Pęka bańka na chińskim rynku nieruchomości. Włochy w recesji, giełdy w dół, niepokoi Rosja.


1. Pęka bańka na chińskim rynku nieruchomości.

Podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły informacje docierające z Chin, gdzie w lipcu usługowy indeks PMI spadł do najniższego poziomu w historii, wynosząc 50 pkt. Zdaniem ekonomistów, znacznie słabsze od prognozowanych dane – napływające z sektora wytwarzającego prawie połowę chińskiego PKB – mogą być sygnałem świadczącym o spowolnieniu drugiej gospodarki świata. Wiele wskazuje na to, że przyczyną pogorszenia sytuacji w Państwie Środka jest przede wszystkim bańka spekulacyjna istniejąca na tamtejszym rynku nieruchomości. Polityka rządu, nakazująca bankom ograniczenie ilości udzielanych kredytów hipotecznych oraz podniesienie wysokości wkładu własnego wymaganego od kupujących, przyczyniła się w ostatnim czasie do znacznego obniżenia cen mieszkań. Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne problem ten dotyczy już większości chińskich miast, a tylko w Pekinie dynamika sprzedaży nieruchomości spadła w pierwszym półroczu 2014 roku o 35% r/r.

Rano poznaliśmy informacje o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, która w czerwcu wyniosła 0.3% m/m oraz 1.2% r/r. W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągnie natomiast publikacja danych na temat bilansu handlu zagranicznego (prognoza -43.5 mld dolarów) w Stanach Zjednoczonych.

(dr Maciej Jędrzejak – Saxo Bank)

podobne: Kryzys budżetowy w USA, rządowy we Włoszech i słabe dane z Chin. oraz: Irlandzkie wychodzenie z recesji. Akcja kredytowa w toku. Cynik9: „bail-in”

2. Włochy w recesji, giełdy w dół, niepokoi Rosja.

06.08.2014 (IAR) – Włoska gospodarka znów się kurczy. Wbrew przewidywaniom analityków, w II kwartale tego roku PKB nad Tybrem spadł o 0,2 procent po spadku o 0,1 procent w I kwartale. To oznacza, ze z technicznego punktu widzenia, Włochy ponownie – po czasach kryzysu – weszły w recesję.

Informacje o kłopotach w gospodarce podał włoski urząd statystyczny, zaznaczając że są to na razie wstępne dane. Włochy z 2 bilionami euro długu oraz 40 procentowym bezrobociem wśród młodzieży, cały czas nie odbudowały swojej gospodarki po kryzysie i nie doszły nawet do wysokości PKB sprzed kryzysowego 2008 roku.

Na złe dane z Rzymu reagują giełdy, którym nie pomaga też spadek zamówień w niemieckim przemyśle i sytuacja na wschodzie. Coraz więcej analiz wskazuje na możliwość rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od rana na minusie są indeksy największych europejskich parkietów. Przed południem niemiecki DAX spadł o 1,5 procent, francuski CAC40 – o 1,3 procent, a londyński FTSE 100 – o 1,1 procent. Polski WIG20 traci ponad pół procent.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/int/łp/wk

podobne: Słabszy niemiecki przemysł. Merkel po raz 7. w Chinach oraz: Globalna prognoza ekonomiczna. i to: „Pięknie rośnie bezrobocie…”  Czy „zacznie się” we Włoszech?

Światowa gospodarka

Reklamy

2 comments on “Pęka bańka na chińskim rynku nieruchomości. Włochy w recesji, giełdy w dół, niepokoi Rosja.

  1. Pingback: Ukraina/UE: Stowarzyszenie po rosyjsku. UE magazynuje gaz (będzie zakaz eksportu). Rosja o gazie i Ukrainie rozmawiać nie chce, grozi embargiem na alkohol i papierosy. Czechy przeciwko sankcjom. Rosja stworzy fundusz antykryzysowy. OECD tnie prognozy go

  2. Pingback: Independent Trader: Bail in – uporządkowana likwidacja banków. Czy Twoje pieniądze są bezpieczne w bankach w Polsce? Jak zabezpieczyć kapitał przed oczekiwanym krachem na rynkach finansowych. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s