Ukraińska armia weszła do Ługańska. Sytuacja z kolumną humanitarną i wojskową (USA nie potwierdzają rosyjskiej agresji). Czechy: ćwiczenia lotnictwa NATO. Irak: pomoc dla Kurdów, Sunnici przeciw dżihadystom, masakra Jazydów. Gaza – jak zakończyć wojnę.


1. Ukraińska armia weszła do Ługańska.  Rosja sytuacja z kolumną humanitarną i wojskową Rosja – Ukraina – sytuacjaUSA o Ukrainie.

15.08.2014 (IAR) – W Ługańsku trwają walki. Do miasta weszła ukraińska armia. Takie informacje podają ukraińskie media. W otoczonym przez wojska operacji antyterrorystycznej mieście skoncentrować się miały znaczne siły terrorystów.

W pobliżu centrum miasta trwają walki. Separatyści ostrzeliwują budynki. Panuje chaos. O tym piszą ukraińskie media, wskazując źródła w resorcie obrony i ługańskiej administracji. Szczególnie zacięte walki mają się odbywać w Leninskiej dzielnicy miasta i w okolicach dworca autobusowego.

Wcześniej, operację wyzwolenia Ługańska, ale też Doniecka zapowiadał rzecznik rady Bezpieczeństwa Ukrainy Andrij Łysenko. Jak zaznaczał, ukraińska armia prowadzi akcję przygotowawczą do odbicia miast z rąk separatystów.

Natarcie ukraińskiej armii od kilku dni skierowane było na okrążenie miast i odseparowanie od siebie poszczególnych grup prorosyjskich separatystów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Paweł Buszko, Kijów/dj

podobne: Ukraina: Ofensywa na pozycje separatystów. oraz: Ukraińskie wojsko zacieśnia okrążenie wokół Doniecka. Separatyści proponują zawieszenie broni.

16.08.2014 (IAR) – Na Ukrainę jechała rosyjska kolumna humanitarna, a dojechała kolumna militarna. Teraz sytuację próbują wyjaśnić politycy i dziennikarze.

Kolumna złożona z niemal 300 samochodów ciężarowych, która, według rosyjskich władz, ma zawieźć na wschodnią Ukrainę pomoc humanitarną, dotychczas nie przekroczyła ukraińskiej granicy. Ponoć ze względu na brakujące dokumenty . Pojawiają się głosy, że stać tak w otwartym polu na zaimprowizowanym parkingu może nawet kilka dni. Rosjanie pokazali dziennikarzom zawartość TIR-ów, chcąc ich przekonać, że przewożą tam wyłącznie produkty humanitarne: kasze, cukier, odżywki dla dzieci czy lekarstwa. I rzeczywiście dziennikarze nie znaleźli nic zakazanego. Zauważyli jednak, że niektóre ciężarówki są tylko w połowie załadowane. – Specjaliści obliczali, żeby wszystko było optymalne dla poruszania się takiej dużej kolumny -usprawiedliwiał się jeden z rosyjskich urzędników.

Tymczasem zachodni dziennikarze którzy towarzyszyli kolumnie humanitarnej twierdzą, że w czwartek wieczorem po przybyciu na parking widzieli niewielką kolumnę rosyjskich pojazdów opancerzonych, które przekroczyły ukraińską granice. Później ukraińskie władze potwierdziły zniszczenie przy pomocy artylerii części rosyjskich transporterów. Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło przy tym, że kolumna rosyjskich pojazdów wjeżdżała na terytorium Ukrainy.

Teraz kwestie rosyjskiej pomocy humanitarnej i wjazdu transporterów opancerzonych próbują wyjaśnić politycy. Sytuacja na Ukrainie była już tematem rozmów prezydentów Rosji i Finlandii, ministrów obrony Rosji i Stanów Zjednoczonych oraz szefów administracji i ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Moskwa/kl

podobne: Siemoniak: rosyjski konwój sieje niezgodę. oraz: Rosyjska „pomoc humanitarna” – prowokacja, pijarowa zagrywka czy szczera troska?

16.08.2014 (IAR) – Stany Zjednoczone wstrzymują się z oceną rzekomego wtargnięcia rosyjskiego konwoju wojskowego na Ukrainę i rzekomego zbombardowania go przez ukraińska armię. Biały Dom skrytykował jednak prowokacyjne działania Moskwy ma wschodzie Ukrainy.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden oświadczyła, że amerykańskie władze zbierają informacje na temat doniesień o zniszczeniu przez ukraińskie siły bezpieczeństwa pojazdów w rosyjskim konwoju. – Na tym etapie nie jesteśmy gotowi do potwierdzenia tych informacji – podkreśliła. Wyraziła jednak zaniepokojenie powtarzającymi się przypadkami wtargnięcia sił rosyjskich na terytorium Ukrainy.

