UE: Porozumienie ws. budżetu na 2015 rok. Juncker za unią energetyczną. Transatlantycki wymiar unijnej energetyki. Hiszpania: dziurawe autostrady.


1. Państwa UE porozumiały się ws. budżetu na 2015 rok.

15.07.2014 (IAR) – Jest porozumienie wśród państw członkowskich w sprawie unijnego budżetu na rok 2015. Wygląda on nieco szczuplej od tego, który zaproponowała Komisja Europejska.

140 miliardów euro w płatnościach i ponad 145 miliardów w zobowiązaniach – to dwie kluczowe kwoty przyszłorocznego budżetu, pod którym podpisały się państwa członkowskie.

W porównaniu z propozycją Komisji płatności zostały ograniczone o ponad 2 miliardy euro, a zobowiązania o ponad 520 milionów. Najwięcej środków ma być przeznaczonych na działania związane z pobudzaniem wzrostu gospodarczego i tworzeniem nowych miejsc pracy.

Stanowisko w sprawie budżetu na rok 2015, ustalone we wtorek przez ambasadorów państw członkowskich, musi być jeszcze formalnie przyjęte przez unijne stolice. Ma to nastąpić na początku września w procedurze pisemnej. Następnie wspólne uzgodnienia będą podstawą do negocjacji w tej sprawie z Parlamentem Europejskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/em/

podobne: Zrzutka na dziurę w unijnej kasie. Nowelizacja budżetu na 2013. oraz: Eurokołchoz kosztuje polecam również:  Skuteczniejsza walka z bezrobociem młodych potrzebna od zaraz. Tymczasem nowych miejsc pracy nie przybędzie.

2. Juncker za unią energetyczną.

15.07.2014 (IAR) – Kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił w Parlamencie Europejskim program, którym chciałby się kierować. Tworzenie miejsc pracy, rozbudowa europejskiego przemysłu, ochrona socjalna obywateli oraz unia energetyczna to główne priorytety przyszłego szefa Komisji.

Europa, jak powiedział Jean-Claude Juncker nie jest budowana przeciwko państwom. Komisja będzie działać w imię interesu społecznego i realizować politykę ponadnarodową. Zapewnił, że nie będzie „adwokatem” Rady Europejskiej, czyli przywódców państw członkowskich. Państwa jego zdaniem powinny współpracować, nie będąc zapatrzone we własne interesy. W Europie „razem się wygrywa i razem przegrywa” -powiedział Jean-Claude Juncker.

Do głównych priorytetów zaliczył budowę przemysłu, wspieranie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy. Opowiedział się także za stworzeniem unii energetycznej i uniezależnieniem państw członkowskich od zewnętrznych dostawców energii.

Przyszły szef Komisji jest gorącym zwolennikiem integracji i umocnieniem wspólnej waluty euro. „Euro nie dzieli, lecz chroni Europę” przekonywał przyszły szef Komisji. Słowa te wywołały okrzyki sprzeciwu eurosceptyków. Dla Junckera Europa, to także ochrona wartości. Zapowiedział, że chce w tym celu powołać specjalnego komisarza odpowiedzialnego za ochronę praw podstawowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Andrzej Geber/Strasburg/pbp    

Nigel Farage o standardach demokracji, czyli tajnym głosowaniu na „jedynie słusznego kandydata”

podobne: Atmosferę podgrzewa kandydatura Junkera na szefa KE oraz: Biurokraci z UE: Kto jest kim i co może. i to: Eurokołchoz. Jelity przy pracy… Wszystkich do wora a wór do jeziora polecam również: ZnZ: Pod rządami socjalistów aż 84 miliony obywateli UE żyje poniżej progu ubóstwa

3. Wojciech Jakóbik: Transatlantycki wymiar Unii Energetycznej.

Komisja Europejska przyjęła Strategię Bezpieczeństwa Energetycznego Unii Europejskiej, która zawiera wiele postulatów wysuwanych przez Polskę wspieraną przez kraję pragnące integrować rynki gazu w Europie. Mimo to kraje z obozu rosyjskiego w Unii Europejskiej – Bułgaria, Niemcy, Węgry oraz większość koncernów gazowych z zachodniej Europy opowiedziały się za utrzymaniem zależności od dostaw gazu z Rosji. Ich stanowiska nie zmienił kryzys ukraiński. Co więcej, Berlin przyjął wyjątkowo prorosyjską postawę poprzez poparcie udziału seperatystów z Donbasu w rozmowach na temat uspokojenia sytuacji na Wschodniej Ukrainie. W ten sposób legitymizował ich jako podmiot polityki międzynarodowej, przed czym przestrzegała m.in. Warszawa i czego obawiał się Kijów.

