„Zastaw się a postaw się”: Mazowsze bez dostępu do kont, Słupsk przerywa budowę aquaparku.


11.04.2014 (IAR) – Mazowsze bez grosza przy duszy i bez możliwości korzystania ze swojego konta. Ministerstwo Finansów korzystając z poborcy podatkowego zablokowało rachunek bankowy Urzędu Marszałkowskiego, by przejąć ratę janosikowego – podatku płaconego przez bogatsze regiony na rzecz biedniejszych – za 2013 rok.

Wraz z odsetkami i kosztami egzekucji to 61 milionów złotych – wyliczał w rozmowie z Polskim Radiem RDC marszałek Mazowsza Adam Struzik. Powiedział, że w niej jest 3,5 miliona złotych opłaty za czynności egzekucyjne – czyli jak ironizował samorządowiec – przejście poborcy podatkowego z jednej strony ulicy Jagielońskiej na drugą.

Pensje pracowników ponad stu instytucji podległych Mazowszu nie są zagrożone. Marszałek mówił, że jednak, że nie ma pieniędzy na bieżące funkcjonowanie instytucji oświaty, kultury i samego Urzędu. Samorząd nie będzie też miał w tym miesiącu pieniędzy na zapłacenie kolejnej raty janosikowego oraz na dotowanie biletów Kolei Mazowieckich. Przewoźnik zapewnia jednak, że na taką sytuację jest przygotowany, więc pasażerowie nie mają się czego obawiać.

Urząd Marszałkowski odwołał się od egzekucji do Urzędu Skarbowego. Marszałek województwa twierdzi, że egzekucja jest bezprawna, bo Trybunał Konstytucyjny uznał w marcu iż przepisy o janosikowym są niezgodne z Konstytucją.

Urząd pracy

Urząd pracy

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/RDC/wcz./vey/tk    …źródło: stooq.pl

…urzędasy na bezrobociu ale na pensje dla nich będzie… 🙂

bez komentarza… obrazek

podobne: “Za rządów Tuska przybyło całe miasto urzędników wielkości Pułtuska lub Wieliczki!”

polecam również: Kryzys pod kontrolą? Wzrost PKB, PP i płac… jednocześnie wzrost zadłużenia i deficytu finansów publicznych i to: Efektywność zarządzania środkami publicznymi

11.04. Słupsk (PAP) – Radni Słupska (Pomorskie) nie zgodzili się w piątek na kontynuowanie budowy aquaparku według pomysłu prezydenta Macieja Kobylińskiego (SLD). Przyjęli za to własny projekt, który zobowiązuje włodarza miasta do przygotowania nowych koncepcji prowadzenia inwestycji bez dotacji z UE.

Prezydencką propozycję rada odrzuciła po raz ósmy. Stało się to, podobnie jak na poprzednich sesjach, 13 głosami PO, PiS i Klubu Nowy Słupsk. „Za” było tylko sześcioro radnych SLD.

O kontynuację zawansowanej w 70 proc. budowy aquaparku, największej obecnie inwestycji Słupska, władze miasta zabiegają u radnych od 18 grudnia ub.r.

Budowa aquaparku rozpoczęła się w maju 2011 r. Obiekt miał kosztować 57,7 mln zł i powstać do końca czerwca 2012 r. Miasto otrzymało na inwestycję 19,2 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Wykorzystano z niej dotychczas ok. 2,9 mln zł.

W styczniu 2013 r. budowę wstrzymano. Ratusz zerwał umowę z wykonawcą z powodu opóźnień. Budowlańcom naliczono kary umowne w wysokości 31,2 mln zł, z czego dotychczas wyegzekwowano 6,4 mln zł. Pozostałą część kwoty, tj. 24,8 mln zł, miasto chce odzyskać od wykonawcy w postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Wykonawca odpowiedział na to kontrpozwem, domagając się 24,6 mln zł za dodatkowe roboty. Sprawa jest w toku.