Hayden stwierdziła, że Rosja nie ma prawa wysyłać na Ukrainę pojazdów, ludzi i ładunków pod jakimkolwiek pretekstem bez pozwolenie rządu w Kijowie. Przedstawicielka Białego Domu oceniła działania Rosji w ostatnich tygodniach jako „skrajnie niebezpieczne i prowokacyjne”. Chodzi przede wszystkim o przekazywanie separatystom czołgów, pojazdów opancerzonych, artylerii i wyrzutni rakiet. Caitlin Hayden oskarżyła także Rosję o prowadzenie ostrzału terytorium Ukrainy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/kl

2. Czechy: ćwiczenia lotnictwa NATO

15.08.2014 (IAR) – NATO przeprowadzi w Czechach manewry sił lotniczych. Poinformował o tym sztab generalny czeskiej armii.

Manewry natowskiego lotnictwa rozpoczną się 3 września i trwać będą 12 dni. Uczestniczyć w nich będzie 1400 żołnierzy, 30 samolotów i śmigłowców z 11 państw członkowskich sojuszu. Celem ćwiczeń będzie między innymi naprowadzanie samolotów na cele naziemne w operacjach wsparcia wojsk lądowych.

Manewry odbędą się w rejonach poligonów Libava, Boletice i Bechynie. Kierować nimi będą oficerowie sił powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z informacji czeskiego sztabu generalnego wynika, że manewry odbędą się bez udziału Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Paweł Szukała/Praga/mcm/

podobne: Siemoniak: Zachód musi zbudować system reagowania. Jesienią kolejni amerykańscy żołnierze w Polsce i to: Zmiany planów obronnych NATO. polecam również: Amerykański niszczyciel Donald Cook opuścił Morze Czarne. Michał Soska: USA, Rosja i kwestia ukraińska

3. Irak: świat pomaga Kurdom. Sunnickie plemiona powstają przeciwko dżihadystom. Masakra jazydów.

15.08.2014 (IAR) – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Czechy i Holandia – te kraje rozpoczęły lub wkrótce rozpoczną pomoc dla kurdyjskiej i irackiej armii. To odpowiedź świata na ofensywę radykalnych islamistów, którzy opanowali północ Iraku.

Minionej nocy amerykańskie myśliwce zaatakowały kolejne pozycje bojówek Państwa Islamskiego. Zarówno Amerykanie jak i Francuzi rozpoczęli też dozbrajanie kurdyjskiej armii po tym, jak islamiści niebezpiecznie zbliżyli się do granic irackiego Kurdystanu. Podobną pomoc obiecały już Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Czechy.

Tymczasem dotychczasowy premier Iraku Nuri al-Maliki podał się do dymisji i ustąpił miejsca swojemu następcy Hajderowi al-Abadiemu. To właśnie szyickiego premiera Malikiego oskarża się o dyskryminację mniejszości sunnickiej, co w konsekwencji doprowadziło do zbrojnej rebelii w Iraku.

Po tym jak bojownicy przejęli kolejne miasta na północy, z domów uciekło ponad milion osób. Większość uciekinierów schroniła się w Kurdystanie, który w ostatnich latach niepokojów i zamieszek uważany był za bezpieczną oazę w Iraku. ONZ ogłosiła wczoraj, że sytuacja humanitarna uciekinierów zarówno w Kurdystanie jak i w północnym Iraku jest krytyczna.

29 lipca radykałowie utworzyli rządzący się własnymi prawami islamski kalifat, rozciągający się od syryjskiego Aleppo do środkowego Iraku. Niewykluczone, że radykałowie będą chcieli też przejąć władzę w sunnickich dzielnicach Bagdadu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/BBC/RTR/UN/sk

15.08.2014 (IAR) – Sunnickie klany w Iraku powstają przeciwko bojownikom z Państwa Islamskiego (IS). Za broń chwycili członkowie ponad 25 rodów z prowincji Anbar na zachodzie kraju. Chcą walczyć przeciwko dżihadystom, wyznawcom tego samego nurtu islamu.

Powstanie w prowinicji Anbard rozpoczęło się dzień po tym, jak ze stanowiska premiera ustąpił Nuri al-Maliki, mający opinię twardogłowego szyity, wrogiego sunnitom. Sunnicy przywódcy nie wykluczają wejścia do nowego irackiego rządu, na czele którego stanął Haider al-Abadi.

