Państwo w połączeniu z biznesem: marnotrawstwo, kumoterstwo, rabunek i korupcja na koszt podatników a Polacy podobno nie lubią nepotyzmu.


1. „Dziennik Gazeta Prawna” ZUS uratuje górnictwo.

10.07.2014 (IAR) – Nie będzie likwidacji specjalnego systemu emerytalnego dla górników. Rząd zamierza ratować kopalnie kosztem ZUS – nierentowne spółki zrestrukturyzują zatrudnienie, wysyłając część pracowników na świadczenie z zakładu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeszcze w lipcu w Katowicach górnicze związki zawodowe spotkają się z premierem. Działacze mają nadzieję na podpisanie umowy ratującej kopalnie. Planowane jest ograniczenie wydobycia węglą, a więc i redukcja zatrudnienia.

Jak czytamy, sposób na restrukturyzację zatrudnienia w kopalniach to wysyłanie pracowników na emerytury, wtedy, kiedy będą oni mogli uzyskać prawo do świadczenia z ZUS. I zwolnienie tych, którzy już mają status emerytów, ale wciąż dorabiają.

W rezultacie tylko z Kompanii Węglowej w latach 2015-2020 w taki sposób ma odejść z pracy 15-18 tysięcy osób. Dzięki temu kopalnie, których wyniki finansowe są fatalne, zaoszczędzą.

Eksperci są oburzeni. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan, to przerzucenie na ZUS restrukturyzacji upadających kopalni. „Problem polega na tym, że górnik pracuje krótko, a emeryturę bierze długo. To jest niesprawiedliwe wobec innych grup zawodowych” – dodaje w rozmowie z gazetą.

Według ekspertów obecnie wynagrodzenia i inne świadczenia dla pracowników sięgają w górnictwie nawet 65 procent wszystkich kosztów.

Więcej – w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. IAR/”Dziennik Gazeta Prawna”/mag/kry

podobne: Opieka socjalna niszczy branżę węglową. Część kopalń trzeba będzie zamknąć. Tomasz Cukiernik: „Czarny kłopot”.

…nic dziwnego że w tej „ubezpieczalni” ciągle brakuje pieniędzy a średnia emerytura wypłacana na podstawie nowego  systemu liczenia jest o kilkadziesiąt procent niższa niż wyliczana po staremu. Komuś trzeba zabrać żeby dać uprzywilejowanym świętym krowom. I nic dziwnego że związkowcy (którzy należą do grupy uprzywilejowanych nierobów) dogadują się z (nie)rządem w kwestii oskładkowania wszystkiego co się rusza bo ktoś łożyć musi….

2. Oskładkowanie „śmieciówek” dzieli pracodawców i pracowników.

…Rząd chce nałożyć na pracodawców obowiązek odprowadzania składek emerytalno-rentowych od umów-zleceń, czyli popularnych „śmieciówek”.

Część przedsiębiorców nie chce się na to zgodzić, wskazując, że będzie to oznaczało dla nich dodatkowe obciążenia finansowe. Ekspert organizacji Pracodawcy RP, Wioletta Żukowska przekonuje, że takie zmiany przyniosą wiele negatywnych konsekwencji dla rynku pracy – spowodują miedzy innymi wzrost bezrobocia wśród młodych i słabiej wykształconych, bo przedsiębiorcy będą musieli ciąć koszty.

Oskładkowania „śmieciówek” domagają się między innymi związki zawodowe…

podobne: Rabunek na zlecenie czyli… oZUSowanie umów cywilno-prawnych.

3. „Puls Biznesu” Rodzinny folwark człowieka wolności.

10.07.2014 (IAR) – Utytułowany profesor Henryk Skarżyński, szef państwowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, zamawia sprzęt i usługi warte miliony złotych w spółkach należących do członków rodziny, a także od tajemniczych firm z Łotwy i Cypru – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Gazeta pisze, że Skarżyński to twórca Światowego Centrum Słuchu, w którym wykonuje się najwięcej na świecie zabiegów poprawiających słuch, który niedawno wygrał plebiscyt „Ludzie Wolności” organizowany przez „Gazetę Wyborczą” i TVN pod honorowym patronatem prezydenta. Został uznany za symbol polskich przemian po 1989 roku.

Kierowany przez profesora IPFS to nie tylko instytut badawczy, ale też największy ośrodek laryngologiczny w Polsce, którego pacjenci często potrzebują aparatów słuchowych. Okazuje się, że wśród głównych dostawców sprzętu i usług dla IPFS są spółki syna Henryka Skarżyńskiego, żony syna i jej bratanka. W 2013 roku podpisały z instytutem umowy ramowe warte ponad 12 oraz 10 milionów złotych – pisze „Puls Biznesu”.

