LONDYN: Kolejne rewelacje Snowdena z ustawą o przechowywaniu danych w tle.


1. LONDYN – Kolejne rewelacje Snowdena.

16.07.2014 (IAR) – Kolejny przeciek tajnych dokumentów z teczki Edwarda Snowdena – tym razem dotyczący praktyk brytyjskiego ośrodka wywiadu cybernetycznego GCHQ (wym. dżi-si-ejdż-kju).

Przeciek opublikował w sieci były dziennikarz „Guardiana” – Amerykanin Glenn Greenwald, któremu Snowden powierzył publikację swoich tajemnic. Potem podjęły go lewicowe dzienniki brytyjskie: „Independent” i „Guardian”, a także BBC.

Nowe dokumenty Snowdena ujawniają istnienie zestawu programów – tak zwanej „skrzynki z narzędziami” – do internetowej inwigilacji, dezinformacji i manipulacji opinią publiczną. „Skrzynka” zawiera takie programy jak Swamp Donkey, czyli „osioł błotny”, służący do seryjnego bombardowania wybranych numerów telefonicznych nagranym komunikatem. Inne narzędzia to „wściekły pirat”, „luk bombowy”, „armatnia kula”, czy „podrzutek”. Jedne służą do zbierania danych osobowych z różnych forów publicznych, jak Twitter, czy Linkedin, inne do podszywania się pod istniejących użytkowników, jeszcze inne do zbierania historii surfingu po internecie, czy połączeń głosowych i mailowych. Na liście jest też program „podkop” – służący do zmiany wyników prowadzonych w sieci sondaży opinii.

Ekspert BBC zwraca uwagę, że lista pochodzi sprzed dwóch lat i nie była od tego czasu aktualizowana. Nie dziwi go jednak, że GCHQ, jak każdy wywiad, podejmuje takie działania. Tymczasem dyrektor organizacji Big Brother Watch Emma Carr uważa, że po tych rewelacjach brytyjski rząd stracił moralną wyższość nad reżimami totalitarnymi, które piętnuje za kontrolowanie niezależnej myśli.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/sk

2. LONDYN – Ustawa o przechowywaniu danych.

15.07.2014 (IAR) – Brytyjski parlament w ekspresowym tempie ma odbyć debatę i głosowanie nad wniesioną przez rząd ustawa o przechowywaniu i korzystaniu z danych. Dziś zajmie się nia Izba Gmin, jutro Izba Lordów.

Ustawa ma zastąpić unijną dyrektywę, która zobowiązywała operatorów sieci komórkowych do przechowywania informacji o wszystkich połączeniach SMS-owych i e-mailowych abonentów. Operatorzy mieli obowiązek udostępniania tych danych wywiadom swoich krajów, ale dotyczyło to jedynie informacji z kim i kiedy korespondują abonenci, a nie zawartości e-maili i SMS-ów. Dyrektywa została wycofana kiedy w kwietniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że narusza ona prawo do prywatności. Brytyjski premier David Cameron zapewnia, że celem ustawy nie jest umożliwienie służbom specjalnym szpiegowania wszystkich obywateli, a jedynie ich ochrona przed zagrożeniem terrorystycznym.

Trzy główne partie brytyjskie uzgodniły zakulisowo, że poprą ustawę, nie ma watpliwości co do wyniku głosowania, natomiast zastrzeżenia, co do samej ustawy i tempa jej przeprowadzenia wyrażają organizacje obrony praw człowieka i obywatela.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/kawo

podobne: Krok po kroku będą wiedzieć o nas co raz więcej. oraz:  Snowden pozostaje w Rosji (czy będzie mógł wybrać Niemcy?). polecam również: W krajach NATO brak jednolitego systemu nadzoru nad służbami.

rys. Artur Żukow

rys. Artur Żukow

Reklamy

4 comments on “LONDYN: Kolejne rewelacje Snowdena z ustawą o przechowywaniu danych w tle.

  1. Pingback: „Der Spiegel” – amerykański i brytyjski wywiad mają dostęp do danych Deutsche Telekom. Bronisław Komorowski zostanie przesłuchany w sprawie dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego. Śledztwo ws. Belki i Sienkiewicza umorzone. | Łódź

  2. Pingback: Edward Snowden znowu nadaje czyli „cyberarmia” i broń klasy „D” w „internetach”. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Na co komu „ustawa inwigilacyjna”? | Łódź Odysa

  4. Pingback: Atak hakerski na międzynarodową skalę i Snowden jako czubek góry lodowej czyli… o bezpieczeństwie informacji, równych i równiejszych, masie (bez)krytycznej, oraz Polsce skazanej na zagładę | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s