Choć, krótkofalowo, w kontekście konkluzji Rady Europejskiej na temat sytuacji nad Dnieprem minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski grozi mniejszością blokującą Grupy Wyszehradzkiej, to wsparcie w tym zakresie ze strony Wiktora Orbana jest wątpliwe, właśnie ze względu na jego postępujące uwikłanie w relacje energetyczne z Rosją. Dlatego także długofalowa walka o realizację postulatów Strategii zaprezentowanej przez Komisję Europejską będzie trudna. Najważniejsze z punktu widzenia interesu Europy Środkowo-Wschodniej to gazowy groupon i przejrzystość umów gazowych.

Paliwa koncepcji Unii Energetycznej dodają natomiast zabiegi po drugiej stronie Wielkiej Wody. Grupa senatorów republikańskich przedstawiła Ustawę o Północnoatlantyckim Bezpieczeństwie Energetycznym (North Atlantic Energy Security Act). To inicjatywa podobna do wcześniejszego LNG for NATO Act. Senatorzy Lisa Murkowski, John Barrasso, John Hoeven oraz John McCain zaproponowali akt, który ułatwi rozwój eksportu gazu skroplonego z USA do ich sojuszników

…Dobrym narzędziem wspomagającym integrację energetyczną Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi może być Traktat o Transatlantyckim Handlu i Współpracy (TTIP). Co ciekawe, jest on obecnie kontestowany przez te same lobby, które protestowały przeciwko rozwojowi wydobycia gazu łupkowego w Europie….

całość tu: konserwatywnie.wordpress.com

podobne: Powstaje obóz rosyjski we Wspólnocie Energetycznej. oraz: Rada energetyczna UE-USA. Wspólne wysiłki ws. bezpieczeństwa energetycznego polecam również: Czy sytuacja na Ukrainie wpłynie na zmianę polityki klimatycznej UE?

4. Hiszpania: dziurawe autostrady.

15.07.2014 (IAR) – Hiszpania ma prawie 16 tysięcy kilometrów autostrad – najwięcej w Europie. Połowa z nich jest płatna.

System Tag działa w podobny sposób, jak ruszający dziś w Polsce program bezprzewodowej płatności za autostrady dla samochodów osobowych viaAuto. Podczas trwającego szósty rok kryzysu mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego zaczęli jeździć darmowymi drogami ekspresowymi – autovie. A autostrady, z powodu malejących wpływów, zaczęły niszczeć. Dlatego koncesjonerzy proponują postawienie płatnych bramek również na drogach ekspresowych.

Pierwsze autostrady powstały w Hiszpanii w latach 70-tych. Teraz drogi szybkiego ruchu łączą wszystkie regiony i docierają do najodleglejszych zakątków kraju. Jednak od 2008 roku – początku kryzysu – natężenie ruchu spadło na nich o ponad 30 proc. i zarządców dróg szybkiego ruchu nie stać na utrzymanie i reperacje nawierzchni. Jednak zyski z wprowadzenia opłat – ich zdaniem 10 mld euro rocznie – nie pokryłyby koniecznych inwestycji.

Wiele autostrad niszczeje, a ich użytkownicy coraz częściej protestują. Kilkakrotnie katalońscy kierowcy organizowali akcje „nie chcę płacić” i przejeżdżali przez bramki bez płacenia.

Rząd nie wyklucza wprowadzenia podatku od darmowych dotąd autovii. Analizuje też możliwość pobierania opłat od kierowców zagranicznych, którzy korzystają z dróg ekspresowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/Ewa Wysocka-Barcelona/kawo

…nie chcesz płacić za jazdę autostradą, to zapłacisz za jazdę drogą szybkiego ruchu 🙂 Efekt budowania na przypał, byle jak i drogo „bo fundusze z UE” właśnie wyłazi durniom bokiem… Przykład z Hiszpanii dedykuję tym, którzy z uporem maniaka twierdzą, że tego rodzaju „inwestycje infrastrukturalne” nie muszą się opłacać.

podobne: Polskie drogi po „Euro” i Hiszpańskie autostrady za EURo

rys. Jerzy Krzętowski

rys. Jerzy Krzętowski

Reklamy

2 comments on “UE: Porozumienie ws. budżetu na 2015 rok. Juncker za unią energetyczną. Transatlantycki wymiar unijnej energetyki. Hiszpania: dziurawe autostrady.

  1. Pingback: UE w poszukiwaniu budżetu na 2015. Polscy rolnicy stracą pieniądze. Komisja Europejska zgłasza poprawki do PROW (małe gospodarstwa bez pomocy). | Łódź Odysa

  2. Pingback: Unia energetyczna: polskie postulaty okrojone do minimum, dekarbonizacja to gwóźdź do trumny polskiego górnictwa (dla kogo pracuje D. Tusk?). Dyktat Niemiec i Francji w sprawie Grecji i sankcji. Gazprom sam sobie szkodzi. Polskie złoża „gazu z

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s