Polska gospodarka: Sankcje wpłyną na gospodarkę i handel. Górnicy chcą składów węgla, konsolidacji branży i embarga na rosyjski węgiel. Nowa fala emigracji zarobkowej do Wlk. Brytanii.


1. Sankcje wpłyną na gospodarkę i handel.

14.08.2014 (IAR) – W trzecim kwartale możemy zauważyć negatywny wpływ sankcji nałożonych na siebie przez Federację Rosyjską i świat zachodni. Już teraz ich skutki widać w bilansie płatniczym Polski.

Główny ekonomista BPS TFI, Krzysztof Wołowicz podkreśla, że restrykcje na linii Unia Europejska – Rosja przełożą się na wzrost gospodarczy nad Wisłą. Najbardziej będzie to widoczne w danych za trzeci kwartał, ale skala negatywnego wpływu jest trudna do oszacowania. Według rozmówcy IAR w zależności od rodzaju sankcji ich wpływ na polski PKB może wynieść od 0,2 do nawet 1,5 procent PKB.

Ekonomista zaznacza, że handlowy konflikt odbija się już na bilansie płatniczym, które opublikował wczoraj Narodowy Bank Polski. Sankcje w najbliższych miesiącach negatywnie wpłyną na polski eksport, ale w długim terminie przedsiębiorcy znad Wisły powinni znaleźć nowe rynki zbytu.

Czerwcowe saldo na rachunku bieżącym było ujemne i wyniosło 391 milionów euro. Bank centralny w opracowaniu wskazuje, że niższa dynamika eksportu wynika ze spadku obrotów w handlu z Ukrainą i Rosją.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/jp

podobne: Echa rosyjskiego embarga: UE „gromadzi dane”, Polska czeka na łaskę oraz: Dekret Putina. i to: Sankcje kontra sankcje (Polska też ucierpi).

2. Górnicy chcą składów węglaPiechociński niechętny konsolidacji sektora górniczegoPiechociński przeciw embargu na rosyjski węgiel.

14.08.2014 (IAR) – Górnicy chcą utworzenia państwowych składów węgla. Szef górniczej „Solidarności” Jarosław Grzesik powiedział w Jedynce, że spółka taka powinna zacząć działać w przyszłym roku, po zakończeniu sezonu grzewczego.

Zdaniem związkowca, powołanie państwowych składów węgla byłoby jednym z działań, mających poprawić położenie górnictwa. Związki chcą zmienić sytuację, w której dochodzi do bratobójczej konkurencji między spółkami węglowymi. Proponują też konsolidację podmiotów, dostarczających węgiel do elektrowni. Grzesik dodał, że spółki górnicze powinny się znaleźć na rządowej liście spółek strategicznych.

Szef górniczej „Solidarności” powiedział, że wczorajsze spotkanie związkowców z premierem Donaldem Tuskiem było „małym kroczkiem do przodu”. Spotkanie zaczęło się nie najlepiej, gdyż przedstawiono niezbyt dobre, zdaniem Grzesika, pomysły restrukturyzacji branży węglowej. Związkowcom udało się jednak przekonać przedstawicieli rządu do innych rozwiązań – mówił. Postanowiono powołać grupę roboczą, która dopracuje plan konsolidacji sektora węglowego.

Szef „Solidarności” wyraził nadzieję, że w górnictwie nie dojdzie do zwolnień grupowych. Dodał, że przedstawiciele rządu i spółek węglowych zadeklarowali, że nie chcą likwidować zakładów górniczych, co stwarza nadzieje na zachowanie miejsc pracy. Aczkolwiek podkreślał, że w niektórych zakładach górniczych sa osoby chętne, które skorzystałyby z pakietów dobrololnych odejść, jesli byłaby mowa o jakichkolwiek redukcjach zatrudnienia. „Myslę , że jakaś niewielka korekta mogłaby tutaj nastąpić” – powiedział.

