Energia: Mało używamy drogo zapłacimy. Polska w pułapce „średniego dochodu” ale „The Economist” nas chwali. Michalkiewicz o tym co nas oblazło.


1. Współpraca koncernów energetycznych

26.06.2014 (IAR) – Cztery polskie koncerny energetyczne rozpoczynają współpracę w obszarze badań i innowacji. Są to ENEA, ENERGA, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron Polska Energia.

Prezesi zarządów tych koncernów podpisali list intencyjny w sprawie kooperacji w projektach badawczo-rozwojowych. Projekty mają koncentrować się między innymi na redukcji zanieczyszczeń w procesie wytwarzania energii – informuje Maciej Szczepaniuk – rzecznik prasowy PGE Polska Grupa Energetyczna. Dodaje, że ważne jest również rozwijanie inteligentnych sieci dystrybucyjnych i przesyłowych.

Wspólne prace badawcze mają przyczynić się między innymi do pełniejszego wykorzystania polskiego potencjału naukowego. To zaś wpłynie na rozwój regionalnych ośrodków akademickich a także na rozwój całej gospodarki. Dzięki temu łatwiej będzie pozyskiwać fundusze na innowacyjność z Unii Europejskiej przeznaczone na lata 2014-2020.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) E. Łukowska / gaj

polecam: Naukowcy z AGH opracowują nowatorski materiał z wykorzystaniem grafenu.

2. Ekspert. Tania energia już nie wróci

29.06.2014 (IAR) – Energia elektryczna będzie coraz droższa. Wszystko przez inwestycje w energetyce, które czekają Polskę w najbliższych kilkudziesięciu latach. Według szacunków Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, cena prądu, która wynosi dziś około 165 złotych za 1 MWh, w 2030 roku może sięgnąć 370 złotych.

Prezes WISE, Maciej Bukowski ostrzega, że czasy taniej energii już nie wrócą. Do tej pory wzrost cen energii wynikał z rosnących wycen surowców, w tym węgla, który jest głównym źródłem energii elektrycznej w Polsce. W przyszłości, jak twierdzi rozmówca IAR, wzrost cen będzie efektem dużych nakładów na inwestycje w energetyce. Po 2030 roku trzeba będzie zastąpić większość działających dziś elektrowni.

Ekspert przewiduje, że w kolejnych latach wśród Polaków zwiększy się popularność odnawialnych źródeł energii. Rząd nie pomaga w ich promocji, ale za około 10 lat własny panel fotowoltaiczny będzie miało wiele gospodarstw. Energia wytwarzana samodzielnie stanie się bowiem tańsza niż ta z sieci.

Eksperci WISE przekonują, że Polska może ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery nawet około 40 procent w stosunku do 1990 roku. Zalecają też jak największe zróżnicowanie źródeł energii.

Raport na temat możliwości polskiej polityki klimatycznej Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych opublikował w minionym tygodniu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Tokarczyk/dyd

polecam również: Współpraca branży energetycznej, gazowej i telekomów kwestią czasu. Czy grozi nam oligopol? oraz: OZE i mikroźródła. Mamy szansę na najnowocześniejszą energetykę rozproszoną. a także: Tekstylia, meble, motoryzacja – siłą polskiego przemysłu (na rynkach zachodnich). Droga energia realnym zagrożeniem.

…wzrost cen energii nie wynikał z rosnących wycen surowców (bo ciągle można kupić tani surowiec za granicą – nawet o kilkadziesiąt procent!) ale ze wzrostu kosztów wydobycia (bądź przetwarzania) tych surowców i przetwarzania ich na energię przy wydatnie patologicznym systemie dotowania tej gałęzi gospodarki z publicznych pieniędzy… Te koszta nie rosną same z siebie a „ktoś” tym procesem (ludzie chorzy na „globalne ocipienie”) zawiaduje i to na kilka sposobów o czym więcej tu: Gaz łupkowy za 24 lata. Zielona energia za droga. Nie mamy realnej alternatywy dla węgla. i tu: Od 2005 r. średnia cena energii w UE wzrosła o 25 proc., a w USA – o 1 proc. Czy UE dokona weryfikacji polityki klimatycznej? a także tu: MFW: subsydiowanie energii ma bardzo poważne negatywne skutki. Problem w tym, że Polska która węglem stoi przyjęła w kwestii energetyki politykę dyktatu w UE państw które stać na innowacje kosztem węgla. Komu służą polskie elity które pozwalają sobie na ustępstwa względem obcych gospodarek kosztem polskiego konsumenta? Na pewno nie polskiej racji stanu.

Nie zmienia to jednak faktu że branża górnicza w Polsce wymaga brutalnych reform (bo to nie jest tak, że za wszystkim co spotkało polski węgiel stoją „obcy”)… Rząd nie może kupować czasu, musi podjąć trudne, bolesne reformy – o rozwiązywaniu problemów branży górniczej w Polsce mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. Jego zdaniem bardzo ważne dla polskiej energetyki jest także ponowne ściągnięcie do kraju „inwestorów łupkowych – Opieka socjalna niszczy branżę węglową. Część kopalń trzeba będzie zamknąć. Tomasz Cukiernik: „Czarny kłopot”.

