Ukraina: Służba Graniczna powstrzymała interwencję Rosji która szykuje kolejny konwój. Parada jeńców w Doniecku kontra czystki etniczne. Szczyt w Mińsku a stosunki Rosyjsko-Ukraińskie. Kryzys ukraiński a jedność Europy.


1. Kolejny rosyjski konwój na Ukrainę

25.08.2014 (IAR) – Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział wysłanie kolejnego konwoju z pomocą humanitarną na Ukrainę. Jak twierdzą eksperci, jeśli do niego dojdzie, będzie miał on takie same cele jak pierwszy. Czyli będzie świadczył o rosyjskiej chęci do rozmów i jednocześnie będzie pełnił funkcję propagandową w społeczeństwie rosyjskim.

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk zauważa, że pierwszy konwój przyczynił się do wznowienia negocjacji między Kijowem, Moskwą, Paryżem i Berlinem. Jak wyjaśnia analityk, poprzez stworzenie sytuacji zagrożenia Rosja wpłynęła na czołowe stolice Unii Europejskiej, by ponownie usiąść do stołu rozmów.

Politycy rosyjscy wykorzystują konwój do celów wewnątrzpaństowych – twierdzi Piotr Kościński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem, Rosjanom zależy na pokazaniu, że politycy ukraińscy są źli, bo nie chcą pomóc własnym obywatelom, a Rosja jest dobra.

Poprzedni rosyjski konwój, który liczył prawie 300 ciężarówek dotarł na Ukrainę kilka dni temu. Do ostatniego momentu ukraińscy i zachodni politycy zastanawiali się czy wiezie on tylko i wyłącznie pomoc humanitarną.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Katarzyna Ingram/magos

Minister Ławrow dał do zrozumienia, że Rosja chce, aby drugi konwój wyruszył na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu. Wyraził nadzieję, że Ukraina nie będzie „przeszkadzać w dostarczeniu pomocy ”My chcemy uzgadniać swoje działania z ukraińskimi władzami, które również zamierzają dostarczać dodatkową pomoc na południowy wchód kraju” -oświadczył minister Ławrow.

Rosyjskie media twierdzą, że drugi konwój z pomocą humanitarną pojedzie tą samą trasą, co pierwszy.

W ubiegłym tygodniu kolumna rosyjskich ciężarówek zawiozła około 2 tysięcy ton pomocy do Ługańska. Nie miała zgody Kijowa na wjazd na terytorium Ukrainy. Działania Moskwy skrytykowały władze na ukrainie i kraje zachodnie, które oskarżały Kreml o prowokacje. Ciężarówki wróciły już do Rosji i jadą w okolice Moskwy, skąd niemal 2 tygodnie temU wyjeżdżały.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/WłodzimierzPac/Moskwa/DW

podobne: „Biały konwój” opuścił Ukrainę (podobno nie wrócił na pusto). Niemiecki „Spiegel” przeciwko tarczy antyrakietowej, Merkel studzi nadzieje na przełom negocjacji z Rosją.

2. Ukraina: Służba Graniczna powstrzymała interwencję Rosji.

25.08.2014 (IAR) – Ukraińskie władze twierdzą, że kolumna rosyjskiego wojska wjechała na terytorium Ukrainy w okolicach Nowoazowska. W strefie nadgranicznej siły ukraińskie są regularnie ostrzeliwane ze strony Rosji.

Rosjanie przekroczyli granicę kolumną ciężkiej techniki wojskowej. Ukraińska Służba Graniczna próbowała ją zatrzymać. Udało się to tylko częściowo. Kolumna podzieliła się i jej część, 10 transporterów opancerzonych, 2 czołgi i 2 ciężarówki, ruszyła w głąb Ukrainy. Trwają walki. Wojsko stara się rozbić kolumnę. Rosjanie zmierzają w kierunku Iłowajska, gdzie od wielu dni trwają ciężkie walki.

Rosja regularnie przekazuje terrorystom technikę wojskową, a także wsparcie osobowe. Według ukraińskich ekspertów, przy granicy skoncentrowano 47 tysięcy rosyjskich żołnierzy, z tego połowa przebywa na Krymie. W ostatnich dniach Moskwa przemieszcza swoje wojska z okolic północnej części Ukrainy, na południe do obwodu rostowskiego, który graniczy z donieckim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/dw

podobne: Ukraina: Dowody na udział w walkach rosyjskich żołnierzy.

3. Ukraina Parada porwanych w DonieckuRosja: szef MSZ o Ukrainie

24.08.2014 (IAR) – W Doniecku terroryści zorganizowali paradę porwanych przez siebie Ukraińców. W ten sposób obeszli Dzień Niepodległości Ukrainy, choć oficjalnie samozwańcza Doniecka Republika Ludowa skasowała to święto.