Jarosław Grzesik powiedział, że rosyjski węgiel jest sprzedawany Polsce w nieuczciwy sposób. Miesza się bowiem różne gatunki węgla, przez co spada jego wartość. Grzesik podkreślił, że rosyjski węgiel jest sprowadzany, mimo rosyjskiej postawy, która – jak mówił – oznacza łamanie zasad wolnego handlu.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/nyg

14.08.2014 (IAR) – Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński nie jest zwolennikiem konsolidacji sektora górniczego.

Tymczasem związkowcy opowiadają się za łączeniem spółek węglowych dostarczających surowiec energetyce a w dalszej kolejności za konsolidacją z sektorem energetycznym.

Wczoraj o sprawie ze związkowcami rozmawiał premier Tusk. Janusz Piechociński stwierdził dziś w Trójce, że konsolidacja nie jest dobrym rozwiązaniem: „Nie jest drogą, jeśli sumuje się obecne koszty i obecną niewydolność, w związku z tym i pod ziemią, i nad ziemią w każdej kopalni jest potrzebny dzisiaj olbrzymi wysiłek, z prostego powodu, widać wyraźnie, że ceny węgla w Europie ustabilizowały się na stosunkowo niskim poziomie” – ocenił minister gospodarki.

Janusz Piechociński powiedział, że obecnie straty polskiego sektora węglowego wynoszą kilkaset milionów złotych. Wicepremier i lider PSL mówił, że w związku z tym muszą nastąpić zwolnienia. „Przy spadku wydobycia, bo natrafiamy na barierę popytu, naturalnym jest, że musi nastąpić także racjonalizacja na poziomie zatrudnienia w pierwszej kolejności nad ziemią, a nie pod ziemią” – mówił Janusz Piechociński.

Pod koniec lipca Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że w tylko ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku na hałdach pozostawało 8 milionów ton niesprzedanego węgla, a branża odnotowała 631 milionów złotych straty. I to w sytuacji, gdy kopalnie zmniejszają wydobycie Do końca maja górnicy uzyskali 29 mln ton surowca, czyli o 6 procent mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Dodatkowo w ciągu pierwszych pięciu miesięcy Polacy sprowadzili prawie 5 milionów ton węgla z czego 68% z Rosji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Trójka/kd/sk

15.08.2014 (IAR) – Janusz Piechociński zdecydowanie przeciw pomysłowi embarga na węgiel z Rosji. Jego zdaniem, podjęcie takiej decyzji w końcowym efekcie uderzyłoby w polską gospodarkę.

Wicepremier w rozmowie z IAR stwierdził, że zamiast nakręcać spiralę sankcji, powinniśmy skupić się na usprawnieniu i modernizacji krajowego wydobycia oraz promocji polskiego węgla. Ocenił, że jest on doskonałej jakości.

„Kontynuowanie wymiany ciosów wojny handlowej nie będzie miało racjonalnego końca. Rozprzestrzeni się na inne produkty, bez dostaw których ze Wschodu możemy mieć potężny problem”, powiedział minister gospodarki.

Według agencji Reuters, szef dyplomacji Radosław Sikorski – pytany podczas wczorajszej konferencji prasowej w Bydgoszczy o ewentualne embargo na rosyjski węgiel – powiedział, że Polska rozważa taki krok, ale odmówił podania szczegółów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)A.Kołodziejska / gaj

…Piechociński mówi jak jest a związkowcy to niestety jedna z przyczyn upadku polskiego górnictwa o czym więcej tu – Opieka socjalna niszczy branżę węglową. Część kopalń trzeba będzie zamknąć. Tomasz Cukiernik: „Czarny kłopot”. i tu: PG Silesia vs. Kompania Węglowa czyli efektywność i wydajność vs. szaleństwo. NIK skontroluje funkcjonowanie górnictwa. Same pomysły dotyczące embarga na tańszy surowiec dzięki któremu Polacy mogą taniej ogrzać się w zimę i mniej płacić za prąd czy towary wyprodukowane dzięki tańszej energii jest raz że skrajnym egoizmem i nie ma nic wspólnego z ideologią związkową „dbania o dobro ludzi” a po drugie jest skrajnie nieodpowiedzialnym dolewaniem oliwy do ognia w już i tak mocno napiętych stosunkach między Rosją a Polską.

