Tajemnica Enigmy ostatecznie ujawniona. Honory dla trzech Polaków za równanie, które zakończyło II wojnę światową.


1. 75 lat temu Polacy podzieli się z sojusznikami sekretem Enigmy.

25.07.2014 (IAR) – To Polacy byli pierwsi i podzieli się sekretem Enigmy z sojusznikami. Dziś mija 75 lat od momentu gdy sztab główny zdecydował, że tajemnicę łamania Enigmy przekaże Francuzom i Brytyjczykom.

Enigma to niemiecka elektromechaniczna maszyna szyfrująca używana do przekazywania tajnych depesz, rozkazów i komunikatów.

Szyfr Enigmy złamali polscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. 25 lica w 1939 roku w Pyrach pod Warszawą przedstawiciele francuskiego i brytyjskiego wywiadu poznali polskie wyniki prac nad maszyną szyfrującą. Dziś przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości upamiętniające polskich matematyków.

– „Złamanie kodu Enigmy to zwycięstwo polskiego umysłu” – mówi Jan Stanisław Ciechanowski z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przypomniał, że Enigmę złamano w Warszawie w siedzibie sztabu głównego w nieistniejącym dziś Pałacu Saskim.

„Złamanie szyfrów Enigmy było najpilniej strzeżoną polską tajemnicą, ale zdecydowano o przekazaniu sekretu naszym sojusznikom” – tłumaczył Maciej Jankowski podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej. Latem 1939 roku do Polski przyjechali przedstawiciele sojuszników, a 25 lipca polscy kryptolodzy przygotowali praktyczny pokaz rozszyfrowywania niemieckich depesz dodał Jankowski.

Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler przypomniał, że to dzięki pracy młodych, utalentowanych polskich matematyków udało się złamać szyfr uznawany za bezpieczny. Jak wyjaśnił, to Polacy skonstruowali tzw „bombę kryptologicznej”, dzięki niej w krótkim czasie można było rozszyfrować kody Enigmy.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett podkreślał, że rozszyfrowanie Enigmy uratowało tysiące ludzkich istnień. Dużo zależało od kilku utalentowanych osób, zawdzięczamy im wiele mówił ambasador.

Enigmę zbudowano w 1918 roku, Polacy po raz pierwszy odczytali niemieckie depesze w 1932 roku. Enigma po II wojnie światowej była powszechnie używana jeszcze przez wiele lat. Ponieważ informację o złamaniu kodu utrzymywano w tajemnicy, odszyfrowywano między innymi pocztę dyplomatyczną i inne utajnione dokumenty wielu państw.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Edyta Poźniak / gaj

2. Honory za równanie, które zakończyło II wojnę światową.

05.08.2014 (IAR) – Trzej Polacy, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma, zostali uhonorowani Kamieniem Milowym IEEE – prestiżowa nagrodą największej na świecie międzynarodowej organizacji zrzeszającej techników, inżynierów i naukowców. Uhonorowanie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego jest ostatecznym dowodem na to, że to oni rozpracowali Enigmę.

Przez niespełna 70 lat rozszyfrowanie Enigmy przypisywano wyłącznie Brytyjczykom i Amerykanom. Dziś historycy uważają, że dzięki trzem młodym polskim matematykom, II wojna światowa została skrócona o co najmniej dwa lata.

Profesor Ryszard Jachowicz z polskiej sekcji IEEE podkreślał złożoność osiągnięcia Polaków. Udało się to dzięki opracowaniu pewnych równań matematycznych. – Innowacją było to, że niewiadoma nie była w postaci liczby, tylko permutacji, czyli całego systemu liczb – tłumaczył. Dziś osiągnięcie Polaków nazywa się „równaniem, które zakończyło II wojnę światową”.

Janina Sylwestrzak córka Mariana Rejewskiego do końca lat sześćdziesiątych nic nie wiedziała o wyczynie swojego ojca. Historia rozszyfrowania Enigmy była bowiem chroniona tajemnicą. Jak mówi, dziś jest bardzo dumna ze swojego taty. Najbardziej z tego, że wtedy kiedy musiał milczeć milczał. – Później mówił bardzo dużo na ten temat. Chyba dlatego, że nie chciał, by coś umknęło z tego historii – wspomina pani Janina.

W 1973 roku francuski generał Gustav Bertrand ujawnił w swojej książce tajemnicę dotyczącą łamania szyfrów Enigmy.

„Kamieniem milowym” IEEE honorowani są twórcy najwybitniejszych osiągnięć mających wpływ na cywilizację. Uroczystość odsłonięcia kamienia z tablicami upamiętniającymi czyn polskich matematyków odbyła się przed Instytutem Matematycznym PAN w Warszawie.

