Przywileje emerytalne rolników i górników oraz delegacje prokuratorów kosztują, więc rząd przyjął założenia do noweli ustawy o VAT (solidarna odpowiedzialność podatkowa)


Minister pracy bez szczegółów w sprawie przywilejów emerytalnych.

20.08.2014 (IAR) – Minister pracy nie chce mówić, czy rząd dotrzyma zobowiązań dotyczących ograniczenia przywilejów emerytalnych w górnictwie i rolnictwie.

Władysław Kosiniak-Kamysz pytany w radiowej Trójce o stan prac nad reformą górniczych emerytur, stwierdził że w tej branży są ważniejsze kwestie do rozwiązania. Minister podkreślił, że trwają „dalsze analizy” w tej sprawie. Nie chciał powiedzieć, czy uda się zrealizować zapowiadane już na ubiegły rok zmiany ustawowe – ograniczenie przywilejów górniczych do osób pracujących bezpośrednio przy wydobyciu – jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Podobnie bez konkretów minister pracy odniósł się do zapowiadanych od lat zmian w KRUS. Według Władysława Kosiniaka-Kamysza, dziś też w rolnictwie są ważniejsze kwestie do rozwiązania, takie jak rosyjskie embargo. Poza tym, według ministra, sytuacja w której to budżet dopłaca do rolniczych emerytur, nie jest niczym szczególnym i jest to wymiar sprawiedliwości społecznej. „Budżet też dopłaca do emerytur mundurowych, dopłaca do ZUS-u, dopłaca do innych sfer zabezpieczenia społecznego” – przekonywał minister.

W expose w 2011 roku premier zapowiadał zmiany w KRUS. Mówił, że „nowoczesny system ubezpieczeń pozwoli odejść od KRUS” i dodał, że „KRUS to nie kopalnia złota dla rolników.”

IAR/łp/Trójka/sk

…Traktowanie przez ministra patologii kosztownego dla portfeli podatników dopłacania do emerytur uprzywilejowanym grupom zawodowym, jako czegoś normalnego to jawna kpina, jednak robienie z gęby dupy to standard w rządzie Pana Tuska. Podobnie jak arogancja jego ministrów w wymyślaniu bzdurnych wymówek na własną niekompetencję (albo brak odwagi) wobec koniecznych – jak sam rząd ustami premiera przekonywał i ciągle przekonuje – reform gdzie priorytetem powinno być uporządkowanie walącego się i coraz więcej kosztującego obywateli systemu emerytalnego od którego wypłacalności zależy przyszłość każdego Polaka któremu były zabierane pieniądze na tzw. „ubezpieczenie społeczne”. No ale jeśli sam rząd bagatelizuje jeszcze nie tak dawno istotne dla samego siebie problemy to nie ma o czym mówić (niech się dalej dzieje Babilon a „po nas choćby potop”).

W sumie oni doskonale zdają sobie sprawę, że ten system już od dawna jest nie do uratowania a teraz chodzi być może o to, żeby ktoś inny w niedalekiej przyszłości wziął na siebie niepopularne decyzje jego zreformowania. Wygląda na to że sprawa będzie przeciągana a rząd Pana Tuska umyje ręce od problemu bankrutującego systemu ubezpieczeń społecznych. Ten rząd stać bowiem tylko na rabunek oszczędności Polaków w OFE i cyniczne oskładkowanie umów cywilnoprawnych w „trosce o przyszłość” obywateli choć przed tą samą przyszłością różni eksperci doradzający administracji Tuska ostrzegają, by samemu na nią oszczędzać bo z państwową emeryturą może być kiepsko (i będzie)… Tymczasem gdzie indziej od pieniędzy aż się przelewa, wystarczy załapać się na państwową delegację… (Odys)

„Dziennik Gazeta Prawna” – Prokuratura Delegowana.

 19.08.2014 (IAR) – Większość śledczych pracujących w Prokuraturze Generalnej jest tam przeniesiona tylko tymczasowo.

To kosztuje dodatkowo prawie dwa miliony złotych – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak wyjaśnia gazeta, status prokuratorów Prokuratury Generalnej ma tylko 68 osób. Delegatów z jednostek niższego rzędu jest aż 82. Dwudziestu z nich zajmuje, bez awansu, etaty prokuratorów, które powinny być obsadzone w konkursie.

Najwięcej delegowanych – 19 – pracuje w ścisłym otoczeniu Andrzeja Seremeta. Na delegacji są między innymi szef biura Prokuratury Generalnej Ryszard Tłuczkiewicz i jego zastępca, a także znani z kontaktów z mediami prokuratorzy z Warszawy – Mateusz Martyniuk i Maciej Kujawski.