Sam profesor nie widzi w tym nic złego. Twierdzi, że relacje publicznego instytutu z prywatnymi spółkami, których właścicielami są członkowie jego rodziny, nie rodzą żadnych konfliktów interesów.

„Puls Biznesu” przyjrzał się także dostawcom implantów ślimakowych. Okazało się, że jedna spółka łotewska i dwie cypryjskie zostały powołane wyłącznie na potrzeby Instytutu, co zapewnia im gigantyczną rentowność. Henryk Skarżyński twierdzi, że nic mu nie wiadomo na temat powiązań jego samego, ani jego rodziny z tymi firmami.

Więcej – w „Pulsie Biznesu”. IAR/”Puls Biznesu”/mag/kry

podobne: Prokom/Asseco synonimem afery? ZUS znowu musi wyjaśnić sprawę przetargu na system informatyczny.

…środki publiczne prywatyzowane na podstawie znajomości to główna przyczyna drożyzny i zaniku UCZCIWEJ konkurencji w gospodarce, w której zamiast zwyciężać najlepszy produkt (jakość w stosunku do ceny) zwycięża produkt sprzedany po znajomości. Tak się właśnie kręci „biznes” pod nazwą „wydatki publiczne”. Wszystko dlatego że państwo rości sobie prawo kupowania coś za nas i na tę „usługę publiczną” rabuje nas w podatkach na nie małe kwoty, które jak widzimy trafiają co prawda spowrotem na rynek – tyle że do wybrańców PO tzw. „rodzinie”.

Tak to można nie jeden biznes postawić na nogi, nawet dopiero co założony na Cyprze czy Łotwie 😉 No i kto „człowiekowi wolności” (nie mylić z wolnym, bo to urzędnik jakby nie patrzeć) zabroni w takich warunkach być bogatym?

4. CBA przeszukuje biuro poselskie Burego.

10.07.2014 (IAR) – CBA przeszukuje biuro posła PSL Jana Burego w Rzeszowie. Polityk poinformował, że Biuro działa na zlecnie prokuratury. Poseł PSL powiedział dziennikarzom, że nie wie, czego ta sprawa może dotyczyć.

Jacek Dobrzyński, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcjnego potwierdził w rozmowie z IAR, że CBA od rana prowadzi w kilku miejscach działania na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Jak powiedział, w miejscach przeszukań obecni są – obok funkcjonariuszy CBA – także prokuratorzy.

Według nieoficjalnych informacji chodzi o śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury. Kilka dni temu w tej sprawie przeszukano gabinet wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza oraz zatrzymano dwóch podkarpackich biznesmenów.

IAR/dw/jj

…czy jakikolwiek biznesmen przyszedłby do jakiegokolwiek urzędnika gdyby ten nie miał władzy „załatwiania spraw” przychylnie dla tej czy innej branży? Nie! Jak skończyć z korupcją? Zabrać państwu kompetencje do zawiadowania gospodarką.

podobne: O korupcji i jej „zwalczaniu” – Stanisław Michalkiewicz

5. Polacy nie lubią nepotyzmu.

10.07.2014 (IAR) – Polacy krytyczni wobec nepotyzmu. Jest to promowanie lub faworyzowanie członków rodziny lub znajomych między innymi przy obsadzaniu stanowisk. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Warsaw Enterprise Institute wynika, że najgorzej jest oceniana sytuacja, gdy w tej samej instytucji pracuje razem małżeństwo. Autor badania Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy, że w takich przypadkach interes rodziny jest ważniejszy od interesu zakładu pracy. Małżeństwo jest postrzegane jako wspólnota, która w pierwszej kolejności będzie dbać o interes swój i swoich dzieci.

„Dobro firmy w takich przypadkach jest często odsuwane na dalszy plan” – tłumaczy naukowiec. Badani widzą różnicę między małżeństwem, a rodzeństwem, czy rodzicem i dzieckiem. Takie związki są postrzegane jako luźniejsze, a interesy członków rodzimy mogą być rozbieżne. nie mniej praca rodzeństwa w jednej instytucji jest oceniana zdecydowanie negatywnie przez 42 procent respondentów.

Tomasz Baran podkreśla, że zjawisko nepotyzmu dotyczy najczęściej instytucji publicznych. Jego zdaniem część prywatnych firm może dobrze funkcjonować, jako przedsiębiorstwa rodzinne i nie ma w tym nic złego. Z kolei wiele dużych, prywatnych korporacji walczy z nepotyzmem. Często jedna z dwóch osób, które zawierają małżeństwo jest namawiana, by zmieniła pracę.

