Naftohaz: wytrzymamy do wiosny bez gazu z Rosji. Wojciech Jakóbik: 8 sposobów na uniezależnienie Ukrainy od dostaw rosyjskiego gazu.


04.07.2014 (IAR) – Ukraiński Naftohaz liczy, że uda się Ukrainie przetrwać zimę bez rosyjskiego gazu. Warunkiem jest jednak ograniczenie zużycia o około 20 procent.

To reakcja ukraińskiego monopolisty w handlu gazem na decyzje, które zapadły w Radzie Najwyższej. Parlament przyjął w pierwszym czytaniu ustawę, która wprowadza zmiany w funkcjonowaniu operatora sieci gazociągów Naftohazu.

Sektor energetyczny ma działać zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej. Sieć gazociągów ma kontrolować specjalnie utworzony operator, w którym państwo ma mieć co najmniej 51% udziałów. Pozostałe mogą należeć do firm działających na terenie Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Może także powstać nowy operator, który będzie zajmował się tylko podziemnymi zbiornikami gazu. Jego struktura własności ma opierać się na tych samych zasadach, co operatora sieci gazociągowej.

Deputowani przyjęli też w pierwszym czytaniu ustawę pozwalającą rządowi na wprowadzanie stanu nadzwyczajnego w sektorze energetycznym w przypadku wstrzymania bądź znacznego ograniczenia dostaw surowców. Władze będą miały prawo zmusić prywatne przedsiębiorstwa do sprzedaży ropy lub gazu, a ciepłownie będą mogły być zmuszane do ograniczenia swojej działalności.

Informacyjna Agencja Radiowa/IARwcze/AFP/jp/ab    …źródło: stooq.pl

podobne: Putin grozi ograniczeniem dostaw gazu do Europy w przypadku rewersu na Ukrainę polecam również: KE będzie negocjować z Rosją w sprawie South Streamu. Rura ominie Ukrainę. oraz: Putin zdenerwował się na Ukrainę.

Osiem sposobów na uniezależnienie Ukrainy od dostaw rosyjskiego gazu

(NOWOJE WREMJA)

Ukraiński rząd opublikował listę ośmiu przedsięwzięć mających uniezależnić Ukrainę od importu gazu z Rosji. To zwiększenie zużycia biopaliw, rozwój zgazowania węgla, zastosowanie go w sektorze chemicznym, zwiększenie wydobycia własnych złóż gazu ziemnego, tworzenie mieszanek paliw z wykorzystaniem węgla, wytwarzanie ciepła w większym stopniu przy użyciu energii elektrycznej, budowa terminala LNG pod Odessą oraz wykorzystanie gazu syntetycznego. Ukraina przygotowuje się na okres grzewczy i ewentualne problemy z realizacją zapotrzebowania na gaz ziemny spowodowane przerwaniem dostaw z Rosji. Najskuteczniejszym, aczkolwiek niewymienionym na powyższej liście, sposobem na uniezależnienie od dostaw Gazpromu może być uruchomienie całego potencjału rewersowego gazociągów łączących Słowację z Ukrainą i sprowadzanie surowca od zachodnich firm. Kijów szacuje, że tym szlakiem mógłby sprowadzać nawet 30 mld m3 gazu rocznie. Twierdzi, że zainteresowanie dostawami zgłosiło już 20 europejskich firm.

źródło: konserwatywnie.wordpress.com

polecam również: Ukraina o krok bliżej do gazu łupkowego. oraz: Ukraina chce jeszcze bardziej zmniejszyć swą zależność od Rosji

Ukraina, barykady

Reklamy

2 comments on “Naftohaz: wytrzymamy do wiosny bez gazu z Rosji. Wojciech Jakóbik: 8 sposobów na uniezależnienie Ukrainy od dostaw rosyjskiego gazu.

  1. Pingback: Wojciech Jakóbik: Nowe sankcje uderzają w Rosnieft, omijają Gazprom. Rosja się nie obawia i zapowiada odwet, zaczynając od 1. VIII embargiem na polskie warzywa i owoce. Spory polityczne na Ukrainie wstrzymują reformy sektora gazowego. Zachodni bizne

  2. Pingback: Spór gazowy groźny dla Europy, czy dojdzie do „gazowej Jałty”? KE i Ukraina za tymczasową ceną gazu z Rosji, która za trzy lata może spaść o 28 %. Gaz-System: o zapasach gazu i interkonektorze z Litwą. PGNiG planuje wykonać 40 otwor

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s