Problem w tym – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” – że delegacje to spory wydatek. Z dodatku mieszkaniowego korzystało w zeszłym roku 35 śledczych. Prokuratura Generalna wydała na to prawie milion złotych. Do tego dochodzą inne dodatki: funkcyjne i specjalne.W ubiegłym roku Prokuratura Generalna wypłaciła delegatom na etacie – 20 osobom – około 850 tysięcy złotych.

– To chore. Nie powinno być tak, że większość prokuratorów w Prokuraturze Generalnej jest delegowana – szef Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski.

Więcej na ten temat – w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/”Dziennik Gazeta Prawna”/kry/kl

podobne: Tusk: istotą PO prowadzenie Polaków do zwycięstw… ale raport NIK temu zaprzecza! oraz: „Słońce Peru przypala wszystkich prócz kasty urzędników”… Nie daj sobie wmówić że „ONI” są potrzebni. i to: „Dziel i rządź!” – nagrody urzędników. polecam również: cynik9: Nosił wilk razy kilka czyli… związkowa „przedsiębiorczość” w PKP, oraz „refleksja historyczna” z etyką kolejarską w tle.

…ot kolejny przykład niegospodarności. Przynajmniej wiadomo na co idą podatki i dlaczego w związku z tym trzeba samemu oszczędzać na emeryturę. Ale to nie koniec ambitnych planów rabunkowych (nie)rządu… Bo jak nie można wyciągnąć podatków od oszustów to trzeba zrobić współodpowiedzialnymi za obowiązek podatkowy tych którzy nie są na tyle cwani żeby fiskusa „nielegalnie” pomijać… Nie ma to jak obciążać kogoś trzeciego za własną pazerność i cudzą nieuczciwość. No ale państwo opiekuńcze musi kosztować więc…. (Odys)

Rząd przyjął założenia do noweli ustawy o VAT i Prawa zamówień publicznych.

Warszawa, 19.08.2014 (ISBnews) – Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych, przedłożone przez ministra finansów. Jednym z głównych celów proponowanych rozwiązań jest większa skuteczność w walce z oszustwami podatkowymi, polegającymi na uchylaniu się od zapłaty podatku VAT lub jego wyłudzaniu, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Nowe przepisy ustawowe miałyby wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

W założeniach zaproponowano m.in.: regulacje mające na celu ograniczenie nadużyć w podatki VAT:

1. Rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (gdy nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) do obrotu takimi towarami jak: niektóre postacie złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są takie, jak już objętych tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne takie jak: tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier.

2. Wprowadzenie informacji podsumowujących dla transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, które będą składane przez sprzedawców (na podstawie danych z tych informacji będzie można sprawdzić, czy nabywcy wywiązali się z obowiązku rozliczenia podatku).

3. Korekta listy towarów objętych solidarną odpowiedzialnością podatkową i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych: wyłączenie złota w postaci surowca lub półproduktu w związku z objęciem go odwrotnym obciążeniem; rozszerzenie listy towarów o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu.

Propozycje zmian zakładają także podwyższenie wysokości kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw: minimalnej do 1 mln zł (z 200 tys. zł) i maksymalnej do 10 mln zł (z 3 mln zł). Rozwiązanie to ma ograniczyć nadużycia w rozliczaniu podatku VAT przez podmioty działające w branży paliwowej. Tym samym powinno zapewnić lepszą ochronę interesów budżetu państwa i uczciwych podatników, podkreśla CIR.

Zaproponowano też ustawowe oprocentowanie kaucji gwarancyjnej, złożonej w formie depozytu pieniężnego, na poziomie 30% stopy depozytowej Narodowego Banku Polskiego.

CIR podało, że zmian w podatku VAT oczekują przede wszystkim uczciwi przedsiębiorcy (płacący podatek VAT), którzy ze strony oszustów podatkowych doświadczają nieuczciwej konkurencji. Także budżet państwa ponosi z tego powodu straty, dlatego uszczelnienie systemu rozliczeń VAT jest niezbędne.

Zaproponowane zmiany ustawy obejmują także regulacje mające na celu pełniejsze dostosowanie polskich przepisów o VAT do prawa unijnego:

1. W przypadku towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych, tzn. działalności podlegającej i niepodlegającej VAT – wprowadzono możliwość uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego sposobu obliczania proporcji wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów opodatkowania.

Doprecyzowano też zasady postępowania w przypadku zmiany zakresu wykorzystywania zakupionych towarów i usług do działalności podlegającej VAT (korekta).

2. Wprowadzono zmiany dotyczące stosowania tzw. ulgi na złe długi przez zmniejszenie asymetrii w jej stosowaniu. Ulga na złe długi jest instrumentem, który pozwala podatnikowi na odzyskanie rozliczonego VAT w przypadku braku otrzymania od kontrahenta zapłaty z tytułu dokonanej sprzedaży.

