Rozmowy z USA i Kanadą ws. dostaw LNG. Terminal w Świnoujściu ukończony w 87 procentach. Odwierty poziome w łupkach w 2015 r., po zebraniu danych (czy wydobycie się opłaci?)


23.05. Warszawa (PAP) – Prowadzimy rozmowy z Amerykanami i Kanadyjczykami w sprawie dostaw gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu – powiedział w piątek PAP wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

„Wysłałem misję polityczno-gospodarczą do Stanów Zjednoczonych w sprawie możliwości dostaw gazu amerykańskiego do Europy, w tym także do polskiego gazoportu. Zleciłem odpowiednie audyty, analizy. Na poziomie operacyjnym rozmawiamy i z Kanadyjczykami, i Amerykanami” – powiedział.

Jak dodał, należy patrzeć na inne źródła potencjalnych dostaw surowca, ale jednocześnie nie rezygnować z najtańszego gazu, jakim jest gaz rosyjski. „Ekonomia ma swoje prawa” – podkreślił.

Rozpoczęta w 2008 r. w USA łupkowa rewolucja zmieniła energetyczną mapę tego kraju. Amerykanie planują w najbliższych latach rozpocząć eksport surowca pod postacią LNG. Trwają prace nad budową infrastruktury, która umożliwi skraplanie surowca i przesyłanie go drogą morską. Eksport chcą rozpocząć również Kanadyjczycy.

Prezydent USA Barack Obama podczas marcowej wizyty w Europie zwrócił uwagę na konieczność dywersyfikacji dostaw gazu do UE. USA mogą pomóc w tym przedsięwzięciu, eksportując swój gaz skroplony (LNG), ale – jak ocenił Obama – Europa powinna liczyć też na własne zasoby energetyczne. Zauważył, że USA umożliwiły licencjonowanie eksportu takiej ilości LNG, jaką UE zużywa codziennie. Jednak – jak zastrzegł – to prywatne firmy podejmują decyzje, gdzie ten gaz sprzedać.

Na początku kwietnia premier Donald Tusk zaproponował filary europejskiej unii energetycznej. Wśród elementów projektu unii premier wymienia – oprócz wspólnych negocjacji gazowych całej UE – także: inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową, lepsze wykorzystywanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy), wyraźne wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii oraz „intensywne otwarcie na innych dostawców energii” niż Rosja i Gazprom.

Wśród elementów koncepcji unii energetycznej Tusk wskazuje na „radykalną dywersyfikację źródeł dostaw energii i gazu”, w tym możliwość import gazu skroplonego m.in. z USA.

Budowa gazoportu w Świnoujściu trwa. Zgodnie z planem ma on zostać uruchomiony na przełomie 2014 i 2015 roku. Pozwoli on na import do Polski 5 mld metrów sześc. gazu rocznie. Polska zużywa rocznie ok. 15 mld metrów sześciennych.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ pad/ jra/

podobne: Skutki łupkowej rewolucji za oceanem. Tani gaz przypłynie z USA a Rosja dostanie po łapach oraz: Grupa Wyszehradzka apeluje do Kongresu o przyspieszenie eksportu gazu. a także: Kanadyjskie źródło ropy naftowej i gazu dla Europy.

28.05. Warszawa (PAP) – Terminal LNG w Świnoujściu jest już ukończony w 87 proc. Niedawno zakończono montaż wewnętrznych zbiorników, w których magazynowany będzie skroplony gaz ziemny. Zamontowano też kolumny nalewcze do wtłaczana LNG do zbiorników – podała spółka Polskie LNG.

Spółka poinformowała w środę PAP, że stan zaawansowania inwestycji, zgodnie z raportem przedstawianym przez konsorcjum na czele z włoską firmą Saipem, wyniósł w kwietniu 87,6 proc., przy 85,5 proc. w marcu br. i 83,1 proc. w lutym br. Aktualnie na placu budowy pracuje każdego dnia ponad 1500 osób. Dla porównania, w 2013 r. było to ok. 1200 osób, a rok wcześniej, w 2012 r. – 517 osób, co wynikało bezpośrednio z kryzysu branży budowlanej.

