Litwa: Zarzuty pod adresem Akcji Wyborczej Polaków. Gaz-System i litewski Amber Grid budują interkonektor. Litwa uniezależnia się od Gazpromu. Ukraina: Dowody na udział w walkach rosyjskich żołnierzy. Poroszenko rozwiąże parlament?


1. Premier Litwy: działania AWPL niezrozumiałeGaz-System i litewski Amber Grid złożyli wniosek o dofinansowanie interkonektoraLitwa uniezależnia się od Gazpromu.

21.08.2014 (IAR) – Zarzuty pod adresem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Zdaniem premiera Algirdasa Butkewicziusa, AWPL dąży do wywołania chaosu w państwie.

Partia oświadczyła, że zamierza ponownie zaproponować na stanowisko ministra energetyki Litwy Jarosława Niewierowicza. Premier skomentował te propozycję jako niepoważną. ”To nie jest przedszkole.”- oświadczył Butkewiczius w wywiadzie dla Litewskiego Radia.

Po tym, gdy minister energetyki Jarosław Niewierowicz, pod presją AWPL, zatwierdził na stanowisku wiceministra Renatę Cytacką, premier wystąpił z wnioskiem o jego dymisję. Prezydent ten wniosek podpisała. Spowodowało to napięcia w koalicji rzadzącej.

W poniedziałek, na posiedzeniu Rady politycznej, ma zapaść decyzja, czy Akcja Wyborcza Polaków pozostanie w ekipie rządzącej.

Podczas ostatnich wyborów Akcja Wyborcza Polaków na Litwie po raz pierwszy w historii niepodległej Litwy, weszła do koalicji. W gabinecie Algirdasa Butkewicziusa miała swego ministra energetyki, pięciu wiceministrów w różnych resortach i stanowisko wiceprzewodniczącego Sejmu.

/IAR/ Renata Widtmann, Wilno/kawo/dyd

podobne: Badania opinii publicznej na Litwie: co czwarty (27%) respondent uznał Polskę za „wrogie państwo”.

Warszawa, 21.08.2014 (ISBnews) – Gaz-System wspólnie z litewskim operatorem AB Amber Grid złożyli wnioski do Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA) w sprawie współfinansowania projektu Gazowego Interkonektora Polska-Litwa (GIPL), korzystając z instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF), poinformował prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

Pierwszy wniosek dotyczy wsparcia finansowego UE dla prac planistycznych i projektowych dla połączenia międzysystemowego, drugi dotyczy wsparcia na etapie jego budowy.

„Gaz-System S.A. wspólnie z litewskim partnerem zabiega o pozyskanie dofinansowania dla projektu polsko-litewskiego gazowego połączenia międzysystemowego , aby wzmocnić integrację i poszerzyć możliwości zakupu gazu dla uczestników rynku gazu na Litwie i w całym regionie bałtyckim. Projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw oraz zapewnienie swobody wyboru kierunku dostaw dla państw regionu Morza Bałtyckiego” – powiedział Chadam, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że przyznanie dofinansowania dla tego projektu pomoże w realizacji strategicznych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej, w tym integracji odizolowanych rynków gazu krajów bałtyckich z unijnym rynkiem gazu.

Zgodnie z przepisami regulującymi możliwości aplikowania i korzystania z dofinansowania z instrumentu finansowego CEF, maksymalne dofinansowanie dla prac planistycznych i projektowych może wynosić do 50%. Natomiast dla prac budowalnych operatorzy mogą uzyskać dofinansowanie maksymalnie do 75% kosztów kwalifikowanych.

„Przewidywane koszty budowy projektu wyniosą 558 mln euro, z czego 422 mln euro poniosłaby strona polska, a 136 mln euro strona litewska” – czytamy dalej.

11 sierpnia 2014 r. europejska Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) wydała decyzje o transgranicznej alokacji kosztów dla projektu GIPl pomiędzy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Na podstawie decyzji ACER Gaz-System i Amber Grid, jako promotorzy projektu GIPL, mogą ubiegać się o dofinansowanie z CEF, wyjaśnia spółka.

W październiku 2013 r. Komisja Europejska przyznała projektowi Gazowego Interkonektora Polska-Litwa status projektu o znaczeniu wspólnotowym.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Amber Grid AB pełni funkcje operatora system przesyłowego na terytorium Litwy. 96,58 akcji AB Amber Grid jest w posiadaniu UAB EPSO-G (kontrolowanego przez Ministerstwo Energetyki Republiki Litewskiej).

(ISBnews)

…wszystko pięknie ładnie, tyle że w prawdziwym bezpieczeństwie energetycznym chodzi (przynajmniej wg. mnie) o niezależne od Rosji źródło surowca. W sytuacji gdzie większość gazu w Europie jest rosyjskiego pochodzenia mówienie o jakimś strategicznym bezpieczeństwie przy tej inwestycji jest mrzonką. Nie mówię że tego rodzaju inwestycja nie  jest konieczna, ale wmawianie sobie że w ten sposób kraje bałtyckie będą w jakiś sposób bardziej bezpieczne jest na wyrost. Owszem będą połączone z systemem europejskim, ale to niczego nie zmienia dopóki Europa większość gazu bierze od Rosji. Nie rozumiem też czemu zdecydowaną większość kosztów tej inwestycji ma ponieść Polska….