Znowelizowana ustawa ma, według planu, obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

(ISBnews)

źródło: stooq.pl

…Ostatnio głośno jest w Polsce o tzw. mafii stalowej, która na procederze wyłudzania VAT-u zarobiła ponad pół miliarda złotych kosztem państwa. To właśnie w ich działalność wymierzony jest przepis. Resort najprawdopodobniej słusznie wyszedł z założenia, że walka z oszustami to trochę jak wyprawa Don Kichota na wiatraki. Wskazanie trefnego ogniwa w łańcuchu dostaw było niewystarczające, bo firmy-słupy znikały tak samo szybko, jak się pojawiały. Stąd podejrzenie, że tak naprawdę działały one na zlecenie swoich odbiorców, którym praktycznie nie da się udowodnić udziału w tym procederze.

Sprawa z wyłudzeniami VAT-u w branży metalowej ciągnie się już przynajmniej od trzech lat, a może i dłużej. Przepisy są nieprecyzyjne, przez co czasami ofiarami nadgorliwości urzędników skarbowych padają uczciwe firmy. Prawo nie może działać wstecz, więc nawet, jeżeli wprowadzi się nowe przepisy, to nie będzie ich można stosować do przeszłych transakcji. Wprowadzą one dodatkowy element kontroli podatnika przez kontrahenta, bo uczciwy przedsiębiorca będzie robił wszystko, aby mieć sprawdzonego dostawcę. To może zaoszczędzi państwu kosztownych procesów sądowych, a wielu firmom nerwów i nieprzyjemności. 

Nielegalny handel znokautował stalowego giganta » Nielegalny handel znokautował stalowego giganta

Przeciwnicy zmian twierdzą, że państwo próbuje przerzucić odpowiedzialność na uczciwych podatników tylko dlatego, że samo nie radzi sobie ze ściganiem przestępczości podatkowej….

całość tu: Solidarność podatkowa to narzędzie walki z mafią stalową

…pomysł tej „solidarności” z wyłudzaczami na jaką rząd skazuje przedsiębiorców (co to niby sami poprosili o to żeby móc ewentualnie wziąć na siebie odpowiedzialność za nieuczciwego kontrahenta 😀 ) komentowałem już wcześniej, więc nie będę się powtarzał a odsyłam tu: Solidarni z mafią, czyli zaległym VATem w przedsiebiorcę.

Może gdyby państwo nie było tak pazerne na pieniądze podatników a VAT byłby na rozsądnym poziomie – przez co nie opłacałoby się ryzykować dla kilku groszy więcej unikanie jego płacenia – nie byłoby całego procederu (a już na pewno nie na taką skalę). VAT to niestety istotny element w podnoszeniu ceny, więc nic dziwnego że ludziom opłaca się ryzykować i na wszelkie sposoby próbują unikać tego opodatkowania. Teraz państwo za to że samo niejako stworzyło „warunki” do przestępstwa i nie radzi sobie ze ściganiem, chce rozciągnąć odpowiedzialność na innych. Ilość towarów które mają być objęte „solidarnością” daje do myślenia że państwu wcale nie chodzi o walkę z konkretnym procederem na który wpadło przy okazji tzw. „mafii stalowej”, ale o prewencyjne uderzenie w większość nabywców. „Weź paragon” już państwu nie wystarczy…(Odys)

polecam również: Przedsiębiorcy walczą o skażony alkohol. Wiceminister popełnił przestępstwo?

rys. Andrzej Krauze

rys. Andrzej Krauze

Reklamy

5 comments on “Przywileje emerytalne rolników i górników oraz delegacje prokuratorów kosztują, więc rząd przyjął założenia do noweli ustawy o VAT (solidarna odpowiedzialność podatkowa)

  1. Pingback: Szewczak o expose Kopacz: „obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. Kosztowne obietnice wymagają POdjęcia działań blokujących odpływ kapitału do rajów podatkowych. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Pod przykrywką wygłupu Sikorskiego fala rabunku przetoczyła się przez sejm: uwolnienie kominówek, rząd kładzie łapę na depozytach, centralna baza „haków” skarbówki, zamiast śmieciowych umów o pracę będzie śmieciowa emerytura. Do diabł

  3. Pingback: Rząd planuje zamknięcie 4-5 kopalń kosztem do 2 mld zł. Tomasz Cukiernik: Prywatyzować a nie likwidować! | Łódź Odysa

  4. Pingback: Rzeczpospolita niskich płac, zawyżonych średnich i odwróconego VATu. Projekt dot. podniesienia kwoty wolnej od podatku odrzucony, ale 95 mln zł na nagrody w urzędach jest. | Łódź Odysa

  5. Pingback: Nabywca odpowie za długi podatkowe sprzedawcy, czyli kolejna odsłona „solidarności społecznej”. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s