„W krainie deszczowców”: Irlandzkie wychodzenie z recesji. Akcja kredytowa w toku. Cynik9: „bail-in”


fragment artykułu z zaprzyjaźnionego bloga…

Kilka miesięcy temu głośno w mediach się zrobiło o tym, że Irlandia oficjalnie opuściła program tzw tutaj „bailout”, w którym MFW, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny (tzw. trojka) pożyczyły jej łącznie 67,5 mld euro w ciągu trzech lat.

My w Irlandii pamiętamy co było przyczyną kryzysu, ale czy ktoś jeszcze w innych krajach pamięta? Zaczęło się mniej więcej w roku 2008 kiedy to irlandzkie banki nie były w stanie już więcej pożyczać od innych banków a nerwowa reakcja na tą sytuację sprawiła że kto mógł masowo zaczął z nich wyciągać swoje depozyty. Irlandzki rząd nie chcąc dopuścić do zapaści systemu finansowego kraju zagwarantował wsparcie wszelkich zobowiązań banków. Mimo tego a może dlatego, inwestorzy zaczęli się wycofywać gdyż zdawali sobie sprawę że rząd irlandzki wziął na swe barki zbyt ogromne zobowiązania. Aby zapobiec dalszym ucieczkom pieniędzy, inwestorów i popadaniu w dziurę długów bez dna, rząd irlandzki przyjął pomoc finansową w wysokości 67,5 miliardów euro.

No co, między innymi, poszły te pieniądze…lub raczej do kogo:

32 miliardy do Anglo Irish banku

16 miliardów do banku AIB

5,4 miliarda do Irish Nationwide Society

4,7 miliarda do Bank of Ireland

4 miliardy do Irish Life Permanent

Następnie sektor budowlany zaczął zwalniać tysiące ludzi i ( co zresztą logiczne) to nie tylko pracowników fizycznych. Moich dwóch znajomych architektów straciło w tym czasie prace. (jeden wyjechał do Manchesteru a druga do Hiszpanii). Bezrobocie wzrosło do 15 % w roku 2012 a pewnie byłoby większe gdyby ludzie nie wyjeżdżali za granicę. Prace budowlane ustały a banki przestały pożyczać. Czarna przyszłość malowała się coraz bardziej rozpaczliwie.

Ceny domów rosły nieustanie od roku 1995 by w 2007 roku osiągnąć niesamowicie wysoki ceny. Średnia cena domu w roku 1995 wynosiła 100 tysięcy by w 2007 kosztować 370 tysięcy (mówimy o średniej krajowej, nie dublińskiej oraz o przeciętnym domu czyli z 3 sypialniami). W 2008 ceny zaczęły spadać na łeb na szyje, schodząc do połowy ceny w roku 2010 czyli około 200 tysięcy….

polecam lekturę całości tu: W krainie deszczowców

podobne: Świnki (PIIGS) powoli dźwigają się z zapaści. i tu: MFW: deficyty i długi krajów rozwiniętych. Portugalskie rodziny coraz bardziej zadłużone a w Grecji strajk generalny.

Ciężar kredytu

Ciężar kredytu

To nie przyczyna! To rezultat! 😀

Życie na kredyt, czyli zjadanie przyszłości, to metoda, którą się obecnie stosuje, żeby sprzeczności [dużo korzyści i żadnych podatków] ze sobą pogodzić. Próbuje się osiągnąć niewielkie korzyści bieżące, ryzykując wielkie straty w przyszłości. Taki sposób postępowania przybliża widmo bankructwa, które kładzie kres kredytom. (Frédéric Bastiat)

