Sienkiewicz naprostował koalicjanta za pomocą podległych sobie służb. Koniec afery podsłuchowej?


1. PO o emocjonującym głosowaniu.

11.07.2014 (IAR) – Rząd przetrwał kolejną burzę. W Sejmie upadł wniosek o konstruktywne wotum nieufności. Opozycja nie zdołała też odwołać szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Ale po tym głosowaniu mówi się o kryzysie koalicyjnym. Przez prawie 4 godziny pomiędzy przedstawicielami PO i PSL-u toczyły się rozmowy na temat odroczenia głosowania wotum nieufności dla ministra do 22. lipca. Wniósł o to były prezes ludowców Waldemar Pawlak. Jak tłumaczył, głosowanie nie może się odbywać w atmosferze zastraszania szefa klubu PSL.

Wczoraj Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie przeszukało między innymi biuro poselskie Jana Burego.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska przyznaje, że emocje wzięły dziś górę. Dodaje, że są one zrozumiałe, w zaistniałej sytuacji. „Wczorajszy dzień nie był dla Jana Burego sympatyczny” – mówiła dziennikarzom. Zapewniła jednocześnie, że koalicjanci mają do siebie zaufanie. Mówiła też, że prokuratura jest w Polsce niezależna od władzy. Zdaniem Małgorzaty Kidawy – Błońskiej, dyskusja była potrzebna, bo uspokoiła ona w końcu emocje.

W podobnym tonie wypowiada się szef klubu PO Rafał Grupiński. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową mówił, że zbieżność działań CBA w biurze Jana Burego nie jest najszczęśliwszym zbiegiem. – Te emocje trzeba zrozumieć, stąd musieliśmy odbyć posiedzenia klubów i spotkania koalicyjnego z udziałem premiera – powiedział. Zdaniem Grupińskiego, ludowcy w większości byli przekonani, że głosowania nie należy przeciągać o dwa tygodnie. Szef klubu PO mówił, że pozostawienie tego problemu mogłoby wywrzeć wrażenie, iż służby naciskają na PSL.

Usunięcia Bartłomieja Sienkiewicza z funkcji szefa MSW chciało PiS w związku z zamieszaniem polityka w aferę podsłuchową. Przeciwko wnioskowi głosowało 235 posłów, w tym 4 niezrzeszonych. Odwołania Sienkiewicza chciało 213 posłów. Waldemar Pawlak – jako jedyny z koalicji -wstrzymał się od głosu. W głosowaniu wzięło udział 449 posłów.

IAR/Naukowicz/dw/gaj/mitro/

2. Palikot: żenujący spektakl z udziałem służb.

11.07.2014 (IAR) – Twój Ruch domaga się wyjaśnień czy działania służb specjalnych były elementem nacisku na PSL przed głosowaniem w sprawie odwołania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Sejm odrzucił wniosek PiS. Wcześniej doszło jednak do zamieszania. Waldemar Pawlak wnioskował by prokurator generalny i premier przedstawili informację czy są poważne zarzuty wobec posła PSL Jana Burego. CBA przeszukało wczoraj na wniosek prokuratury biuro posła w Rzeszowie a także jego mieszkanie.

Zdaniem Janusza Palikota ranga parlamentu, rządu i koalicji obniża się z dnia na dzień. „Mieliśmy żenujący spektakl z udziałem służb specjalnych” – mówi poseł po głosowaniu. Jego zdaniem nie zdarzyło się jeszcze w tej kadencji by działania służb specjalnych decydowały o tym, czy takie czy inne głosowanie, i rezultat tego głosowania miał miejsce.

Według Janusza Palikota trzeba wyjaśnić, czy działania CBA w stosunku do posła Burego były elementem nacisku. Zauważył, że szef CBA jest na urlopie i zastępuje go obecnie bliski współpracownik ministra Sienkiewicza, który razem z nim pracował w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Zdaniem Janusza Palikota politycy PSL-u nie mieli odwagi by przeciwstawić się tej sytuacji, co źle świadczy o stanie tej partii i koalicji rządowej. „Tym bardziej apelujemy o skrócenie kadencji i przyspieszone wybory” – powiedział poseł.

Zapowiedział, że za trzy miesiące Twój Ruch i SLD złożą swój wniosek o wotum nieufności – wyłącznie z intencją doprowadzenia do wcześniejszych wyborów. Według lidera Twojego Ruchu będzie to „neutralna kandydatura techniczna”, za którą będzie mogła zagłosować także cała opozycja prawicowa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/I.Szczęsna/gaj

3. Prokuratura: Nie kierujemy się polityką.

11.07.2014 (IAR) – Prokuratura zapewnia, że jej działania na Podkarpaciu – w tym przeszukania biur szefa klubu PSL – nie mają związku z wydarzeniami w Sejmie. Akcja prokuratury i – działających na jej zlecenie – funkcjonariuszy CBA wywołały burzę w Sejmie. Politycy PSL wiązali akcję na Podkarpaciu z głosowaniem w Sejmie nad odwołaniem szefa MSW.

