„To be or not to be”. Cameron pod coraz większą presją w kwestii obecności GB w UE. Atmosferę podgrzewa kandydatura Junkera na szefa KE i gadulstwo Sikorskiego.


1.  Londyn: Spór w rządzącej koalicji o członkostwo UE

25.06.2014 (IAR) – Spory w koalicji rządzącej w Londynie w sprawie dalszego udziału w Unii Europejskiej. Liberalny wiceminister finansów Danny Alexander postanowił ujawnić dziś podczas wizyty w Waszyngtonie własną ekspertyzę ministerstwa skarbu, wiążącą bezpieczeństwo 3 milionów 300 tysięcy miejsc pracy z członkostwem Wielkiej Brytanii w Unii.

Według londyńskiej prasy, kanclerz skarbu, konserwatysta George Osborne, nie chciał ujawniać tej analizy, a przynajmniej nie przed szczytem Unii. Premier David Cameron zapewne przegra na nim walkę przeciwko nominacji Jeana-Claude’a Junckera na szefa Komisji Europejskiej. Cameron ostrzegał, że wybór Junckera może go zmusić do przyspieszenia referendum o dalszym udziale Wielkiej Brytanii w Unii. Sondaże opinii wskazują, że takie referendum w tej chwili oznaczałoby niemal na pewno jej opuszczenie.

Opracowanie ministerstwa skarbu stawia znak zapytania nad przekonaniem eurosceptyków, że brytyjska gospodarka poradziłaby sobie doskonale bez unijnych zobowiązań i ograniczeń. Tego przekonania nie podziela 80% firm zrzeczonych w Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu i 60% członków Instytutu Dyrektorów. Natomiast Federacja Małego Biznesu skupiająca 200 tysięcy przedsiębiorców nie obawia się ewentualnego wystąpienia z Unii.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/dw

2. Szczyt UE: Juncker jednak na szefa KE

26.06.2014 (IAR) – Wszystko na to wskazuje, że nowym szefem Komisji Europejskiej będzie Jean-Claude Juncker. Unijni przywódcy mają go nominować na rozpoczynającym się dziś dwudniowym szczycie.

Późnym popołudniem spotkają się oni w belgijskim Ypres (czyt. ipr), by upamiętnić setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Po wspólnej kolacji wrócą do Brukseli, by w piątek kontynuować obrady.

Nominacja byłego premiera Luksemburga na szefa Komisji Europejskiej to złe wiadomości dla Davida Camerona, który próbował go zablokować i groził wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii. Nie podoba mu się bowiem idea zacieśnienia integracji europejskiej, którą proponuje Jean-Claude Juncker, a także fakt, że to Parlament Europejski forsuje tę kandydaturę.

„To jest kwestia zasad. To unijni przywódcy wybrani przez obywateli w swoich krajach decydują kto będzie kierował Komisją i w tej sprawie będę walczył do końca” – mówił w parlamencie David Cameron.

Brytyjskiemu premierowi jednak ubywa sojuszników. Wydaje się, że obecnie popiera go tylko szef węgierskiego rządu Victor Orban. Nawet socjaliści, na których mógł ewentualnie liczyć, też poparli chadeckiego kandydata. Kilka dni temu, po mini szczycie w Paryżu ogłosił to prezydent Francji Francois Hollande.

„Uzgodniliśmy, że będziemy respektować instytucje europejskie i zamysł, że zwycięska partia w wyborach proponuje swego kandydata, w tym przypadku pana Junckera” – powiedział prezydent Hollande.

Do tej pory, unijni przywódcy wybierali szefa Komisji Europejskiej na zasadzie jednomyślności i w przeszłości dwukrotnie brytyjskie weto uniemożliwiło wybór niemal pewnych kandydatów, dwóch Belgów. Teraz jednak możliwe jest głosowanie, bo wyczuwalne jest zmęczenie brytyjskimi żądaniami. Ostateczna decyzja o nominacji ma zapaść jutro.