…Jakiś czas temu rozmawialiśmy z autorką bloga na „te” tematy (zwłaszcza o cenach mieszkań i przyczynie ich wzrostu) pod innym artykułem (Heglowska rzeczywistość…), więc nie będę się w całości powtarzał a powiem pokrótce, że problem z rosnącymi cenami na rynku nieruchomości to głównie sama „akcja kredytowa” a raczej to co ją napędza (i wszystkie konsekwencje z tym związane). Gdyby nie ludzka pazerność i pazerność banksterów (tak – to też są ludzie 🙂 ) która wyszła na przeciw „zapotrzebowaniu”, ludzie musieliby oszczędzać co zamiast podnosić ceny mieszkań obniżyłoby je, bo klientów posiadających odpowiednia ilość gotówki byłoby mało więc popyt byłby mniejszy a co za tym idzie ceny niższe (zarówno mieszkań jak i samej ziemi oraz oczywiście pieniądza). To z kolei skróciłoby sam czas potrzebny na zgromadzenie gotówki, której dzięki braku akcji kredytowej byłoby w obiegu mniej ale byłaby więcej warta (siła nabywcza pieniądza by rosła). Kredyt to złodziej i to podwójny. Ludzie kupują sobie (za słoną prowizję) przyszłość podbijając sztucznie ceny tu i teraz! (kto „gra” na giełdzie ten wie jak to działa i że właśnie tak to działa 🙂 ) a same banki wypłacają sobie z tytułu przyszłego zysku sowite prowizje kreując pieniądz z tego czego jeszcze nie dostali (niektórym spłata kredytu zajmuje 50 lat! ale te pieniądze już krążą w obiegu 😀 ). Prawo własności (bankowej! dopóki się nie spłaci kredytu) jak i cały zawyżony cenowo biznes około mieszkaniowy to patologie wynikłe na bagnie/bańce kredytu. Tak to wygląda po linii koszuli bliższej naszemu ciału. O tym jak to wygląda w skali makro – sponsoringu systemu bankowego przez budżety państw (za pieniądze podatników) – można poczytać tu: Independent Trader: “Hipotetyczne plany bankierów” czyli… wszystko przebiega zgodnie z planem.

Wszystko więc dzieje się jak po sznurku a wręcz zgodnie z planem 😉 nie tylko w Irlandii – Cisza przed burzą. Toksyczne aktywa w systemach bankowych Polski i Hiszpanii. Przestajemy płacić kredyty mieszkaniowe. “Troika” wróciła do Hiszpanii.

Kordoniarze - Rafał Zawistowski

Kordoniarze – Rafał Zawistowski

Kryzys jest strasznie przewidywalny, tak jak spirala długu która tak naprawdę dopiero zaczęła przyspieszać, nakręcana ratowaniem za wszelką cenę pazernych banków na koszt podatników (a jakże równie pazernych). Sygnały ostrzegawcze (bailouty i przekraczanie kolejnych procentów długu państwowego sektora do PKB, że o „oczywistych” deficytach do których wszyscy przywykli nie wspomnę) zostały przez decydentów zbagatelizowane. Unia bankowa zbliża się wielkimi krokami i jest się jeszcze za co zadłużać, bo ludność Europy ma na kontach biliony EURo do zajumania w stylu cypryjskim (Cypr. Precedens już jest… kto następny?). Będzie się działo – a wszystko na własne życzenie (poniekąd) bo „dla ludzi” 😉

polecam również:  Szumowiny drukujące pieniądze na koszt podatników! – Godfrey Bloom MEP

Banksterzy

…Odys

uzupełnienie o niezawodnego cynika9:

…Dawniej banksterzy dzwonili do rządu po bail-out. Nasze aktywa skurczyły się o x miliardów, nasz kapitał własny wyparował, jesteśmy spłukani.  Przyślijcie nam x miliardów celem uzupełnienia strat bo inaczej padniemy. A jak padniemy to padnie też powiązany z nami bank B, potem powiązany z nim bank C i tak dalej. I to wy będziecie mieli problem, my się jakoś wyżywimy. No i rządy posłusznie zabierały podatnikom potrzebne środki i dawały je banksterom w ramach „ratowania systemu bankowego”.

