Emocje wokół obsady unijnych stanowisk. Wielka Brytania nie chce federalisty na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej.


„05.06.2014 (IAR) – Obsada stanowiska szefa Komisji Europejskiej wywołuje wielkie emocje.

W Brukseli mówi się o brytyjskiej histerii i sprzeciwie Londynu wobec kandydatury Jean-Claude Junckera. A pozostałe kraje, w tym także Polska, w kuluarach zabiegają o stanowiska komisarzy dla siebie. Kilka stanowisk jest również na celowniku Warszawy w Parlamencie Europejskim.

Jedna z brytyjskich gazet napisała, że Jean-Claude Juncker jest najbardziej niebezpiecznym człowiekiem w Europie, a wszystko przez jego przywiązanie do idei federalizmu. Nominacja Luksemburczyka na stanowiska szefa Komisji może przekreślić szanse premiera Davida Camerona na dobry wynik w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych i na przekonanie Brytyjczyków by pozostali w Unii. „Czy takie artykuły utrudniają moją pracę? Nie odpowiem, ale będę kontynuował swoją misję” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który prowadzi negocjacje z deputowanymi w sprawie obsady stanowiska szefa Komisji.

A unijne kraje nie tracą czasu i sygnalizują jakimi dziedzinami są zainteresowane w nowej Komisji. Polska – albo unijną dyplomacją, albo energią, rynkiem wewnętrznym, albo konkurencją. Zabiegi trwają też o obsadę stanowisk w Parlamencie Europejskim. Wiceprzewodniczącym największej grupy – chadeckiej został wczoraj Jacek Saryusz-Wolski. Platforma Obywatelska chce też obsadzić stanowisko przewodniczącego jednej z komisji parlamentarnych – mówi się o energii i Jerzym Buzku. Możliwe jest także stanowisko wiceszefa Europarlamentu i tu wymienia się Różę Thun. Prawo i Sprawiedliwość, które trafiło do mniejszej grupy – konserwatystów i reformatorów, chce mieć w niej wiceprzewodniczącego – ma nim zostać Ryszard Legutko. W kręgu zainteresowania PiS-u jest też stanowisko przewodniczącego komisji lub delegacji parlamentarnej, na przykład do spraw Ukrainy.” (IAR/B.Płomecka/Bruksela/nyg, stoo.pl)

podobne: Biurokraci z UE: Kto jest kim i co może.

Folwark zwierzęcy – świnie

Reklamy

2 comments on “Emocje wokół obsady unijnych stanowisk. Wielka Brytania nie chce federalisty na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej.

  1. Pingback: „To be or not to be”. Cameron pod coraz większą presją w kwestii obecności GB w UE. Atmosferę podgrzewa kandydatura Junkera na szefa KE i gadulstwo Sikorskiego. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Unia doigrała się Brexitu. Eurosceptycy tryumfują, skowyt histerii wśród euroentuzjastów (od lewa do PISu). Wielka Brytania przed historyczną szansą, a co z Polską? Czekam na Polexit. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s