Dziś wieczorem natomiast europejscy przywódcy omówią plan strategii Wspólnoty na najbliższe lata. Uwzględnia on między innymi polskie postulaty dotyczące unii energetycznej. A jutro rano europejscy przywódcy podpiszą umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią, oraz część gospodarczą umowy z Ukrainą.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dj

3. Listy do „Timesa” na temat Sikorskiego

26.06.2014 (IAR) – Londyński „Times” powraca dziś do arcynegatywnej oceny premiera Davida Camerona w podsłuchanej rozmowie ministra Radka Sikorskiego z byłym ministrem Jackiem Rostowskim. Redakcja „Timesa” otrzymała od czytelników sporo uwag w tej sprawie i publikuje dziś ich wybór jako temat przewodni rubryki „Listy do Wydawcy”.

„Trudno się nie zgodzić z Radosławem Sikorskim w jego ocenie niekompetencji negocjacyjnej naszego premiera…” – pisze czytelnik „Timesa” z Londynu. „Cameron nie tylko dał się wymanewrować w Unii Europejskiej, ale i w sprawie referendum niepodległościowego w Szkocji. Może przejść do historii jako autor rozpadu Zjednoczonego Królestwa i izolacji tego, co z niego pozostanie w Europie. Czy mu wszystko jedno, czy – jak sugeruje Sikorski – nic z tego nie rozumie?”

Drugi list podkreśla słabość Camerona, który nie może poważnie negocjować z Unią – 11 miesięcy przed wyborami powszechnymi, 3 miesiące przed referendum w Szkocji i bez jasnego mandatu wyborców, którym dopiero obiecał referendum unijne po następnych wyborach.

Kolejny czytelnik pisze: „Brawo Radosław Sikorski” i dodaje, że najwyraźniej Europie zaczyna brakować cierpliwości dla Davida Camerona, a polskiemu ministrowi już się widać skończyła.

I tylko jeden z czterech opublikowanych listów broni Camerona przed atakiem Sikorskiego: „Musiał powiedzieć Unii basta. A jeśli mu się nie uda, tym bardziej trzeba się przygotować na radykalną zmianę w stosunkach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską”.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/mcm/

źródło: stooq.pl

podobne: Wielka Brytania nie chce federalisty na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej. oraz: Eurosceptycyzm rośnie w siłę. W. Brytania (UKIP)  a także: Brytyjski biznes chce, by kraj został w UE, ale na nowych warunkach 

UE - GB

Reklamy

5 comments on “„To be or not to be”. Cameron pod coraz większą presją w kwestii obecności GB w UE. Atmosferę podgrzewa kandydatura Junkera na szefa KE i gadulstwo Sikorskiego.

  1. Pingback: UE: Porozumienie ws. budżetu na 2015 rok. Juncker za unią energetyczną. Transatlantycki wymiar unijnej energetyki. Hiszpania: dziurawe autostrady. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Secesja Szkocji ciąży Wlk. Brytanii. Komu niepodległa Szkocja bardziej potrzebna: Szkotom czy może Rosji? | Łódź Odysa

  3. Pingback: Pakiet klimatyczny – sukces Ewy Kopacz? Być może, ale to Polacy słono za jej sukces zapłacą. Cameron nie ma wątpliwości: UE chce ukraść pieniądze ludzi, których reprezentuje. Czy w GB przeleje się czara goryczy? | Łódź Odysa

  4. Pingback: Grexit i Brexit. Przyszłość Wielkiej Brytanii w UE, Grecji w strefie euro. EBC i luzowanie ilościowe. Fatalne prognozy dla Francji która tonie w długach. Islandia: negocjacje czy pożegnanie z Unią. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Unia doigrała się Brexitu. Eurosceptycy tryumfują, skowyt histerii wśród euroentuzjastów (od lewa do PISu). Wielka Brytania przed historyczną szansą, a co z Polską? Czekam na Polexit. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s