3. „Financial Times” o nowej fali polskiej imigracji.

14.08.2014 (IAR) – Londyński „Financial Times” donosi o ponownym wzroście liczby Polaków przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy. Wczoraj podano, że w ciągu roku bezrobocie na Wyspach spadło z ośmiu do niecałych 6,5%, ale różne źródła podkreślały potem, że nowe miejsca pracy i tak obsadzają przede wszystkim imigranci ze wschodu Unii Europejskiej.

„Financial Times” pisze, że wbrew obawom wyrażanym w styczniu, kiedy na rynku pracy zdjęto restrykcje z Rumunów i Bułgarów, przyjechało ich nie tak znów wiele. W sumie na Wyspach pracuje ich 150 tysięcy – tylko o 9% więcej niż w 1 kwartale. Tymczasem w tym samym okresie – od kwietnia do czerwca – liczba pracowników z poprzedniej grupy państw akcesyjnych wzrosła do 860 tysięcy. „Financial Times” oblicza, że w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku jest to przyrost o ponad jedna czwartą. W tej grupie są Litwini, Łotysze, Słowacy, ale przede wszystkim Polacy. Już wczoraj w telewizji BBC jeden z ekspertów komentował te liczby jako „nową, nieoczekiwaną falę imigracji z Polski”.

„Financial Times” cytuje rzecznika antyimigracyjnej partii UKIP, że obietnice rządu, iż weźmie się za imigrację okazują się bez pokrycia. Ale dziennik powołuje się też na opinię organizacji Migration Matters, że ta imigracja nie odbiera miejsc pracy Brytyjczykom, tylko obsadza nowe stanowiska i dzięki temu pomaga gospodarce wyjść z recesji.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/nyg

podobne: 10 lat Polski w UE: nowa polska emigracja. oraz: Socjalistyczni sabotażyści polskiej gospodarki „wypychają” Polaków do Niemiec na roboty

źródło: stooq.pl

rys. Andrzej Krauze

rys. Andrzej Krauze

Reklamy

7 comments on “Polska gospodarka: Sankcje wpłyną na gospodarkę i handel. Górnicy chcą składów węgla, konsolidacji branży i embarga na rosyjski węgiel. Nowa fala emigracji zarobkowej do Wlk. Brytanii.

  1. Pingback: Pisarska: rosyjskie embargo wpływa tylko na ułamek eksportu do Rosji. Przewoźnicy o embargu: wielu grozi bankructwo. Moskiewskie media piszą o ewentualnym polskim embargu na rosyjski węgiel. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Embargo daje się we znaki Rosjanom i części polskich firm. Na horyzoncie kolejne sankcje, Finlandia protestuje, Rosja zapowiada reakcję (obiecuje pracę dla Ukraińców). | Łódź Odysa

  3. Pingback: Polska gospodarka: Produkcja przemysłowa w sierpniu dużo gorsza od oczekiwań, eksport będzie rósł (pomaga ruch przygraniczny). Zlikwidujmy opłaty targowe apelują kupcy. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Tani węgiel solą w oku lobby górniczego. POwszechna zgoda na komunizację (certyfikaty jakości, koncesje) branży i dopłacanie do interesu za pieniądze podatników. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Polskie rolnictwo w poważnych kłopotach, domaga się rządowego wsparcia. UE nie radzi sobie z sankcjami i nie pomaga. Ceny żywności spadają. Rosja kolejny raz uderza w polski eksport, korzysta Białoruś. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Czeka nas kolejna fala emigracji. | Łódź Odysa

  7. Pingback: Rosyjskie embargo wciąż szkodzi polskiej żywności. Nowe otwarcie w polsko-białoruskich stosunkach gospodarczych. We Włoszech marnotrawienie kapitału ludzkiego i kryzys moralny. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s