Ta ludowa rewolucja została uzgodniona ze wszystkimi plemionami, które chcą walczyć z IS, który rozlał naszą krew – mówił szejk Abduldżabbar Abu Risza. Powstańców wspierają lokalne siły bezpieczeństwa. To właśnie w tym samym regionie kraju w 2006 roku wybuchł – wspierany przez USA – podobny zryw sunnitów przeciwko Al-Kaidzie.

Jak pisze agencja AFP, obecna sytuacja może być również punktem zwrotnym w trwających już ponad 2 miesiące próbach powstrzymania ofensywy Państwa Islamskiego na terenie Iraku i Syrii. Na pograniczu tych dwóch państw organizacja chce utworzyć kalifat oparty na zasadach prawa koranicznego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/Radio Free Europe Radio Liberty/kd/nyg

16.08.2014 (IAR) – Co najmniej 80 osób zabitych i ponad setka uprowadzonych – to bilans kolejnej masakry, jakiej dokonali fanatycy z Państwa Islamskiego w północnym Iraku. Radykałowie zamordowali kilkadziesiąt osób z muzułmańskiej sekty jazydów, którzy nie chcieli przejść na sunnicki islam. Równocześnie Stany Zjednoczone bombardują z powietrza kolejne pozycje ekstremistów, a świat spieszy na pomoc mieszkańcom północnego Iraku.

Bojówki Państwa Islamskiego opanowały wioskę Koczo i zażądały od mieszkańców przejścia na sunnicką wersję islamu. Gdy spotkali się z odmową, zabili co najmniej 80 mężczyzn i porwali ponad setkę kobiet i dzieci. Wszystko miało trwać zaledwie godzinę, a atak potwierdzili jazydzi mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem amerykańskie drony zbombardowały ciężarówki, które miały należeć do bojowników Islamskiego Państwa. Od wielu tygodni sunniccy radykałowie zdobywają kolejne tereny w północnym Iraku i utworzyli już tam islamski kalifat. Ich ofiarą padają m.in. chrześcijanie i jazydzi, którzy nie chcą przejść na islam.

Ofensywa bojowników wygnała już z domów ponad milion ludzi. Większość schroniła się w irackim Kurdystanie, dokąd teraz płynie pomoc ze świata. „Dostarczyliśmy właśnie do prowincji Dohuk dwie ciężarówki z lekami, co wystarczy dla 30 tysięcy osób. Dzięki Czerwonemu Krzyżowi leki trafiły także do 20 tysięcy osób w Sindżar” – podkreśla rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarewić.

Stany Zjednoczone oraz Irak dostarczają też ze śmigłowców pomoc humanitarną dla osób, uwięzionych w górach północnego Iraku. Amerykanie rozpoczęli też dostawy broni dla armii irackiego Kurdystanu.

W nocy Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła sankcje na sześć osób związanych z Państwem Islamskim i ugrupowaniem Al-Nusra z sąsiedniej Syrii. Mają to być osoby odpowiedzialne za rekrutowanie bojowników w szeregi radykałów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/BBC/RTR/UN/jj

podobne: Obama upoważnił wojsko do ograniczonych ataków w Iraku. Sukcesy islamistów (widmo nowej interwencji)Pełzająca interwencja w Iraku. oraz: USA odpowiedzialne za sytuację w Iraku i to: Irak: kurdyjscy rebelianci zajęli dwa pola naftowe. polecam również: Wsparcie dla Kurdów w Iraku. Libia prosi o międzynarodową interwencję.

4. Gaza – jak zakończyć wojnę.

16.08.2014 (IAR) – Jedna z bojówek Hamasu ogłosiła zakończenie wojny w Gazie. Ta deklaracja nie oznacza jednak końca konfliktu, bo w Kairze wciąż trwają negocjacje pokojowe. Jeśli do poniedziałku nie przyniosą one rezultatu, nie jest wykluczone wznowienie wzajemnych ostrzałów między Izraelem a Hamasem.

W samej Gazie trwa teraz pięciodniowy rozejm, a mieszkańcy starają się odbudować zniszczenia wojenne. Wszyscy czekają na wieści z Kairu, gdzie toczą się rozmowy pokojowe. Jutro ma zacząć się kolejne posiedzenie na którym strony powinny omówić wysuniętą przez Egipt propozycję rozejmu. Zakłada ona m.in. częściowe odblokowanie Gazy przez Izrael, odbudowę zniszczeń i rozbrojenie Hamasu.

Odblokowanie Gazy jest jednym z głównych postulatów Palestyńczyków. Domagają się oni otwarcia przejść granicznych w Erez z Izraelem i w Rafah z Egiptem. Unia Europejska poinformowała, że zastanawia się nad wznowieniem misji obserwacyjnej na granicy z Egiptem.

