgry są uzależnione od rosyjskich dostaw ropy i gazu – stamtąd pochodzi 80 proc. zużywanej przez nie ropy i 75 proc. gazu.(PAP)

mw/ jhp/ ro/                                                                            źródło: stooq.pl

28.03. Warszawa (PAP) – Francuski koncern energetyczny Total prowadzi rozmowy z największą prywatną firmą energetyczną w Rosji, Łukoilem, w sprawie współpracy przy wydobyciu ropy z łupków na Syberii – podał „Financial Times”.

Syberyjskie złoża ropy łupkowej mogą kryć dziesiątki miliardów baryłek tego surowca. Przed Rosją stoi szansa na miarę amerykańskiego boomu gazu łupkowego. Łukoil szuka surowca w ogromnej formacji łupkowej Bażenow. Według amerykańskiego Departamentu Energii, może to być największe złoże ropy łupkowej na świecie.

„FT” powołuje się na osoby zaangażowane w sprawę, według których rozmowy dotyczą powołania spółki joint venture, jednak nie ma gwarancji, że zakończą się sukcesem. Total i Łukoil odmówiły komentarza – podała gazeta.

Oba koncerny prowadziły już rozmowy przed aneksją Krymu przez Rosję i nałożeniem sankcji na Moskwę przez UE i USA. Niemniej jednak – jak informuje „FT” – rozmowy obrazują, że część międzynarodowych firm chce kontynuować współpracę gospodarczą w Rosji, pomimo sytuacji politycznej. We wtorek szef Siemensa Joe Kaeser spotkał się w Moskwie z prezydentem Putinem i obiecał dalszą współpracę z Gazpromem.

Potencjalne partnerstwo Łukoilu z Totalem oznaczałoby odwrócenie dotychczasowej polityki rosyjskiego koncernu o 180 stopni – dotychczas planował inwestować w poszukiwania i wydobycie samotnie.

Total jest już obecny na rynku rosyjskim i to w dużym zakresie – ma 16 proc. udziałów w spółce Novatek, która po Gazpromie jest największym producentem gazu. Ta inwestycja – jak podaje „FT” – jest obecnie analizowana po tym, gdy Giennadij Timczenko – rosyjski biznesmen, który posiada 23 proc. udziałów w Novateku – został objęty amerykańskimi sankcjami.

„Łukoil jest jedynym dużym rosyjskim koncernem paliwowym, który nie współpracuje z żadną dużą zachodnią firmą” – powiedziała cytowana przez „Financial Times” Karen Kostanian, analityczka rynku gazu w Bank of America Merrill Lynch .

Rosnieft w ramach modelu joint venture współpracuje z ExxonMobil i Statoil, a GazpromNieft, spółka-córka Gazpromu kooperuje z Royal Dutch Shell.

W styczniu Gazprom i Shell rozpoczęły wspólnie wiercenia w poszukiwaniu ropy łupkowej na Syberii. (PAP)

luo/ pad/ drag/ ana/                                                                  …źródło: stooq.pl

Nie da się ukryć że większość gospodarek europejskich jest gospodarczo silnie powiązana z Rosją. Zwłaszcza na płaszczyźnie energetycznej o czym więcej tu: Independent Trader: Ukraina – globalny aspekt finansowy

Zdaje się, że póki co tylko Wielką Brytanię stać na rewizję dotychczasowych stosunków z Rosją – Co powstrzyma Putina? Wlk. Brytania rewiduje umowę energetyczną z Rosją.

rys. Jerzy Krzętowski

rys. Jerzy KrzętowskiReklamy

14 comments on “Niemcy i Węgry przeciwne antyrosyjskim sankcjom. Francuski Total prowadzi rozmowy z Łukoilem.

 1. Pingback: Niemcy podzielone miedzy Zachodem a Rosją. | Odys Syn Laertesa

 2. Pingback: San Leon rezygnuje z Turcji na rzecz polskiego gazu z łupków. Total z Polski wychodzi. | Odys Syn Laertesa

 3. Pingback: Posłowie PE podzieleni ws. polskiej koncepcji unii energetycznej. | Odys Syn Laertesa

 4. Pingback: Wojciech Jakóbik: Gazprom wprowadzi ceny spotowe w kontraktach długoterminowych. Bułgaria: Wznowienie prac przy South Stream. Powstaje obóz rosyjski we Wspólnocie Energetycznej. | Łódź Odysa

 5. Pingback: Ukraina – Rosja, wzajemne oskarżenia. Separatyści oddają czarne skrzynki. UE: zamiast sankcji wobec Rosji, „misja cywilna” na Ukrainę. | Łódź Odysa

 6. Pingback: Równi i równiejsi czyli komu sankcje a komu rekompensaty: Exxon i Rosnieft współpracują na Morzu Karskim, USA zwiększają import rosyjskiego węgla, Rosja kupuje statki na zachodzie. Unijne rekompensaty póki co tylko dla dla producentów brzoskwiń

 7. Pingback: Sankcje sankcjami, ale biznes to biznes: ExxonMobil i Rosnieft rozpoczęły wydobycie ropy w rosyjskiej Arktyce (Rosja gotowa poszerzyć współpracę). „Co smuci Polaków, to cieszy Turków”. | Łódź Odysa

 8. Pingback: Embargo daje się we znaki Rosjanom i części polskich firm. Na horyzoncie kolejne sankcje, Finlandia protestuje, Rosja zapowiada reakcję (obiecuje pracę dla Ukraińców). | Łódź Odysa

 9. Pingback: Ukraina/UE: Stowarzyszenie po rosyjsku. UE magazynuje gaz (będzie zakaz eksportu). Rosja o gazie i Ukrainie rozmawiać nie chce, grozi embargiem na alkohol i papierosy. Czechy przeciwko sankcjom. Rosja stworzy fundusz antykryzysowy. OECD tnie prognozy go

 10. Pingback: Ukraina/UE: Stowarzyszenie po rosyjsku. UE magazynuje gaz (będzie zakaz eksportu). Rosja o gazie i Ukrainie rozmawiać nie chce, grozi embargiem na alkohol i papierosy. Czechy przeciwko sankcjom. Rosja stworzy fundusz antykryzysowy. OECD tnie prognozy go

 11. Pingback: Gaz łupkowy: BNK Petroleum kończy prace poszukiwawcze, San Leon kontynuuje. Gazprom chce zwiększyć udziały w europejskim rynku. KE zawiesza śledztwo przeciwko tej firmie. Exxon Mobil kończy wiercenia w Rosji. Shell i Total zostają. Chińczycy wzma

 12. Pingback: Rosja nie przepuściła ponad 200 ton owoców, w tym z Polski. Polityka przeciwko gospodarce. Sankcje – bardziej cierpi Europa niż Rosja. | Łódź Odysa

 13. Pingback: UE podzielona w sprawie sankcji (Rosja znosi embargo dla „swoich”). Co z wieprzowiną z Białorusi? Przeceniana rola Rosji w polskim handlu. | Łódź Odysa

 14. Pingback: Michalkiewicz i Braun: Quo vadis Polsko? Sny o potędze RP kontra przekleństwo georealizmu. „Stary Nowy Porządek” czyli Zdrada w Monachium. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s