Kriogeniczne zbiorniki na gaz skroplony, służące do magazynowania paliwa pobranego z ładowni statków, to jedne z najważniejszych obiektów terminalu. Mają 160 tys. m sześc. pojemności, puste ważą 70 tys. ton, ich wysokość to 52 m, a średnica 80 m. Warstwa zewnętrzna to korpus złożony z żelbetowych ścian o grubości prawie metra i kopuły. W środku powstał drugi zbiornik, stalowy, w którym schłodzony do temperatury – 162 st. C. ciekły gaz będzie magazynowany. Jak poinformowała spółka, zamontowano także główne kolumny nalewcze, którymi skroplony gaz ziemny będzie wtłaczany do zbiorników. Mają 38 metrów wysokości i 2,4 metra średnicy.

W pozostałych obszarach terminalu zakończono budowę konstrukcji żelbetowych wszystkich estakad rurociągowych. Jest ich w sumie osiem. Główna, o długości półtora kilometra, łączy część morską z częścią lądową inwestycji. Najwyższa estakada znajduje się w tzw. obszarze procesowym – ma 9,5 metra wysokości i 8 metrów szerokości. Kontynuowany jest także montaż rurociągów, których łącznie – naziemnych i podziemnych – będzie w terminalu niemal 100 kilometrów.

W większości budynków w kompleksie zakończono główne prace konstrukcyjne, obecnie trwają prace wykończeniowe, m.in. montaż stolarki, posadzek, malowanie i tynkowanie, kładzione są instalacje wewnętrzne, okablowanie i orurowanie. W części morskiej zakończono natomiast montaż ramion rozładunkowych, którymi LNG będzie pobierane z metanowców i wieży trapowej. Terminal otrzymał też docelowe zasilanie elektryczne z sieci zewnętrznej Enei. Stacja energetyczna 110 kV zapewni zasilanie niezbędne do rozruchu wszelkich urządzeń, uruchamiania kolejnych systemów i podsystemów terminalu.

Jak podaje Polskie LNG, wykonawca terminalu, konsorcjum na czele z włoską firmą Saipem, ma zakończyć inwestycję na przełomie 2014 i 2015 roku. Obecnie spółka negocjuje terminy pierwszych, technicznych dostaw LNG niezbędnych do przeprowadzenia testów i rozruchu. Zgodnie z zapowiedzią, terminal będzie gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 r.

Terminal LNG ma pozwolić na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Do jego budowy powołano spółkę celową Polskie LNG S.A. Oprócz spółki Polskie LNG, która odpowiada za budowę lądowej części terminalu LNG, w realizację inwestycji zaangażowane są trzy inne podmioty: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Termin pierwszej komercyjnej dostawy gazu z Kataru PGNiG negocjuje obecnie z QatarGas. (PAP)

luo/ mhr/

podobne: Audyt w sprawie gazoportu: Inwestycja nie powstanie na czas. polecam również: Polska rozmawia z Katarem o obniżce cen gazu. USA coraz bardziej otwarte na eksport gazu. Rewers na gazociągu jamalskim.

28.05. Warszawa (PAP) – PGNiG w 2014 r. planuje wywiercić 10 otworów badawczych za gazem z łupków. W 2015 r. na podstawie zebranych informacji i danych z badań sejsmicznych spółka chce zacząć odwierty poziome i szczelinowania – poinformował wiceprezes PGNiG Zbigniew Skrzypkiewicz.

Jak mówił w środę na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu Skrzypkiewicz – wiceprezes spółki ds. wydobycia, nakłady inwestycyjne na poszukiwania gazu z łupków w 2014 r. przekraczają 300 mln, a plany na ten rok zakładają wywiercenie 10 pionowych odwiertów badawczych na najbardziej perspektywicznych koncesjach. Osiem odwiertów zaplanowano na północy kraju, a dwa – w części południowo-wschodniej.