Separatyści przeprowadzili około stu jeńców „korytarzem hańby” główną ulicą Artema. Mężczyźni, w większości żołnierze i milicjanci, maszerowali ze spuszczonymi głowami w otoczeniu terrorystów z bronią. Marszowi towarzyszyły okrzyki „faszyści”, „na kolana”. Ktoś rzucał w zatrzymanych jajkami. Za kolumną ostentacyjnie przejechały polewaczki, które myły ulicę.

Separatyści zorganizowali także wystawę zniszczonej przez nich ukraińskiego sprzętu wojskowego, między innymi, spalonych ciężarówek.

Widowisku przypatrywało się około 2 tysięcy osób. Przed wojną w Doniecku mieszkało niemal milion mieszkańców.

Według działającego na zlecenie prezydenta, Centrum Wyzwolenia Jeńców terroryści przetrzymują w Zagłębiu Donieckim około pół tysiąca osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/łp

25.08.2014 (IAR) – Minister spraw zagranicznych Rosji mówi o konieczności natychmiastowego przerwania ognia na Ukrainie. Miałoby to nastąpić bez jakichkolwiek warunków wstępnych.

Na konferencji prasowej w Moskwie Ławrow wyraził nadzieję, że w trakcie jutrzejszego spotkania w Mińsku prezydentów Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy oraz przedstawicieli Unii Europejskiej nastąpi wymiana poglądów odnośnie perspektyw uregulowania kryzysu. Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że Moskwa od dawna opowiada się za rozpoczęciem nieupolitycznionego dialogu z Ukrainą i Unią Europejską.

Ławrow powiedział też, że nie dopatrzył się poniżania ukraińskich jeńców przez prorosyjskich separatystów podczas wczorajszej „parady” w Doniecku. Wyraził za to obawy, że rozpoczęły się czystki etniczne w Donbasie, na terenach zajmowanych przez siły ukraińskie. Ławrow stwierdził także, że nie ma dowodów na przekraczanie ukraińskiej granicy przez rosyjskich wojskowych. Przekonywał, że potwierdzili to obserwatorzy OBWE.

Szef rosyjskiego MSZ oznajmił również, że Rosja skierowała do Kijowa notę informującą o zamiarze skierowania drugiego konwoju humanitarnego na wschodnią Ukrainę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/WłodzimierzPac/Moskwa/jj

podobne: Ukraińskie wojsko zacieśnia okrążenie wokół Doniecka. Separatyści proponują zawieszenie broni. Rosja przekazała Ukrainie 5 oficerów i negocjuje „pomoc humanitarną”. Merkel, Obama i Cameron ostrzegają przed prowokacją.

…nawet jeżeli „biały konwój” okazał się niegroźny i propagandowo korzystny dla Rosji, to już kolejne próby wprowadzenia wojsk na Ukrainę jak i to co się wydarzyło w Doniecku podczas tzw. „parady jeńców” świadczy ewidentnie o złej woli Rosji i zdziczeniu obyczajów ludzi którzy są przez nią wspierani w zbuntowanych regionach wschodnich. Pokonanie przeciwnika to jedno, ale upokarzanie pokonanego nigdy nikomu nie przysporzyło ani chwały ani nie spotka się ze zrozumieniem (chyba że barbarzyńców). Jednym słowem – na froncie bez zmian a jedno co jest pewne to ofiary wśród cywili.

4. Szczyt w Mińsku a stosunki Rosyjsko-Ukraińskie. Na spotkaniu w Mińsku to Putin ma najmocniejsze kartyKryzys ukraiński a jedność Europy.

25.08.2014 (IAR) – Podczas szczytu w Mińsku prawdopodobnie nie dojdzie do przełomu w stosunkach Rosji z Ukrainą. Tak uważa gość Polskiego Radia 24 doktor Maciej Raś, politolog z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwszy raz nie jest to spotkanie Unia Europejska – Rosja, a Unia Europejska – Unia Celna. Dla Rosji szczyt ma wymiar symboliczny – dodał politolog. Jego zdaniem, Rasia spotkanie zostanie przedstawione przez Rosję jako dialog na temat porządku europejskiego, w którym część zachodnia spotyka się z częścią wschodnią i rozmawiają jak Europa ma wyglądać. Jest jeden punkt sporny – podkreślił politolog – nie wiadomo, gdzie przebiega granica strefy wpływów Zachodu i strefy wpływów Wschodu na Ukrainie.

Zadaniem dyplomacji europejskiej jest doprowadzenie do porozumienia między Ukrainą a Rosją – podkreśla doktor Raś. Mimo sankcji Unii Europejskiej będzie trudno skutecznie wspierać Ukrainę. Działania prezydenta Putina są popierane przez Rosjan, na których opinii Kremlowi zależy bardziej niż na opinii międzynarodowej.

