Nauka: Unikalna metoda leczenia raka trzustki została wynaleziona przez 17-letnią Joannę Jurek.


Nastolatka opracowała terapię z wykorzystaniem nanotechnologii, która pozwala bezpośrednio dostarczyć lek do zaatakowanego nowotworem miejsca.
Joanna pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego i uczęszcza do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Dzięki stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, nastolatka rozkochała się w nauce i mogła rozpocząć swoją karierę naukowca w tak młodym wieku. Brała udział w warsztatach z biologii, chemii i fizyki organizowanych przez Polską Akademię Nauk i Uniwersytet Warszawski.

Joanna wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory 2014 w Gdyni. Zadanie polegało na opracowaniu metody, dzięki której lek trafi bezpośrednio do komórek nowotworowych, omijając krwiobieg.

Licealistka zaprojektowała terapię bezpośredniego dostarczania doksorubicyny wprost do zmienionych nowotworowo komórek trzustki. Dużą wadą tego leku jest szkodliwy wpływ na zdrowe komórki serca, dlatego tak ważne jest, aby substancja docierała wyłącznie do tkanki nowotworowej. System, który opracowała Joanna, wykorzystuje biodegradowalne włókna polimerowe, które zbudowane są z nanocząsteczek złota. Do nich przyczepia się cząsteczki leku, które potem chirurgicznie wszczepia się do zaatakowanych tkanek.

Za ten innowacyjny projekt Joanna otrzymała główną nagrodę w Konkursie. Dzięki temu poleci 10 maja do Stanów Zjednoczonych na niezwykle prestiżowy konkurs dla młodych naukowców Intel ISEF (The Intel International Science and Engeneering Fair). Joanna chce opatentować swoją metodę, a procedury patentowa są już w toku.

źrodło: 3obieg.pl

podobne: Nanobionika roślin

oraz: Włókna do walki z rakiem 

polecam również: Ogniwa słoneczne nowej generacji bliżej dzięki badaniom Polki.

a także: Odkrycie polskich naukowców: Białko z ludzkich włosów pomoże w leczeniu czerniaka.

Reklamy

4 comments on “Nauka: Unikalna metoda leczenia raka trzustki została wynaleziona przez 17-letnią Joannę Jurek.

  1. Pingback: Nauka: Odkryto gen odpowiedzialny za cykle zasypiania i budzenia się. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Nauka/medycyna: Polsko-brytyjski przełom w neurochirurgii. Wrocławscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę. Francja: Obiecujące badania naukowców w walce z zanikiem mięśni. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Medycyna: obiecujący lek na raka pęcherza moczowego, pacjenci testują egzoszkielet, statyny kontra cholesterol. Nauka: Tani wynalazek zastąpi kosztowny mikroskop, grafenowe kamizelki kuloodporne. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Medycyna: Nanocząstki złota w diagnostyce i do walki z nowotworami. Równoległe prace polskich naukowców nad „nanożelami”. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s