Skrzypkiewicz dodał, że na podstawie informacji uzyskanych z odwiertów oraz trójwymiarowych badań sejsmicznych spółka chce przeprowadzić w 2015 r. odwierty poziome oraz ich szczelinowania hydrauliczne. Struktury łupków nie są regularnie rozłożone i aby ustalić kierunek wiercenia poziomego musimy mieć wcześniej te dane – tłumaczył.

„Nasz plan powinien doprowadzić do sytuacji, gdy na koniec 2015 r. będziemy mogli powiedzieć więcej o perspektywach gazu z łupków” – powiedział wiceprezes. Przypomniał, że dotychczas Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wykonało 12 odwiertów pionowych i dwa horyzontalne. Jeden z nich pod koniec 2013 r. nie zakończył się sukcesem na skutek awarii – dodał.

Gaz z łupków wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, co powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu uwalnia się gaz.

W ostatnich latach resort środowiska wydał ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Z Polski wycofało się jednak część firm, m.in. Exxon, Marathon i Talisman.(PAP)

wkr/ pad/

źródło: stooq.pl

podobne: 46 odwiertów – poszukiwania łupków trwają a EIA obniża szacunki zasobów

Resort finansów może spowodować, że eksploatacja ropy i gazu stanie się nieopłacalna – pisze „Rzeczpospolita”.

Eksperci i przedstawiciele krajowych firm poszukiwawczo-wydobywczych nie zostawiają suchej nitki na propozycjach nowych przepisów. – Ministerstwa środowiska i finansów przygotowały odrębne projekty, są one niespójne, a w niektórych miejscach nawet sprzeczne – mówi Grzegorz Kuś, ekspert PwC.

Główne zarzuty dotyczą faktu, iż nowe przepisy zostały przygotowane dla złóż niekonwencjonalnych. W związku z tym w wielu miejscach zapomniano o już obecnie eksploatowanych. Według ekspertów, zmiany w istotny sposób skomplikują system podatkowy. Firmy poszukiwawczo-wydobywcze zostałyby objęte aż siedmioma rodzajami podatków i parapodatków. Średni poziom obciążeń fiskalnych PGNiG może wzrosnąć o ponad 1,2 miliarda złotych rocznie w stosunku do danin już płaconych.

Rząd deklarował dotychczas, że obciążenia fiskalne dla nowych projektów wydobywczych dotyczących ropy i gazu z łupków wyniesie około 40 procent. Jeśli nowe regulacje zostaną wprowadzone, to tzw. government take może wynieść, jak wylicza PKN Orlen, nawet 130 procent. Nowe podatki będą prowadzić do wzrostu cen surowców. Skok może sięgnąć nawet kilkanaście procent.

pp/IAR

podobne: Rząd zajmie się projektami ustaw związanych z wydobyciem gazu z łupków. Branża łupkowa (póki co) zadowolona z propozycji.

Na niepokojące zjawisko wstrzymywania się inwestorów zagranicznych od udziału w projekcie polskie łupki zwracałem uwagę już wcześniej tu: Dopiero za 7 lat oszacujemy ilość gazu łupkowego, tymczasem dyskusja o podatkach już dziś odstrasza inwestorów. Nie dość że samo przygotowanie spec ustawy trwało za długo, to na dodatek przygotowano bubel. Mało tego – jeszcze nie wydobywamy bo odwiertów tyle co kot napłakał (zasobność złóż nieoszacowana!), a polski rząd już postanowił podzielić skórę na niedźwiedziu dowalając podatki znoszące premię na opłacalność tego rodzaju inwestycji. Nic dziwnego że poważne firmy poszukiwawczo-wydobywcze mają wątpliwości czy im się opłaci wydobycie w Polsce więc się wycofują (mało to złóż na świecie?). Więc nawet jeżeli siedzimy na potencjalnie ogromnych złożach gazu łupkowego, to bez jego wydobycia możemy o nim wyłącznie legendy sobie opowiadać. Pies ogrodnika byłby dumny.

