15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wojsko Polskie wygrało Bitwę Warszawską. Rocznica „cudu nad Wisłą” który uratował Europę przed bolszewizmem.


15.08.2014 (IAR) – Katolicy świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. To najstarsza i jedna najważniejszych uroczystości poświęconych Matce Bożej. Obchodzona jest od piątego wieku.

„To pierwsi chrześcijanie zaczęli pytać, co się stało z Maryją. Przecież nie wiadomo nic o jej śmierci?”- mówi IAR ksiądz Przemysław Śliwiński. Ostatecznie wyjaśnił to papież Pius XII w 1950 roku ogłaszając dogmat o Wniebowzięciu. Katolicy wierzą, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba.

Duchowny zwraca uwagę, że ta uroczystość wskazuje na cel życia każdego wierzącego. Skoro Maryja została wniebowzięta, to i my po zakończeniu ziemskiego życia, możemy pójść do nieba. Ważne jest jednak jak przeżywamy nasze życie.

15 sierpnia jest potocznie nazywany przez katolików w Polsce świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się zioła, warzywa i kwiaty. Ta tradycja bierze się stąd, że w tym okresie przypada czas żniw. Dawniej po prostu tak dziękowano za zbiory.

Centralne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędą się na Jasnej Górze. Do Częstochowy dotarło już w pielgrzymkach tysiące osób z całej Polski. W tym roku dziękować będą szczególnie za kanonizację Jana Pawła II. Głównej mszy, która rozpocznie się o godzinie 11.00 będzie przewodniczył nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore (czyt. Miliore).

Informacyjna Agencja Raidowa (IAR)/Grzegorz Maciak/dyd

15.08.2014 (IAR) – Święto wojska nierozerwalnie związane z Bitwą Warszawską. Obchodzone od rana w całym kraju święto naszej armii, ma swoje korzenie w historii sprzed 94 lat.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej doszło do niezwykłego wydarzenia – nad Wisłą rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w historii oręża polskiego – Bitwa Warszawska 1920 roku.

„Batalia nazwana cudem nad Wisłą dała początek współczesnemu świętu wojska” – tłumaczy profesor Janusz Cisek, historyk i wieloletni dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. Profesor Cisek przypomina, że 94 lata temu armia stworzona przecież tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, potrafiła obronić kraj i stoczyć zwycięską bitwę z liczniejszym przeciwnikiem. Powstał wtedy „mit założycielski” polskiego wojska, do którego potem wielokrotnie się odwoływano.

W czasie drugiej wojny światowej 15 sierpnia również był obchodzony, jako święto armii. Profesor Janusz Cisek podkreśla, że nawet w tak trudnych, wojennych czasach Polacy potrafili tego dnia jednoczyć się i świętować. Uroczystości organizowano w odległych miejscach, tam gdzie działały oddziały polskie.

Święto wojska w latach 1945-89 również było pielęgnowane. Duże zasługi ma w tym środowisko polonijne. Władze komunistyczne pomijały tradycję 15 sierpnia ale Polonia na całym świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, każdego roku pieczołowicie przypominała historię Bitwy Warszawskiej i oręża polskiego.

Od czasów obalenia komunistycznej dyktatury powróciła tradycja święta wojska w sierpniu. Nierozerwalnie z tym dniem wiążą się również obchody w Ossowie pod Warszawą, gdzie toczyły się walki w 1920 roku.

Tegoroczne uroczystości są poświęcone między innymi udziałowi w Bitwie Warszawskiej amerykańskich lotników z eskadry kościuszkowskiej. Profesor Janusz Cisek przypomina, że piloci z USA wyjątkowo zasłużyli się w tamtym czasie dla Polski. Przed Bitwą Warszawską u marszałka Józefa Piłsudskiego pojawiło się kilkunastu pilotów. Sami poprosili o przydział na lotnisko we Lwowie. Stąd prowadzili działania wywiadowcze i łącznościowe. Skutecznie prowadzili też naloty na konwoje wroga.