Trudno sobie wyobrazić, by prezydent Putin i jego otoczenie zgodziło się na propozycje Unii Europejskiej wycofania rosyjskiego wsparcia dla separatystów na wschodzie Ukrainy – uważa doktor Raś. Nie może tego zrobić nawet nie ze względu na niechęć dla Unii Europejskiej.

Zdaniem politologa, prezydent Putin bardziej niż NATO, Unii Europejskiej czy wszelkiego innego zła płynącego z Zachodu, boi się reakcji własnego społeczeństwa.

A problemem Ukrainy jest fakt, że nie należy ani do Unii Europejskiej ani do Paktu Północnoatlantyckiego – dodaje ekspert.

Polskie Radio 24/JF/iar/magos

podobne: Porozumienia genewskie sukcesem Rosji i klęską państw zachodnich. Sueddeutsche Zeitung: „Putin maszeruje, Zachód tylko reaguje”. oraz: Pisarski: scenariusze zachowania Rosji wobec Ukrainy.

26.08.2014 (IAR) – Putin przekaże Poroszence kilka propozycji nie do odrzucenia – tak dzisiejsze spotkanie w Mińsku ocenia gość PolskiegoRadia 24 dr Renata Mieńkowska-Norkiene. Jej zdaniem, Kreml wykorzysta szczyt do blokowania integracji Ukrainy z Unią Europejską.

W spotkaniu wezmą udział prezydenci Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu, ale też unijna szefowa dyplomacji. Opinie są raczej zgodne, spotkanie nie rozwiąże napiętej sytuacji na linii Kijów- Moskwa.

Zdaniem ekspertki, trudno raczej liczyć na szybkie rozwiązanie wojny na wschodzie Ukrainy. Jak podkreśla, to Putin ma w Mińsku najmocniejsze karty. Najważniejsza z nich to kwestia dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę . Renata Mieńkowska-Norkiene podkreśla, że Putin moze zaproponować Poroszence np. rozłożenie spłat za gaz, ale pod warunkiem mniejszej intensywności współpracy Ukrainy z Unią Europejską.

Renata Mieńkowska-Norkiene zaznacza, że pozycja Kijowa jest coraz słabsza. Konflikt na Donbasie, zbliżająca się zima, a w związku z tym zwiększone potrzeby dostaw gazu, oraz zła sytuacja ekonomiczna nie wróżą dobrze. Ekspertka podkreśla, że w zmaganiach z Rosją Ukraina wciąż liczy na pomoc zachodu. Przede wszystkim chodzi o pomoc finansową, ale też wsparcie militarne przez państwa NATO w operacji przeciwko prorosyjskim separatystom. Renata Mieńkowska-Norkiene podkreśla jednak, że raczej nie nalezy się spodziewać jakichś radykalnych kroków ze strony zachodu.

Ekspertka podkreśla, że niezależnie od wyników rozmów Poroszenki z Putinem, wygranym rozmów w Mińsku może być prezydent Białorusi – Aleksander Łukaszenka. Szczyt z udziałem wysokich przedstawicieli unijnych – zrywa wieloletnią izolację białoruskiego dyktatora, daje mu też nadzieję na ocieplenie stosunków z Brukselą.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/ Paweł Buszko/magos

podobne: Merkel studzi nadzieje na przełom negocjacji z Rosją. oraz: Putin rozgrywa Unię Europejską. Siły Ukraińców słabną, a Rosja będzie podsycać konflikt.

25.08.2014 (IAR) – Unia Europejska w zakresie polityki zagranicznej jest wciąż ułomna – stwierdził Ernest Wyciszkiewicz, zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Wynika to z niechęci państw członkowskich do przekazywania kompetencji na poziom ponadnarodowy, co oznacza w istocie brak polityki zagranicznej Unii, podobnej do polityki np. Polski czy Niemiec – podkreślił gość Polskiego Radia 24. W kryzysie ukraińskim głównymi aktorami są Niemcy i Francja z własnymi interesami gospodarczymi.

W opinii eksperta, głównymi aktorami po stronie europejskiej nie są instytucje europejskie, ale kanclerz Merkel i prezydent Hollande. Wtedy wchodzą do gry interesy narodowe, różne preferencje państw członkowskich – dodał Ernest Wyciszkiewicz.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 między poszczególnymi państwami są różne percepcje zagrożeń. Inaczej patrzymy na to co się dzieje na wschodzie my będąc bliżej, mając inne doświadczenie historyczne. Inaczej patrzą Niemcy, którzy mają ogromne zaangażowanie ekonomiczne w Rosji, inaczej Francuzi, którzy mają okręty dokujące Mistrale w swoich portach i czekają na dostawę i płatności – podkreślił ekspert. Jeżeli uwzględnimy Włochów, Brytyjczyków i wiele innych państw, które mają odmienne stanowisko wobec Rosji, to obraz stosunków Rosja-Unia Europejska jest zagmatwany – podsumował Ernest Wyciszkiewicz.