21.08.2014 (IAR) – Litwa porozumiała się z norweskim Statoilem w sprawie dostaw gazu za pośrednictwem nowo wybudowanego terminalu LNG. Odbiór surowca ma się rozpocząć w grudniu tego roku. Komercyjna działalność terminalu ma oficjalnie rozpocząć się od 1 stycznia 2015 roku.

Zgodnie z pięcioletnią umową, Wilno będzie odbierać rocznie 540 milionów metrów sześciennych gazu -czyli około 940 tysięcy m3 LNG. Obsługujący terminal gazowy Litgas – spółka należąca do w większości państwowego koncernu energetycznego Lietuvos Energija, poinformowała, że wartość kontraktu wynosi ponad 900 mln euro. Każdego roku do Kłajpedy, gdzie znajduje się terminal LNG, ma zawijać 6-7 gazowców należących do Statoilu.

O kontrakt z Litwinami walczyło 9 koncernów, które przedstawiły w sumie 16 ofert. Ligas informuje, że norweska propozycja była najbardziej opłacalna ekonomicznie.

Litewski terminal w Kłajpedzie ma zamiar zarabiać nie tylko na obiorze gazu, ale też na jego przeładunku na mniejsze jednostki. Będzie to – według Litgasu – pierwsza tego typu działalność na Bałtyku. Polska buduje swój własny terminal, który pierwotnie miał ruszyć w tym roku. Teraz obowiązuje termin przyszłoroczny.

IAR/litgas/łp

…właśnie tego rodzaju inwestycje w komplecie z korzystną umową na dostawy gazu (o ile rzeczywiście oferta jest konkurencyjna) z innych od rosyjskich źródeł można nazwać dywersyfikacją i kierunkiem na uniezależnienie się od rosyjskiego surowca i związanych z tym politycznych problemów…

podobne: Litwini wynegocjowali niższe ceny rosyjskiego gazu.  oraz: Wojciech Jakóbik: Gazprom wprowadzi ceny spotowe w kontraktach długoterminowych. Bułgaria: Wznowienie prac przy South Stream. Powstaje obóz rosyjski we Wspólnocie Energetycznej.  polecam również: (NIE)Bezpieczeństwo energetyczne. W planach mniejsza zależność od dostaw surowca z Rosji. Steinmeier przeciwko wspólnym zakupom gazu. i to: Ściema zwana „rewers gazu” czyli… Wszystkie rurki prowadzą do Rosji.

2. Ukraina: Dowody udziału rosyjskich żołnierzy na WschodziePrezydent Ukrainy podpisze dekret o rozwiązaniu parlamentu?

21.08.2014 (IAR) – Ukraińcy żołnierze przejęli pod Ługańskiem 2 wozy opancerzone należące do rosyjskiej armii. W jednym z nich znajdują się kolejne dowody na bezpośredni udział Rosjan po stronie terrorystów.

Obydwa należą do dywizji desantowo – szturmowej z Pskowa. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko poinformował, że w jednym z nich znaleziono interesujące dokumenty, począwszy od praw jazdy aż do wojskowych. Znaleziono także osobisty tablet dowódcy plutonu. Załoga uciekła z wozu.

Jak informuje obecny na miejscu ukraiński dziennikarz Roman Boczkała, na co najmniej jednym z wozów jest taktyczny znak, przewrócony trójkąt, taki sam, jak ten którymi oznaczone były maszyny wojskowe przy granicy z Ukrainą, które udało się sfotografować jeszcze 15 sierpnia. Wtedy Moskwa zapewniła, że są to zwykłe oddziały przygraniczne i nikt granicy nie przekraczał.

Informacje o obecności rosyjskich komandosów przekazała także inna dziennikarka Mychajlyna Skoryk. Walczą oni w Iłowajsku pod Donieckiem.

W samej stolicy obwodu oraz w Ługańsku trwają walki. W tym ostatnim nie ma wody i prądu, nie działają telefony stacjonarne i komórkowe. Trochę lepsza sytuacja jest w Doniecku. W pobliskiej Makijiwce separatyści ostrzelali więzienie. Zginęło 4 skazanych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/moc

…nie chce mi się wierzyć w to że rosyjscy komandosi pozostawili tak po prostu cały sprzęt wraz z dokumentami i nośnikami informacji na pastwę Ukraińców… Brzmi to równie wiarygodnie jak niedawna informacja o samoostrzelaniu się separatystów zamkniętych w oblężeniu Doniecka przez ukraińską armię… Albo ktoś tu zmyśla, albo Rosjanie to durnie i tchórze – a jeżeli tak to nie mamy się czego bać ze strony „niezwyciężonej” rosyjskiej armii która dała się podejść niedozbrojonym ukraińskim siłom zbrojnym 😉 Zważywszy na to ile już według różnych doniesień prasowych wjechało na wschodnią Ukrainę rosyjskiego sprzętu i ludzi, trzeba się zastanowić nad tym gdzie ta cała siła się schowała i czemu zachowuje się jak banda amatorów.

podobne: Ostrzał cywilów na Ukrainie bez konsekwencji prawnych. Putin rozgrywa Unię Europejską. Siły Ukraińców słabną, a Rosja będzie podsycać konflikt. Gen. Pacek o militarnym wsparciu Ukrainy. Niemiecka gazeta nie chce wojsk NATO na wschodzie. polecam również: Scenariusz krymski i strach przed rosyjską interwencją (potrzebna pomoc NATO). W Ługańsku ostrzał rakietowy i zestrzelenie myśliwca. Prawy Sektor grozi marszem na Kijów.