W ub.r. na dokończenie aquaparku ogłoszono dwa przetargi. Jeden unieważniono z powodu zbyt wysokiej ceny proponowanej przez firmę ubiegająca się o zamówienie. Drugi nie został dotychczas rozstrzygnięty, gdyż najtańsza oferta firmy Budrem Rybak opiewa na 33,9 mln, a miasto ma do dyspozycji tylko 16,5 mln zł.

Dlatego sześć razy prezydent wnioskował do rady o dokonanie takich zmian w budżecie na rok 2014, które pozwoliłyby na wygospodarowanie brakujących 17,4 mln zł. Potem przedstawił propozycję nowych zapisów w wieloletniej prognozie finansowej, co dzięki faktoringowi pozwoliłoby na rozłożenie płatności za aquapark do 2019 r.

Kontynuowanie budowy według drugiej koncepcji odbywałoby się w następujący sposób: miasto podpisuje umowę ze spółką Budrem Rybak, firma zawiera z bankiem umowę faktoringu, wchodzi na plac budowy i do końca czerwca 2015 r. kończy park wodny. Miasto płaci w 2014 r. wykonawcy 16,5 mln zł, jakimi obecnie dysponuje. Pozostałe faktury wykupuje od firmy faktor, czyli bank. Następnie zobowiązania wobec faktora reguluje miasto.

W obu wariantach ostateczny koszt inwestycji, według wyliczeń ratusza, miał się zamknąć kwotą 76,6 mln zł.

Prezes spółki Budrem Roman Rybak mówił na piątkowej sesji rady, że choć termin ważności jego oferty na dokończenie aquaparku z prawnego punktu widzenia przestał obowiązywać, to nadal jest zainteresowany podpisaniem umowy z miastem. Dodał, że uzyskał też wstępne oferty faktoringu od czterech banków, opiewające na znacznie mniej niż 15 proc., o których wspominali radni.

Na sesji głos zabrał też marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. Przypomniał, że termin realizacji aquaparku już upłynął, wszystkie „unijne” inwestycje z perspektywy 2007 – 2013 muszą być zakontraktowane i rozliczone do połowy przyszłego roku. Podkreślił, że województwo nie zamierza oddawać UE ani jednego euro z przyznanych pieniędzy, co trzeba będzie zrobić w przypadku niewywiązania się z terminu rozliczenia. Jak dodał, pieniądze z aquaparku mogą jeszcze zostać wykorzystane na inny „unijny” projekt.

W tym kierunku poszli radni PO, PiS i Naszego Słupska, przyjmując – zaraz po odrzuceniu prezydenckiej propozycji – własną uchwałę w sprawie parku wodnego.

Zobowiązali w niej prezydenta Kobylińskiego m.in. do odstąpienia od umowy z marszałkiem na unijną dotację dla aquaparku, przygotowania innych koncepcji dokończenia budowy z rozważeniem partnerstwa publiczno-prywatnego i wystąpienia do marszałka o przesunięcie pieniędzy z parku wodnego na jeden projektów związanych z transportem publicznym.(PAP)

sibi/ drag/                                                                                 …źródło: stooq.pl

podobne: POlska (wiecznie) w budowie czyli…

słówko o przetargach tu: Prokom/Asseco synonimem afery? ZUS znowu musi wyjaśnić sprawę przetargu na system informatyczny.

polecam również: Co się odwlecze to nie uciecze czyli… Polska musi zwrócić 30 milionów euro do unijnego budżetu (reaktywacja)

Obiekt miał kosztować 57,7 mln zł i powstać do końca czerwca 2012 r… ostatecznie budowę przedłużono do końca czerwca 2015 roku a koszt „inwestycji”, ma się zamknąć kwotą 76,6 mln zł… Pomijając fakt jak bardzo potrzebną „inwestycją” jestSiara - Mają rozmach budowa aquaparku, należy sobie powiedzieć….

rys.  Jerzy Wasiukiewicz

rys. Jerzy Wasiukiewicz

cytat:

Rządzą nami ludzie, którzy dla poklasku tłumu wolą ufundować za społeczne pieniądze imprezy sportowe i stadiony – zamiast zadbać o stan Wojska Polskiego. Rządzą nami ludzie, którzy za społeczne pieniądze wolą zatrudniać na bezużytecznych stanowiskach swoich totumfackich, niż obniżyć podatki i pozwolić Polakom rozwijać gospodarkę. Rządzą nami ludzie, którzy przekrzykują się, która ekipa wygoniła na emigrację więcej własnych obywateli. Ponura prawda jest taka, że Polacy emigrują niezmiennie nieprzerwanym strumieniem z Polski rządzonej przez SLD, PiS i PO (z niezawodnym w każdym układzie PSL na dokładkę).
Co może powstrzymać depopulację, wyludnienie Polski? Jedynie to: usunięcie tego czegoś, co uniemożliwia tutaj normalne życie normalnym obywatelom. Tym zatruwaczem życia jest biurokracja, partyjniactwo i drenaż portfeli z pieniędzy, drenaż konieczny na utrzymywanie tej partyjno-biurowej menażerii… (Dlaczego w Polsce jest jak jest?)

i jeszcze jeden:

”Wobec kogo, logicznie rzecz biorąc, obywatele państwa socjalistycznego powinni kierować swoje oburzenie i złość, jeśli nie wobec samego państwa socjalistycznego? To samo państwo, które ogłasza odpowiedzialność za ich życie i obiecuje im żywot w szczęśliwości, w rzeczywistości ponosi odpowiedzialność za urządzenie im z tego życia piekła. Istotnie, przywódcy państwa socjalistycznego przeżywają dylemat. Każdego dnia zachęcają ludzi do wiary, że socjalizm jest systemem doskonałym, którego złego skutki mogą być jedynie efektem działania złych ludzi. Jeśli to prawda, kim więc mogą być ci źli ludzie, jeżeli nie samymi rządzącymi, którzy nie tylko czynią życie innych piekłem, lecz wypaczają rzekomo doskonały system do takiej postaci?… (Dlaczego nazizm był socjalizmem oraz dlaczego socjalizm jest totalitaryzmem)

Folwark zwierzęcy - świnie

Folwark zwierzęcy – świnie

Reklamy

7 comments on “„Zastaw się a postaw się”: Mazowsze bez dostępu do kont, Słupsk przerywa budowę aquaparku.

  1. Pingback: Socjalizm kosztuje. Wydawcy liczą, ile stracą na “darmowym podręczniku”. | Odys Syn Laertesa

  2. Pingback: “Efekt Euro2012″: NIK skieruje sprawę przebudowy Stadionu Śląskiego do prokuratury. | Odys Syn Laertesa

  3. Pingback: Rzeczpospolita: PO „płaci” za taśmy. PSL za lojalność oczekuje wzajemności i „załatwienia” kwestii janosikowego i uboju rytualnego. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Mazowsze ponad stan, komornicy, odprawy w PKP i kosztowne pendolino, drogie drogi i afera więzienna, JSW strajkuje inwestorzy tracą, kryzys demograficzny i emigracja zarobkowa, przedsiębiorczość stabilna ale mniej firm na rynku, ranking wolności gos

  5. Pingback: Samorządowe „inwestycje” to wzrost zadłużenia i podwyżki opłat. Rentowność długu i rosnąca obsługa kosztów. Państwo broni się przed zwrotem zagrabionego mienia i zmianami w ordynacji podatkowej, obniżka podatków nie tak szybko (

  6. Pingback: Ruch JOW rozpoczyna kampanię na rzecz referendum. JOW-y nie zapewniają sprawiedliwej reprezentacji w parlamencie. Kieżun: gigantomania chorobą samorządów. | Łódź Odysa

  7. Pingback: Zamiast „jednolitego podatku” centralna baza (PO)rachunków oraz „obywatelska emerytura” czyli… szukanie pokrycia dla rekordowego deficytu kosztem obywateli. Ostrowice jako przykład (nie)”zrównoważonego rozwoju”

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s