Władze Ossowa postanowiły w tym roku w sposób szczególny uczcić pamięć o lotnikach ze Stanów Zjednoczonych. W najbliższą sobotę odbędzie się tam American Day. Na polach ossowskich zaplanowano szereg imprez, mających przybliżyć Polakom historię amerykańskiej wojskowości.

Przewidziano również odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterskich lotników z eskadry kościuszkowskiej, którzy walczyli w 1920 roku w naszym kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Agnieszka Drążkiewicz/dyd

15.08.2014 (IAR) – W 1920 roku na przedpolach stolicy udało się ocalić nie tylko Warszawę i Polskę, ale cała Europę. Biorąc pod uwagę proporcje sił Polski i Rosji nie byłoby to możliwe bez jakieś wyjątkowej interwencji Opatrzności– mówi ksiądz Henryk Małecki historyk Kościoła.

Jego zdaniem określenie „cud nad Wisłą” kryje bardzo wiele znaczeń. Nie umniejszając roli dowódców, trzeba pamiętać, że front ciągnął się na przestrzeni ośmiuset kilometrów. Do walki naprzeciwko zaprawionej w wojnie domowej milionowej armii stawali młodzi chłopcy. W tym sensie to zwycięstwo to coś niesamowitego– dodaje historyk.

Nazwę „cud nad Wisłą” wymyślił w 1920 roku związany z prawicą Stanisław Stroński. Początkowo było to określenie, którym opozycja atakowała Józefa Piłsudskiego za rzekome katastrofalne błędy w dowodzeniu. Z czasem określenie to podchwycił Kościół, który połączył zwycięstwo ze świętem Wniebowzięca Najświętszej Maryji Panny. Dziś to popularne określenie polskiego zwycięstwa w 1920 roku.

IAR/ Grzegorz Maciak/ gaj

podobne: Gloria victoribus! czyli… 93. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku polecam również: Lot orła

źródło: stooq.pl

„…Ojczyzna została uratowana dzięki wysiłkowi całego Narodu Polskiego, niezwykłemu bohaterstwu żołnierzy i błyskotliwemu planowi kontruderzenia znad Wieprza opracowanemu przez szefa Sztabu Generalnego Tadeusza Rozwadowskiego i zatwierdzonemu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dopiero od kilku lat wiemy, że sukces był możliwy także dzięki złamaniu szyfrów Armii Czerwonej przez porucznika Jana Kowalewskiego, co pozwoliło polskiemu dowództwu poznać plany i rozkazy strony rosyjskiej. Wielkie znaczenie miało też zdobycie przez polskich ułanów jednej z dwóch radiostacji sowieckich. Polacy przez dwie doby nieustannie nadawali przez nią testy Pisma Świętego, skutecznie zagłuszając rozkazy nadawane do sowieckich wojsk z Mińska.

Jako Polacy powinniśmy też pamiętać o pomocy jaką w krytycznej chwili otrzymaliśmy od Węgrów – w czasie kiedy dostawy pomocy dla Polski z Francji były blokowane przez zachodnich komunistów. Węgrzy bezpłatnie dostarczyli nam 48 milionów naboi karabinowych Mausera, 13 milionów naboi Mannlichera, amunicję artyleryjską, 30 tysięcy karabinów Mauser, kilka milionów części zapasowych, 440 kuchni i 80 pieców polowych.

Polskie straty w Bitwie Warszawskiej wyniosły 4,5 tys. poległych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Starty sowieckie to 25 tys. poległych, rannych lub zaginionych i 65 tys. jeńców. Kontynuacją Bitwy Warszawskiej była zwycięska w dniach 20-26 września 1920 r., która przesądziła o zwycięstwie Polski w wojnie z bolszewickim najeźdźcą…”

źródło: kresy24.pl

Stanisław Zawadzki - wojna polsko-bolszewicka 1920 r. Cud nad Wisłą

Stanisław Zawadzki – wojna polsko-bolszewicka 1920 r. Cud nad Wisłą

Reklamy

One comment on “15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wojsko Polskie wygrało Bitwę Warszawską. Rocznica „cudu nad Wisłą” który uratował Europę przed bolszewizmem.

  1. Pingback: Cud (nad Wisłą). | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s