Tymczasem nasi „umiłowani przywódcy” drażnią głównego dostawcę gazu do Polski – ruskich, i za karę postanowili że Polacy odmrożą sobie uszy kupując gaz z Kataru który ma kosztować nawet 650 USD za 1000 m3! (o 200 dolców drożej niż rosyjski) Rozbój w biały dzień! Zaś sam gazoport do odbioru tego gazu, ma spore opóźnienie w budowie. Nie wspomnę o tym, że chodź nasza energetyka opiera się głównie na węglu (Gaz łupkowy za 24 lata. Zielona energia za droga. Nie mamy realnej alternatywy dla węgla) to od lat tańczymy na unijnym sznurku w kwestii „polityki klimatycznej”, która odbywa się kosztem opłacalności wydobycia tego surowca. 

Reasumując – Naszych „wodzów” albo pojebało (przepraszam za sformułowanie ale w tym wypadku inaczej nie można tego nazwać), albo są to opłaceni agenci. Komu służą i za ile nie ważne! Szkoda czasu szukać lalkarzy bo i tak się nikt nie przyzna. Wiemy natomiast że w Polsce nie rządzą krasnoludki a konkretni (ci sami od „Nocnej Zmiany”) ludzie. Profilaktycznie – wszystkich do wora a wór do jeziora! (znaczy się ZWOLNIĆ! 😉 )

rys.  Jerzy Krzetowski

rys. Jerzy Krzetowski

…Odys

Reklamy

9 comments on “Rozmowy z USA i Kanadą ws. dostaw LNG. Terminal w Świnoujściu ukończony w 87 procentach. Odwierty poziome w łupkach w 2015 r., po zebraniu danych (czy wydobycie się opłaci?)

  1. Pingback: Litwa: Zarzuty pod adresem Akcji Wyborczej Polaków. Gaz-System i litewski Amber Grid budują interkonektor. Litwa uniezależnia się od Gazpromu. Ukraina: Dowody na udział w walkach rosyjskich żołnierzy. Poroszenko rozwiąże parlament? | Łódź Odys

  2. Pingback: Spór gazowy groźny dla Europy, czy dojdzie do „gazowej Jałty”? KE i Ukraina za tymczasową ceną gazu z Rosji, która za trzy lata może spaść o 28 %. Gaz-System: o zapasach gazu i interkonektorze z Litwą. PGNiG planuje wykonać 40 otwor

  3. Pingback: Dostawy gazu do Polski zgodne umową i z zapotrzebowaniem. 45% „braki” wynikały z prawa Gazpromu do odmowy realizacji zwiększonego zapotrzebowania. Komu zależało na wywołaniu histerii? | Łódź Odysa

  4. Pingback: Rosja może zrezygnować z Gazociągu Południowego. Powrót do wariantu Jamal II. Firmy tracą wiarę w gaz łupkowy. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Józefa Sokołowska: Co wiemy o zasobności polskich łupków | Łódź Odysa

  6. Pingback: Bezpieczeństwo energetyczne: Więcej taniego gazu na rynku, rozbudowa infrastruktury LNG i śledztwo antymonopolowe mogą uniezależnić Europę od rosyjskiego gazu. | Łódź Odysa

  7. Pingback: Czy Polska zamieni gaz z Rosji na norweski? Nord Stream 2 może zablokować gazoport w Świnoujściu (ile warte jest słowo Merkel). Między Ameryką a Niemcami, oraz nasze miejsce w świecie. | Łódź Odysa

  8. Pingback: Ameryka otwiera zawory z ropą. Nord Stream 2 podzielił Europę. Reforma górnictwa to kontynuacja polityki poprzedniego rządu. Lokalne źródła energii (OZE). Znaczny spadek cen ropy na świecie (czemu nie w Polsce?) | Łódź Odysa

  9. Pingback: Tania ropa: dla jednych szansa dla innych kłopot, petrolandy walczą o przetrwanie. Nord Stream 2 kontra dywersyfikacja, który projekt upadnie? Połączenie elektroenergetyczne z Litwą rozpoczyna pracę. Bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekści

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s