Zdaniem badanych najbardziej narażone na nepotyzm są takie instytucje jak urzędy miast, gmin, czy też ZUS. Zdecydowana większość respondentów uważa, że powinno się wprowadzić zakaz nepotyzmu w większość tego typu zakładów pracy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/magos

podobne: Moralna i praktyczna wyższość gospodarki wolnorynkowej nad centralnie planowaną lub interwencjonistyczną. oraz: Biznes odpowiedzialny i biznes nieodpowiedzialny, czyli…

…krótko – w firmie rodzinnej (prywatnej) nie ma mowy o nepotyzmie, ponieważ jest to prywatny biznes gdzie właściciel ma prawo wydawać SWOJE pieniądze tak jak mu się podoba i tak samo może zatrudniać kogo chce. Przy ewentualnych złych decyzjach stratę ponosi wyłącznie jego firma i on sam. W każdej publicznej „firmie” tego typu zjawisko jest wybitnie szkodliwe i oczywiście naganne, bo prowadzi do czerpania korzyści z cudzego majątku. Najwyższy Czas!: „Słońce Peru przypala wszystkich prócz kasty urzędników”… Nie daj sobie wmówić że „ONI” są potrzebni.

…Odys

rys. Rafał Zawistowski

rys. Rafał Zawistowski

Reklamy

12 comments on “Państwo w połączeniu z biznesem: marnotrawstwo, kumoterstwo, rabunek i korupcja na koszt podatników a Polacy podobno nie lubią nepotyzmu.

 1. Pingback: NIK: może nie starczyć na emerytury (prezydencka minister uważa dopłacanie do FUS za „wypłacalność”). Piłkarski Superpuchar Polski (który się nie odbył) może kosztować podatników 1,5 mln. zł. Brytyjskie CBA ujawnia korupcję w P

 2. Pingback: Polska gospodarka: Lista strategicznych podmiotów. Wzmocnienie nadzoru, wzrost wartości i prywatyzacja. Koszty „ambitnej” polityki w Możejkach. Rząd upraszcza prawo budowlane (czy aby na pewno?) | Łódź Odysa

 3. Pingback: Cezary Kaźmierczak: „Urzędnicy Tuska gorsi od mafii!”. kataryna: „Minister na baterie” czyli recykling lobbing. | Łódź Odysa

 4. Pingback: Państwowe synonimem marnotrawstwa, korupcji i niesprawiedliwości. PKP leży ale 500 tys. odprawy się należy. CBA o zmowie cenowej w MSZ. NIK: nieprawidłowości w stadninach koni oraz przy wywłaszczaniu pod autostrady. Michalkiewicz: Czy konstytucja

 5. Pingback: „List uradowanego górnika” czyli 250 mln. „POmocy” na „zamknięcie” kopalni. Deficyt w kasie miedziaka z Lublina, który błaga o niskie podatki. Bankructwa firm. | Łódź Odysa

 6. Pingback: Przebudzenie polskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie Ziętary i ART-B. | Łódź Odysa

 7. Pingback: Ryczałty Sikorskiego, Arłukowicza, Neumanna to tylko wierzchołek góry lodowej. Bo nie o to chodzi ile im wolno, ale o to że w ogóle wolno! | Łódź Odysa

 8. Pingback: Hiszpania: Plebiscyt niepodległościowy szansą na większą autonomię. Baskowie wspierają Katalończyków. UE: debata poświęcona unikaniu podatków w Luksemburgu (Szczurze P/Odchody), Draghi o bezrobociu wśród młodzieży. | Łódź Odysa

 9. Pingback: Samorządowe „inwestycje” to wzrost zadłużenia i podwyżki opłat. Rentowność długu i rosnąca obsługa kosztów. Państwo broni się przed zwrotem zagrabionego mienia i zmianami w ordynacji podatkowej, obniżka podatków nie tak szybko (

 10. Pingback: PrzElewarr czyli… jak obejść ustawę kominową i jak z państwowej spółki zrobić prywatny folwark (raport NIK). | Łódź Odysa

 11. Pingback: Apetyt żyjących z podatków oraz misja na Pluton kontra „informatyzacja” ZUS czyli… skala marnotrawstwa „publicznych” pieniędzy. | Łódź Odysa

 12. Pingback: Zamiast „jednolitego podatku” centralna baza (PO)rachunków oraz „obywatelska emerytura” czyli… szukanie pokrycia dla rekordowego deficytu kosztem obywateli. Ostrowice jako przykład (nie)”zrównoważonego rozwoju”

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s