Ostatnia sesja miesiąca – sygnały systemu Mebane Fabera


9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Szeroki indeks WIG nadal znajduje się pod działaniem sygnału kupna wygenerowanego na ostatniej sesji sierpnia 2012 roku. Patrząc technicznie, znajdujemy się nad poprzednim szczytem, który teraz stanowi wsparcie. Sygnałem ostrzegawczym będzie spadek poniżej niebieskiej linii czyli ok. 48 500 punktów.

Spośród indeksów sygnał kupna pojawia się na WIG Chemia. Co ciekawe cała sytuacja mocno przypomina poprzedni sygnał kupna, kiedy po podobnie solidnej i dużej świecy wzrostowej pojawił się sygnał kupna, który pozwolił naprawdę sporo zarobić.

Teraz czas na spółki. Sygnały sprzedaży:

Integer – mamy już od zeszłego miesiąca sygnał sprzedaży. Spółkę ratuje silny trend wzrostowy, więc jeśli jeszcze mamy akcje w portfelu można dać szansę ostawiając zlecenie obronne pod niebieską linią czyli ok. 215 zł. Takie postępowanie jest zgodne z przyjętymi zasadami, w których oprócz średniej liczy się także ogólna sytuacja techniczna czyli w tym wypadku: trend, wsparcie oraz kształt świecy (pin bar), który może oznaczać dołek korekty.

Helio – tutaj pojawia się bezwzględny sygnał sprzedaży. Oczywiście można znaleźć jakieś wsparcie ale świeca sygnałowa nadaje impetu spadkom, a jak widać po historii notowań spółka jest mocno trendowa i czarne świece występują raczej całymi seriami.

Ronson – słaby sygnał sprzedaży, przy którym posiadacze akcji mogą dać spółce szansę ustawiając SL na poziomie ok. 1,38 zł. Kształt świecy oraz to wsparcie może oznaczać tylko większą korektę w trendzie wzrostowym.

Prochem – podobna sytuacja jak na Ronsonie. Także mamy przeciętą średnią, ale świece przecinające to pin bary, które tworzą pewne wsparcie, dlatego warto dać spółce szansę ustawiając SL po długimi cieniami świec czyli ok. 22 zł.

ZPUE – sygnał sprzedaży po już dość długo trwającym trendzie wzrostowym i na historycznie dość wysokim poziomie. Dlaczego także tej spółce warto zostawić margines? Otóż, mamy długi cień świecy u dołu, trend wzrostowy oraz czytelne wsparcie, którego wybicie będzie oznaczało bezwzględny sygnał sprzedaży. Zaznaczony SL to okolice 319,80 zł.

Teraz przyjemniejsza część czyli sygnały kupna:

Bakalland – silne wzrosty w tygodniu wygenerowały sygnał kupna. Z jednej strony, gdy zejdziemy na niższe interwały widać, że wybicie dotarło do zaznaczonej strefy oporu, a następnie mamy kilka dni realizacji zysków, które można wykorzystać na kupno po niższej cenie licząc, że wybicie było tylko początkiem trendu wzrostowego. Pewne obiekcje wynikają z dość dużego SL zarówno ustawiając go pod świecą miesięczną jak i np. 20% pod średnią – SL jest dość spory ok. 30% od aktualnej ceny. Myślę, że osoby sceptycznie nastawione mogą poczekać aż do wybicia tego wsparcia, wtedy nastąpi prawdziwa zmiana długoterminowego trendu na wzrostowy. Zatem będziemy obserwować spółkę.

Duda – mamy świecę sygnałową, która dodatkowo na wsparciu tworzy z poprzednią formację objęcia hossy na najwyższym interwale. SL to poziom 0,59 zł. Problem to trend spadkowy i w takim przypadku trzeba realnie oceniać potencjał wzrostu na poziomie ok. 0,91 zł (czerwona linia) oznaczałoby to zysk ok. 15%. Wydaje się, że w przypadku wzrostów do poziomu oporu należałoby albo zainkasować zysk albo go mocno chronić poprzez podniesienie SL.

Groclin – tutaj pojawia się chyba najlepszy sygnał kupna łudząco podobny do poprzedniego sygnału. Mamy trend wzrostowy, jesteśmy po dużej korekcie, ostatnio miały miejsce spore wzrosty i pojawiła się taka prawie formacja objęcia hossy (prawie bo zgodnie z nazewnictwem jest to formacja przenikania hossy, odrobinę słabszy odpowiednik). Ponadto aktualna cena znajduje się blisko średniej a zatem nie jest tak, że sama świeca sygnałowa „pożarła” znaczną część zysku. Ponadto potencjał wzrostu wydaje się spory, a silne techniczne wsparcie wskazuje nam logiczny SL na poziomie ok. 17,5 zł.

Wielton – bardzo fajny sygnał, gdyż przecięcie średniej jest dokonane przez pin bar, który dokładnie testuje historycznie kluczową strefę wsparcia. Dodając do tego trend wzrostowy oraz dość podobne te 3 duże korekty, pojawia się naprawdę ciekawy sygnał kupna.

LPP – tutaj w klasycznym rozumieniu teorii Fabera nie pojawia się żaden sygnał, gdyż średnie nie została przecięta od góry w zeszłym miesiącu (warto spojrzeć z bliższej perspektywy) i nadal obowiązuje kierunek północny wskazany na ostatniej sesji lutego 2012 roku. Piszę o LPP, gdyż obecna sytuacja przypomina sytuację z końca 2011 roku (niebieska linia). Wtedy wystąpił sygnał sprzedaży lecz ustawiając zlecenie SL pod pin barem udałoby się nam utrzymać w trendzie. Aktualną sytuację należy zatem traktować jako sygnał ostrzegawczy, który nakazuje np. podnieść swoje zlecenie obronne lub sygnał do dalszych zakupów i kupno z niewielkim ryzykiem blisko ostatnich minimów (blisko niebieskiej linii).

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Kupować można tylko w przypadku występowania lub podtrzymania sygnału kupna na indeksie WIG. Zatem nie uczestniczymy w trendach spadkowych.

Nasz Portfel Fabera:

Zdecydowałem o zakupie wstępnym Bakallandu oraz właściwym Groclinu i Wieltona, gdyż na nich mamy bardziej klarowne sygnały kupna. Odrzuciłem sygnał na Dudzie ze względu na trend spadkowy i niewielki potencjał wzrostu (pod względem technicznym). Mamy zatem 3 spółki, wszystkie dość przyzwoicie wyglądają jeżeli popatrzeć na np. przychody ze sprzedaży, a przede wszystkim są to znane i rozpoznawalne marki.

Do zobaczenia na kolejnej ostatniej sesji miesiąca, już 30 czerwca.

(Łukasz Nowacki – Comparic.pl)                                               źródło: stooq.pl

poprzednio: Analiza 2000-2014: KGHM, Colian, Forte, LPP – metodą Mebana Fabera

 
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor, Comparic.pl oraz Stooq nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy.
Reklamy

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s