IAR/Monika Gosławska/K.P. (źródło: stooq.pl)

podobne: Polska Mata Hari, kobieta z ikrą, „Kobieta szpieg” – Krystyna Skarbek oraz: „Ci cholerni cudzoziemcy” i „Niepotrzebni bohaterowie” czyli… Polscy lotnicy w bitwie o Anglię.

„…Człowiekiem, który położył największe zasługi w zorganizowaniu grupy kryptologów-matematyków był kapitan Maksymilian Ciężki, były powstaniec wielkopolski, oficer II Oddziału Sztabu Głównego. Gdyby nie jego energia i zaangażowanie, prawdopodobnie nie byłoby tego sukcesu, nie rozkodowano by Enigmy. Ciężki miał w pamięci sukcesy i doświadczenia polskich kryptologów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Wojna ta została wygrana w dużej mierze dzięki temu, że Polacy odczytywali większość depesz Rosjan. Była to zasługa między innymi trzech pracujących dla wywiadu matematyków: Wacława Sierpińskiego, Stefana Mazurkiewicza i Stanisława Leśniewskiego. Co prawda wtedy nie używali oni jeszcze swojego warsztatu naukowego, ale sukces i tak przemawiał do wyobraźni. Stając przed wyzwaniem Enigmy Ciężki postanowił ponownie wykorzystać matematyków. Z jego inicjatywy zorganizowano na Uniwersytecie Poznańskim kurs kryptologii dla najzdolniejszych studentów matematyki. Wśród nich znaleźli się trzej ludzie, którzy złamali szyfr Enigmy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Podejmując działania zmierzające do zorganizowania grupy kryptologów-matematyków, Maksymilian Ciężki miał dużą swobodę. Nikt mu nie przeszkadzał, nikt nie próbował zbijać kapitału politycznego na tej akcji. Wynikało to prawdopodobnie z tego, że kryptologia była dziedziną tak hermetyczną, że dowódcy i politycy woleli trzymać się od niej z daleka. Ciężki miał wolną rękę, oczekiwano tylko na efekty jego pracy. Te efekty pojawiły się pod koniec 1932 roku, kiedy Marian Rejewski po raz pierwszy złamał depeszę Enigmy.

Jednak fakt, że Polacy znali treść niemieckich depesz, nie zwiększał potencjału militarnego Polski. Mogliśmy się co najwyżej podzielić wiedzą z sojuszniczymi mocarstwami, co zresztą nastąpiło w lipcu 1939 roku. W Pyrach, wtedy jeszcze podwarszawskich, doszło do spotkania przedstawicieli polskiego i brytyjskiego wywiadu i przekazania dokumentów dotyczących dekryptażu Enigmy…

…Od tego momentu wokół enigmy narastać zaczynają nieporozumienia i mnożą się kłamstwa. Lojalność sojuszników wobec Polski jest na polu kryptologii tak samo wątpliwa jak na wszystkich innych polach wojny, z polami bitew włącznie. Brytyjczycy chcą przejąć nie tylko Enigmę, ale także sukces dekryptażu przypisać w całości sobie; tak jakby nie dostali wszystkiego na tacy. Zanim zaczną kłamać wprost, zasłaniają się geniuszem Alana Turinga, który rzeczywiście położył wielkie zasługi w rozszyfrowywaniu niemieckich depesz, ale jego rola ze względu na ekscentryczność, geniusz i homoseksualizm była stopniowo marginalizowana. On sam został doprowadzony do samobójstwa przez życzliwych kolegów oficerów i znaną z delikatności brytyjską prasę brukową. Pamięć o nim zaś służyła za parawan, który miał zasłaniać przed światem udział Polaków w złamaniu Enigmy. Kiedy pamięć ta przestała być potrzebna, zaczęto produkować kłamstwa…” (coryllus fragment książki „Baśń jak niedźwiedź”)  

Reklamy

2 comments on “Tajemnica Enigmy ostatecznie ujawniona. Honory dla trzech Polaków za równanie, które zakończyło II wojnę światową.

    • Mieszkam w Wielkiej Brytanii i interesuje sie historia 2 giej WS,ale tutaj,po dzien dzisiejszy odkrycie to przypisuje sie wylacznie brytyjczykom,to bardzo boli,ale tak juz jest ,ze brytole wszystkie wielkie odkrycia przypisuja sobie i wcale sie nie zdziwie,gdy niedlugo dowiem sie,ze Kopernik tez byl brytyjczykiem…!

      Polubienie

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s