Tymczasem władze w Gazie oskarżyły Izrael o ostrzał domów w mieście Chan Junis i tym samym złamanie obowiązującego właśnie rozejmu. Izraelska armia oświadczyła z kolei, że nic nie wie o takim incydencie.

Wojna w Gazie trwa już ponad miesiąc i kosztowała życie ponad dwóch tysięcy osób, z czego większość to palestyńscy cywile.

Konflikt w Strefie Gazy spowodował też wzrost napięcia i liczne demonstracje Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Wczoraj podczas demonstracji w Hebronie izraelskie wojsko miało ostrzelać gumowymi kulami kilku dziennikarzy światowych agencji. Dziennikarz agencji AP został aresztowany, a protest w tej sprawie wydało Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w Izraelu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Haaretz/BBC/RTR/FPA/jj

podobne: Gaza – przedłużony rozejm. oraz: Na co liczy Izrael wkraczając zbrojnie do Strefy Gazy?

źródło: stooq.pl

Reklamy

11 comments on “Ukraińska armia weszła do Ługańska. Sytuacja z kolumną humanitarną i wojskową (USA nie potwierdzają rosyjskiej agresji). Czechy: ćwiczenia lotnictwa NATO. Irak: pomoc dla Kurdów, Sunnici przeciw dżihadystom, masakra Jazydów. Gaza – jak zakończyć wojnę.

 1. Pingback: Porozumienie w sprawie konwoju. Scenariusz krymski i strach przed rosyjską interwencją (potrzebna pomoc NATO). W Ługańsku ostrzał rakietowy i zestrzelenie myśliwca. Prawy Sektor grozi marszem na Kijów. | Łódź Odysa

 2. Pingback: Cameron ostrzega przed ekstremizmem islamskim (będzie interwencja lądowa w Iraku?). Biskup Manchesteru wypomina władzom wojnę w Iraku, która pogorszyła sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie. | Łódź Odysa

 3. Pingback: Ostrzał cywilów na Ukrainie bez konsekwencji prawnych. Putin rozgrywa Unię Europejską. Siły Ukraińców słabną, a Rosja będzie podsycać konflikt. Gen. Pacek o militarnym wsparciu Ukrainy. Niemiecka gazeta nie chce wojsk NATO na wschodzie. | Łód

 4. Pingback: Korea Północna grozi i prosi ONZ. Rywalizacja militarna Chin i USA. Koniec wojny w Gazie, czas na Syrię, gdzie fanatycy coraz mocniejsi. Libia zmierza w stronę wojny domowej. | Łódź Odysa

 5. Pingback: Koziej o konflikcie na Ukrainie. Jaceniuk mówi „wojna”, ale Poroszenko o „operacji antyterrorystycznej” i zaznacza że wszystko jest pod kontrolą. Wojsko się wycofuje ale nowy pobór nie pójdzie na front. Zachód nie powstrzyma

 6. Pingback: Koziej o konflikcie na Ukrainie. Jaceniuk mówi „wojna”, ale Poroszenko o „operacji antyterrorystycznej” i zaznacza że wszystko jest pod kontrolą. Wojsko się wycofuje ale nowy pobór nie pójdzie na front. Zachód nie powstrzyma

 7. Pingback: Koziej o konflikcie na Ukrainie. Jaceniuk mówi „wojna”, ale Poroszenko o „operacji antyterrorystycznej” i zaznacza że wszystko jest pod kontrolą. Wojsko się wycofuje ale nowy pobór nie pójdzie na front. Zachód nie powstrzyma

 8. Pingback: Walki z islamistami: Syria – 3 miliony uchodźców, Irak – dramat chrześcijan. Stanisław Michalkiewicz: „Pustynna burza”. | Łódź Odysa

 9. Pingback: Ukraina kupi węgiel z Rosji. 3 tysiące osób podejrzanych o dezercję, sytuacja na froncie, reformy w kraju. Syria: Turcja nie wjedzie do Kobani. Niemcy: znowu starcia Kurdów i salafitów. | Łódź Odysa

 10. Pingback: Jak nie kijem go to marchewką. Ropa w zamian za zniesienie sankcji czyli… Iran po stronie zachodu. Syria: w Kobani znowu walki, Amerykanie dozbrajają Kurdów (wbrew stanowisku Turcji). | Łódź Odysa

 11. Pingback: Europa muzułmańska, „Państwo Islamskie” i prawdziwa twarz Islamu: broń w rękach imperialistów, terroryzm, idea rewolucji, czy też religia jak inne? | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s