W opinii eksperta, mimo odmiennego podejścia do interesów gospodarczych, państwa członkowskie nakładając relatywnie szybko sankcje potwierdziły, że potrafią zjednoczyć działania. Przez ostatnich 15 lat stanowisko wobec do Rosji należało do najbardziej dzielących państwa europejskie. Dotyczyło to polityki energetycznej po relacje zagraniczne i bezpieczeństwo – stwierdził Ernest Wyciszkiewicz.

Po aneksji Krymu Unia wprowadziła natychmiastowe sankcje wizowe dla kluczowych osób. Zdarzyła się coś, co było nie do pomyślenia jeszcze kilka miesięcy wcześniej, podkreślił ekspert. Sankcje ekonomiczne są kolejnym etapem, kiedy został przekroczony kolejny rubikon. Tam, są ostre kryteria, co musi nastąpić, żeby te sankcje zostały zniesione. Według gościa Polskiego Radia 24 uwzględniając zapisy sankcji z marca, Rosja musi wycofać się z Krymu.

Zdaniem Ernesta Wyciszkiewicza, żeby Unia Europejska odwiesiła sankcje, Rosja będzie musiała znacząco zmienić swoją politykę. Europejskie sankcje będą odczuwalne dla elit finansowych i społeczeństwa rosyjskiego przez najbliższe 2, 3 a nawet 4 lata – podkreślił ekspert.

Polskie Radio 24/JF/iar/magos

podobne: Równi i równiejsi czyli komu sankcje a komu rekompensaty i to: ASF. Dwa martwe dziki mogą rozłożyć polskich hodowców trzody i producentów wędlin. UE (nie)solidarna.

źródło: stooq.pl 

Reklamy

8 comments on “Ukraina: Służba Graniczna powstrzymała interwencję Rosji która szykuje kolejny konwój. Parada jeńców w Doniecku kontra czystki etniczne. Szczyt w Mińsku a stosunki Rosyjsko-Ukraińskie. Kryzys ukraiński a jedność Europy.

  1. Pingback: Koziej o konflikcie na Ukrainie. Jaceniuk mówi „wojna”, ale Poroszenko o „operacji antyterrorystycznej” i zaznacza że wszystko jest pod kontrolą. Wojsko się wycofuje ale nowy pobór nie pójdzie na front. Zachód nie powstrzyma

  2. Pingback: Poroszenko i Putin dogadali rozejm i wstępne warunki porozumienia. Federalizacja Ukrainy, autonomia dla Doniecka i Ługańska, wymiana jeńców. Mimo porozumienia UE nakłada sankcje a Rosja zapowiada odpowiedź. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Ukraina i prawa człowieka: Ukraiński batalion Ajdar dopuszcza się zbrodni. „Słup hańby” i okrucieństwa separatystów. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Ukraina: Poważne naruszenie rozejmu i ustawa o specjalnym statusie Donbasu. Manewry NATO na Ukrainie, Moskwa dozbroi Krym. Rosyjskie służby w parlamencie Tatarów krymskich. Naddniestrze: zaniepokojenie w Mołdawii, Białorusi i Kazachstanie. | Łódź

  5. Pingback: Ukraina: Poważne naruszenie rozejmu i ustawa o specjalnym statusie Donbasu. Manewry NATO na Ukrainie, Moskwa dozbroi Krym. Rosyjskie służby w parlamencie Tatarów krymskich. Naddniestrze: zaniepokojenie w Mołdawii, Białorusi i Kazachstanie. | Łódź

  6. Pingback: Kryzys ukraiński: rozmowy w Moskwie, konwencja w Monachium, w środę Mińsk (reaktywacja), zaniżona liczba ofiar wojny. Bliski Wschód: sukcesy w walce z islamistami, Iran sceptyczny ws umowy nuklearnej, program atomowy Syrii. | Łódź Odysa

  7. Pingback: Jałta Ukrainy w Mińsku: Walki o Debalcewo i Mariupol gwarantowane do 15 lutego przez „plan pokojowy” (pisany na raty). USA „zadowolone” z ustaleń dziękują Niemcom i Francji, oraz gotowe do ograniczenia sankcji na Rosję. | Ł

  8. Pingback: Większe wpływy Rosji na Ukrainie dzięki Niemcom i Francji. Sikorski: UE odeszła od wspólnej polityki zagranicznej. Duda o bezpieczeństwie a Niemcy o niebezpieczeństwie polskiej racji stanu (Polska strefą buforową). OAS i NATO dwóch prędkości.

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s