3. Polska w pułapce średniego dochodu?

28.06.2014 (IAR) – Nie pozwala krajom rozwijającym dogonić rozwiniętych. Eksperci spierają się czy Polsce grozi tak zwana pułapka średniego dochodu. Szukają też rozwiązań, żeby jej uniknąć lub z niej wyjść.

Główny ekonomista BCC, Stanisław Gomułka uważa, że Polska nie znalazła się jeszcze w pułapce średniego dochodu, ale takie niebezpieczeństwo nam grozi. W dalszym ciągu tempo wzrostu gospodarczego Polski jest szybsze niż krajów „starej” Unii Europejskiej. Rozmówca IAR ocenia, że to zagrożenie jest dopiero przez Polską i będzie stanowić realny problem za 10 do 15 lat.

Były minister finansów, Stanisław Kluza wyjaśnia, że to nie brak nowoczesnych technologii, lecz mała liczba urodzin jest jednym z głównych zagrożeń dla wzrostu gospodarczego Polski. W opinii ekonomisty, z którym rozmawiała Informacyjna Agencja Radiowa, pierwsza połowa XXI wieku, ze względu na krytyczny bilans demograficzny może wpędzić Polskę w tak zwaną pułapkę średniego dochodu.

Prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, Maciej Bukowski zwraca uwagę, że polska gospodarka już może znajdować się w pułapce średniego dochodu. Świadczy o tym między innymi niskie zużycie prądu. Rozmówca IAR przypomina, że w Polsce rozwinięty jest przemysł drzewny czy meblarski. Dużo mniej jest przemysłu maszynowego, który jest bardziej innowacyjny, pociąga za sobą wyższe pensje, ale także wyższe zużycie prądu. W Polsce na jednego mieszkańca zużywa się ponad 3 tysiące 800 kilowatogodzin. W Holandii, podobnie jak w Niemczech jest to ponad 7 tysięcy kilowatogodzin.

Pułapka średniego dochodu ma miejsce, kiedy gospodarka traci możliwość rozwijania się poprzez odtwarzanie rozwiązań. Koszty pracy rosną, wzrost gospodarczy spowalnia, a kraj staje się mniej konkurencyjny. Eksperci są zgodni. Nasza gospodarka z modelu imitacyjnego musi przejść w tak zwany model kreatywny.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/dj

…Nic więc dziwnego, że pomimo mniejszego zużycia energii przez naszą gospodarkę ceny energii będą rosły… Tylko idiota może się dziwić temu że mu ciężko iść, w sytuacji kiedy sam sobie na plecy zarzucił 100 kilowy worek 🙂 O tym jak „innowacyjną” gospodarką jesteśmy tu: Lubowski: musimy się nauczyć zarabiać na wynalazkach. Cezary Kaźmierczak: Szwindel „Innowacyjność”. i tu: innowacyjność z importu, wysokie bezrobocie. Polska to niestety kraj prefabrykatów – Z deszczu pod rynnę czyli… jak Polska dorabia Europę

Tymczasem lichwiarskie media opiniotwórcze (samozwańczych „ekonomistów” spod znaku pożyczaj na potęgę!) nie opuszcza dobry (wisielczy) humor…

4. „The Economist” pozytywnie o Polsce

28.06.2014 (IAR) – Polska jest w znakomitej formie, rozwija się szybko i powinna być przykładem dla innych krajów Unii Europejskiej. Takiego zdania są analitycy międzynarodowego tygodnika „The Economist”, który w dzisiejszym numerze zamieszcza specjalny raport o naszym kraju.

Od końca komunizmu gospodarka w Polsce rozwinęła się bardziej, niż w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej- stwierdza magazyn. Kiedyś uważana za kraj problematyczny, poradziła sobie lepiej niż na przykład Czechy, dzięki terapii szokowej: szybko zniesiono kontrolę cen, otwarto rynki, rozpoczęto prywatyzację. Od 1992 Polska rozwija się bez przerwy; jako jedyne unijne państwo uniknęła recesji w okresie ostatniego kryzysu finansowego. Miała także dobre stosunki z byłymi okupantami: Niemcami i Rosją, skuteczniej niż inni walczyła z korupcją i dość dobrze wykorzystała unijne pieniądze.

Transformacja nigdy się jednak nie kończy- podkreśla tygodnik: trzeba jeszcze zmniejszyć sektor publiczny, inwestować w nowe technologie i zatrzymać w kraju najlepszych ludzi.

Generalnie jednak, gdyby unijni liderzy rządzili swoimi krajami w połowie tak dobrze jak Polska, to w Europie nie byłoby takiego bałaganu jak teraz- konkluduje „The Economist”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/R. Motriuk/dyd

…Lichwiarska międzynarodówka nadaje 🙂 Generalnie stek bzdur i papka ideologiczna bez żadnego powiązania z rzeczywistością, albowiem struktura właścicielska w Polsce przedstawia się głównie (nie licząc szarej strefy) następująco – „Słońce Peru przypala wszystkich prócz kasty urzędników”… Nie daj sobie wmówić że „ONI” są potrzebni.