Rzecznik warszawskiej prokuratury apelacyjnej Zbigniew Jaskólski zapewniał dziennikarzy, że akcje CBA to dalszy ciąg czynności, które trwają od tygodnia a prokuratorzy nie kierują się kalendarzem politycznym. – „Zarzuty pod adresem prokuratury, że działa w jakiś sposób ‚określony’ są nieuzasadnione” – mówił Jaskólski. Powtórzył, że chodzi o śledztwo dotyczące powoływania się na wpływy w ministerstwie infrastruktury i rozwoju. Badane są związki śledczych z biznesmenami z Podkarpacia i politykami PO i PSL. Zarzuty w tej sprawie postawiono dwóm biznesmenom z Leżajska.

iar / gaj

4. Opinie: To koniec afery podsłuchowej.

11.07.2014 (IAR) – To może być koniec afery podsłuchowej w sferze medialnej. Tak dzisiejsze głosowania w Sejmie ocenia politolog doktor Norbert Maliszewski. Specjalista od marketingu politycznego dodaje jednak, że kryzys wokół taśm z podsłuchów wzmocnił liderów wewnętrznej opozycji – Waldemara Pawlaka i Grzegorza Schetynę. „To jest ostatni akt afery podsłuchowej.” – podkreśla Maliszewski. Zwraca też uwagę na to, że przeszukania gabinetu szefa klubu PSL Jana Burego są związane z rozmowami wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej ujawnionymi przez Wprost. „Platforma poprzez przecieki w mediach, poprzez ową akcję rozbraja ostatnią bombę. Koniec afery podsłuchowej” – ocenia.

W opinii politologa Donald Tusk i Janusz Piechociński mimo dzisiejszej wygranej nie mogą spać spokojnie. „Premier Donald Tusk zgasił pożar w postaci afery podsłuchowej, ale pozostało pogorzelisko, a wśród gaszących cały czas są spory” – powiedział Maliszewski. Według niego znacznie swoją pozycję w PSL wzmocnił Waldemar Pawlak, który pokazał, że może grać z premierem Tuskiem. Swoją obecność zaznaczył też lider wewnętrznej opozycji w PO – Grzegorz Schetyna.

Zgodnie z decyzją posłów minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz pozostanie na stanowisku. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla szefa MSW. Usunięcia Sienkiewicza z funkcji chciało PiS w związku z zamieszaniem polityka w aferę podsłuchową. Wcześniej posłom opozycji nie udało się przegłosować wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/mitro/

źródło: stooq.pl

…wygląda na to że koalicjant za wysoko był skakał 🙂 i nie dość że nie załatwi niczego konkretnego dla swojej sitwy w terenie (PSL za lojalność oczekuje wzajemności i „załatwienia” kwestii janosikowego i uboju rytualnego.) to jeszcze sam (zamiast Sienkiewicza) może wylądować niektórymi swoimi członkami w więzieniu… Zdolność PSL do potrząsania PO jest wprost proporcjonalna do uczciwości i transparentności „dilów” z których PSL słynie nie od dziś 🙂 (Miliony Serafina, czyli Kto rządzi Polską?). Krótko mówiąc, zarówno politycznie jak i moralnie ta zdolność jest ZEROWA.

podobne: PWPW pod nadzorem MSW (Sienkiewicz dopiął swego) oraz: „Przykra sprawa”, ale nie ma odpowiedzialnych za „teoretyczne państwo”.  polecam również: Walka naszych służb z przestępczością gospodarczą i zorganizowaną to jedna wielka ściema.

rys. Andrzej Krauze

rys. Andrzej Krauze

Reklamy

5 comments on “Sienkiewicz naprostował koalicjanta za pomocą podległych sobie służb. Koniec afery podsłuchowej?

  1. Pingback: Falenta oskarża służby specjalne, raport NIKu wskazuje na brak nadzoru. ABW w Kompanii Węglowej. Zmiana prawa pod Nowaka? | Łódź Odysa

  2. Pingback: Taśmociąg Platformy „wprost” POd cenzurą i czas rozliczeń za „katastrofę smoleńską” czyli… „WSI wraca tylnymi drzwiami” dzięki (anty)Tuskowej reformie służb specjalnych. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Utopione w Wiśle POdsłuchy dojrzały do wypłynięcia (dzięki Schetynie?). PIS domaga się komisji śledczej, PO kontratakuje SKOKiem. Czy sądy czeka ręczne sterowanie? Ustawa reprywatyzacyjna gorsza od dekretu Bieruta. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Państwo prawa: Podjęcie procesu Kiszczaka ws. stanu wojennego. Akt oskarżenia ws. zabójstwa gen. Papały trafi do sądu. Nie będzie śledztwa w sprawie tzw. spisku generałów. Umorzenie śledztwa ws. nieprawidłowości raportu z WSI. | Łódź Odysa

  5. Pingback: PrzElewarr czyli… jak obejść ustawę kominową i jak z państwowej spółki zrobić prywatny folwark (raport NIK). | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s