21.08.2014 (IAR) – Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że podpisze w przyszłym tygodniu dekret o rozwiązaniu Rady Najwyższej i przeprowadzeniu przedterminowych wyborów. Niewykluczone, że zrobi to w niedzielę 24 sierpnia, w Dniu Niepodległości.

Tego dnia mija bowiem miesiąc odkąd w Radzie Najwyższej nie ma koalicji rządzącej, a nowa nie została powołana. Dlatego, jak zauważył Petro Poroszenko, pojawią się konstytucyjne podstawy do rozwiązania parlamentu. Prezydent powiedział, że -jak tego wymaga prawo- przeprowadzi konsultacje z klubami parlamentarnymi. Dodał jednak, że będzie kierował się przede wszystkim wolą narodu, a –jak pokazują sondaże- 80% Ukraińców chce przedterminowych wyborów do Rady Najwyższej.

Władze liczą na to, że do nowego parlamentu nie wejdą najbardziej prorosyjskie siły, jak komuniści, czy Partia Regionów, które są odpowiedzialne -między innymi- za zaostrzanie konfliktu na Majdanie. Politycy tych ugrupowań i sponsorujący ich oligarchowie tworzą jednak już nowe projekty, które mają przejąć elektorat. Według mediów, były szef Administracji Prezydenta Wiktora Janukowycza Serhij Liowoczkin wspiera partię Nowa Ukraina. Finansuje także działająca od lat populistyczną Partię Radykalną Ołeha Liaszki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/łp

podobne: Ukraina: Rada Najwyższa nie odwołała Jaceniuka, ale nie wszystkie reformy zostały przegłosowane. Oszczędności na pensjach urzędników i więcej pieniędzy na armię. Za miesiąc koniec działań wojennych? i to: Spory polityczne na Ukrainie wstrzymują reformy sektora gazowego. oraz: Tomasz Cukiernik: Wojna domowa na Ukrainie (czy opłacona?) Maria Pyż: Zbyt wiele niewiadomych… polecam również: „Czy Europie grozi wiosna ludów?” Sytuacja na Ukrainie z ustawą „o bratniej pomocy” w tle.

źródło: stooq.pl

Reklamy

7 comments on “Litwa: Zarzuty pod adresem Akcji Wyborczej Polaków. Gaz-System i litewski Amber Grid budują interkonektor. Litwa uniezależnia się od Gazpromu. Ukraina: Dowody na udział w walkach rosyjskich żołnierzy. Poroszenko rozwiąże parlament?

  1. Pingback: Ukraina: Służba Graniczna powstrzymała interwencję Rosji która szykuje kolejny konwój. Parada jeńców w Doniecku kontra czystki etniczne. Szczyt w Mińsku a stosunki Rosyjsko-Ukraińskie. Kryzys ukraiński a jedność Europy. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Spór gazowy groźny dla Europy, czy dojdzie do „gazowej Jałty”? KE i Ukraina za tymczasową ceną gazu z Rosji, która za trzy lata może spaść o 28 %. Gaz-System: o zapasach gazu i interkonektorze z Litwą. PGNiG planuje wykonać 40 otwor

  3. Pingback: Kosmici wylądowali na Ukrainie! Kukła Poroszenko nadał obywatelstwo trzem innym kukłom żeby mogły zostać ministrami w nowym rządzie. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Litwa ma gazoport i nie jest już na łasce Gazpromu. NIK i raport o Świnoujściu. Wspólne problemy na „wspólnym rynku” i uzależnienie Polski od rosyjskiego gazu (z Niemiec). Azoty chcą elektrowni opalanej gazem z węgla. „SWIFTR

  5. Pingback: Ukraina: coraz mniej Ukrainy w Donbasie, zmiany na scenie politycznej i wojna oligarchów (Poroszenko umacnia swoje wpływy?) USA: rezolucja w sprawie broni dla Ukrainy. | Łódź Odysa

  6. Pingback: Ukraina na skraju bankructwa (z długiem u Rosji). UE wycofuje się z polityki wschodniej. Partnerstwo strategiczne Litwy i Polski podupadło. Polscy i ukraińscy żołnierze w mołdawsko-rumuńskim batalionie sił pokojowych. „Der Spiegel”: R

  7. Pingback: Tania ropa: dla jednych szansa dla innych kłopot, petrolandy walczą o przetrwanie. Nord Stream 2 kontra dywersyfikacja, który projekt upadnie? Połączenie elektroenergetyczne z Litwą rozpoczyna pracę. Bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekści

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s