Czas zacząć nazywać to medium „the socialist” albo „the keynesist” …Socjaliści sobie a ekonomia sobie… Głos ma Pan Stanisław Michalkiewicz:

” …III Rzeczpospolita jest bowiem politycznym eksperymentem polegającym na tym, że bezpieczniackie watahy z komunistycznym rodowodem okupują kraj za parawanem stworzonym ze specjalnie dobieranych arywistów, których znaczna część – jak podejrzewam – to konfidenci tej czy innej watahy, w nagrodę za wierną służbę otrzymujący okruszki ze stołu pańskiego. To jest właśnie układ „okrągłego stołu”, który zaczyna już Polskę dławić, blokując narodowy potencjał ekonomiczny i zmuszając narodowe elity do emigracji. Bo ci arywiści nie są żadną elitą; to tylko brudna piana, szumowina, której udało się wypłynąć na powierzchnię w zamieszaniu wywołanym transformacją ustrojową, przeprowadzoną przez wojskową razwiedkę do spółki z „lewicą laicką”, czyli dawnymi stalinowcami, z „korzeniami” i bez. Podsłuchane dialogi na cztery nogi potwierdzają to w całej rozciągłości: „to widać, słychać i czuć”…” całość tu: michalkiewicz.pl

a więcej i na poważnie tu: Tusk: istotą PO prowadzenie Polaków do zwycięstw… ale raport NIK temu zaprzecza!

…Odys

rys. Jerzy Krzętowski

rys. Jerzy Krzętowski

Reklamy

12 comments on “Energia: Mało używamy drogo zapłacimy. Polska w pułapce „średniego dochodu” ale „The Economist” nas chwali. Michalkiewicz o tym co nas oblazło.

 1. Pingback: Liberalizacja rynku gazu nie spowoduje spadku cen dla odbiorców. Rynek energii będzie coraz bardziej regulowany. | Łódź Odysa

 2. Pingback: Energetyka w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. To kosztuje | Łódź Odysa

 3. Pingback: Łupią nas na tym gazie niemiłosiernie! Porozumienie PGNiG i Qatargas w sprawie dostaw LNG to żaden sukces! Polski lobbing energetyczny w Brukseli. Wraca sprawa kary finansowej za niewdrożoną dyrektywę o OZE. | Łódź Odysa

 4. Pingback: Szczesniak o polityce energetycznej czyli „nowy projekt” w którym wszystko zostaje po staremu przez co w nowym roku będzie drożej. Amerykanie częściowo znoszą zakaz eksportu ropy. | Łódź Odysa

 5. Pingback: Szczęśniak: Zielona energia przeżyła swój Peak Oil. Tania benzyna w USA tymczasem w Polsce ciągle za droga. | Łódź Odysa

 6. Pingback: 20 stopień zasilania czyli, jak jest lato to musi być… bez prądu(?) Tydzień upałów kosztuje gospodarkę Polski tyle ile kosztowałaby… nowa elektrownia o mocy 1000MW? Polityka energetyczna Polski. | Łódź Odysa

 7. Pingback: Czy Polska zamieni gaz z Rosji na norweski? Nord Stream 2 może zablokować gazoport w Świnoujściu (ile warte jest słowo Merkel). Między Ameryką a Niemcami, oraz nasze miejsce w świecie. | Łódź Odysa

 8. Pingback: Ameryka otwiera zawory z ropą. Nord Stream 2 podzielił Europę. Reforma górnictwa to kontynuacja polityki poprzedniego rządu. Lokalne źródła energii (OZE). Znaczny spadek cen ropy na świecie (czemu nie w Polsce?) | Łódź Odysa

 9. Pingback: Moralne i ekonomiczne konsekwencje głupoty czyli… „Dobrobyt” płacy minimalnej, średniej krajowej, bezwarunkowego dochodu gwarantowanego i programów socjalnych. PIS gwarantuje bankom niezatapialność (za oszczędności Polaków). |

 10. Pingback: Wspólny mianownik CETA, GMO, i Zbioru Zastrzeżonego IPN czyli o kosztach wojny między korporacjami jakie ponoszą społeczeństwa państw niepoważnych. O zgodzie między socjalistami. Jaką Polskę zostawimy przyszłym pokoleniom? | Łódź Odysa

 11. Pingback: W USA: prezydenta wybrał Putin, rośnie przepaść między bogatymi i biednymi, Kongres chce zlikwidować Obamacare (w pakiecie reformy gospodarcze) | Łódź Odysa

 12. Pingback: O realnych ośrodkach władzy czyli… sKisłe łupki i inne polskie zasoby energetyczne w kleszczach niemieckiej polityki klimatycznej i rosyjskiej strefy wpływów. Światełko w tunelu dla węgla. Saudyjska i Irańska alternatywa dla ropy | Łódź

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s