Bail-out polegał więc na dodawaniu aktywów do lewej kolumny bilansu bankowego i był dla banku był rozwiązaniem idealnym – prywatyzacja zysków, socjalizacja strat, zerowe ryzyko i niezagrożone bonusy. Dla państwa jednak rozwiązanie to było mniej niż idealne z uwagi na koszty. W końcu ekstra strzyżenie podatnika do specjalnych przyjemności nie należy, ludzie mogą zawsze zacząć się buntować. Również zaciągnięcie nowego długu przez już mocno zadłużone rządy natrafiało na coraz większe trudności.

W tych warunkach rok temu na Cyprze EU zdetonowała próbnie  inną broń finansowego masowego rażenia – bail-in. Bail-in tym się różni od bail-outu że zamiast zwiększać aktywa bankrutującego banku mniejsza się jego zobowiązania tak aby kapitał własny wyszedł na plus. Jest to rozwiązanie genialne w swojej prostocie  które rządy  z miejsca polubiły. Powód jest jasny – w odróżnieniu od kosztownego bail-outu bail-in nie kosztuje ich ani centa.

Kto w takim razie płaci na banksterów? Spokojnie, płaci klient… ;-). Tyle że płaci selektywnie bo bail-in jest rodzajem  rosyjskiej ruletki w której może na niego nie trafić – wtedy ma szczęście! Na bail-in tonącego banku  zrzucają się bowiem przede wszystkim jego akcjonariusze i deponenci.

Napad na bank w stylu cypryjskimKluczem do zrozumienia bail-inu jest to że wbrew popularnej percepcji wpłacony do banku depozyt nie jest dłużej „twoimi pieniędzmi”. Pieniądze stają się aktywem banku a po stronie zobowiązań pojawia się obietnica banku że ci je kiedyś zwróci, razem z odsetkami. Jeżeli teraz bank tonie i dochodzi do bail-inu to jego zobowiązania są kasowane. Wraz z nimi kasowane są także „depozyty” jego niefortunnych klientów. To dokładnie miało miejsce na Cyprze…

całość lektury jak zwykle polecam pod linkiem: dwagrosze.com

Reklamy

9 comments on “„W krainie deszczowców”: Irlandzkie wychodzenie z recesji. Akcja kredytowa w toku. Cynik9: „bail-in”

  1. Pingback: Pęka bańka na chińskim rynku nieruchomości. Włochy w recesji, giełdy w dół, niepokoi Rosja. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Frankowicze pozywają banki i chcą się na nich odegrać. Banki pracują nad pomocą. | Łódź Odysa

  3. Pingback: III filar na emeryturę albo dom. Trader 21: Własna firma czy inwestycja w mieszkanie? | Łódź Odysa

  4. Pingback: Od standardu złota do pieniądza fiducjarnego. Realny stan gospodarki USA, Teksas żąda od FEDu zwrotu złota, o cynicznych Grekach i ekspansji Chin. Czy świat finansów (a za nim cywilizacji zachodu) chyli się ku upadkowi? Polska na jedwabnym szlaku.

  5. Pingback: Czy grecka tragedia przyniesie opamiętanie reszcie eurosocjalizmu? Polska idzie śladami bankruta. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Independent Trader: Bail in – uporządkowana likwidacja banków. Czy Twoje pieniądze są bezpieczne w bankach w Polsce? Jak zabezpieczyć kapitał przed oczekiwanym krachem na rynkach finansowych. | Łódź Odysa

  7. Pingback: Narodowy Bank Szwajcarii uwolnił Franka. NBP robi dobrą minę do złej gry. Ratunkiem dla frankowiczów może być sąd, albo upadłość. Komentarz Tradera21 (o potencjalnym dodruku przez ECB) | Łódź Odysa

  8. Pingback: Obniżenie ratingu Polski w praktyce. Nie ma darmowych obiadów więc kto zapłaci za długi i „sprawiedliwy kurs” CHF? Kryzys z deflacją w tle. Przyjdzie czas na złoto. | Łódź Odysa

  9. Pingback: Moralne i ekonomiczne konsekwencje głupoty czyli… „Dobrobyt” płacy minimalnej, średniej krajowej, bezwarunkowego dochodu gwarantowanego i programów socjalnych. PIS gwarantuje bankom niezatapialność (za oszczędności Polaków). |

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s