Transformacja polskiej energetyki da bezpieczeństwo bez wzrostu cen. „Puls Biznesu”: Rząd chce rozdać węgiel bogatym.


1. RWE: Transformacja polskiej energetyki da bezpieczeństwo bez wzrostu cen.

Warszawa, 01.09.2014 (ISBnews) – Polska pozostanie w długiej perspektywie niezależna energetycznie, czerpiąc ponad 80% energii ze źródeł krajowych, a transformacja polskiej energetyki nie powinna również przynieść wzrostu cen energii elektrycznej, wynika z raportu RWE Polska pt. „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku”.

„Polska pozostanie niezależna pod względem produkcji energii elektrycznej: żaden ze scenariuszy nie przewiduje zwiększenia wolumenu importowanej energii. Jednak energia krajowa nie będzie już pozyskiwana w zdecydowanej większości z węgla. Nowe krajowe źródła energii, obejmujące wiatr, fotowoltaikę i gaz, w tym gaz łupkowy, przyczynią się do utrzymania niezależności energetycznej (ponad 80% energii elektrycznej wytwarzane będzie ze źródeł krajowych)” – czytamy w raporcie.

Jego autorzy uważają także, że transformacja sektora energii nie spowoduje wzrostu cen energii elektrycznej.

„Bazując na doświadczeniach innych krajów, Polska może nadać własne tempo przekształcenia sektora energetycznego, unikając tym samym negatywnego wpływu przyśpieszonej transformacji na istniejące źródła konwencjonalne. (…) We wszystkich scenariuszach Polska optymalizuje wydatki na technologie i decyduje się na te najtańsze, niezależnie od tego czy są to źródła wiatrowe, węglowe czy fotowoltaika. Pozwala to na utrzymanie cen detalicznych energii na stabilnym poziomie. Z perspektywy rynku energii brak jest czynników, które powinny wpłynąć na podwyższenie ceny energii elektrycznej w dłuższym horyzoncie czasowym. Wyjątkiem jest tu scenariusz ‚zachowawczy’, w którym wysoka niepewność regulacyjna wstrzymuje konieczne inwestycje i winduje tym samym ceny energii elektrycznej” – czytamy dalej.

Zgodnie z raportem, węgiel kamienny i brunatny najprawdopodobniej dalej będą stanowiły istotną część struktury wytwarzania. W analizowanym horyzoncie czasowym do roku 2050, duże elektrownie węglowe nadal będą istotne w polskim miksie energetycznym. Obecne instalacje działać będą do zakończenia cyklu ich eksploatacji, jednocześnie powstawać będą nowe moce (3-11 GW do 2030 r.). W czasie, kiedy energetyka jądrowa będzie miała szansę zająć istotną pozycję wśród źródeł wytwarzania, będzie ona musiała konkurować z innymi technologiami bezemisyjnej produkcji energii.

„W naszym studium, w momencie potencjalnego uruchomienia pierwszej elektrowni atomowej, technologie takie jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaika, będą już tańsze, a wytwarzanie energii w tych źródłach stanie się opłacalne bez dodatkowego wsparcia” – przewidują autorzy raportu.

Uważają także, że wytwarzanie rozproszone, czyli kogeneracja o mocy poniżej 20 MWth i panele fotowoltaiczne montowane na dachu (PV), może nabrać istotnego znaczenia. Dzięki tzw. prosumentom produkcja energii w źródłach rozproszonych może wzrosnąć z 4,7 TWh do 52 TWh w 2050 roku.

„Spodziewamy się, że już w ciągu kolejnych pięciu lat dzięki spadającym cenom modułów opłacalna stanie się rozproszona fotowoltaika. W Polsce powstanie nowy segment odbiorców, łączących cechy konsumentów z producentami, czyli tzw. ‚prosumenci’ – najpierw w sektorze usług, a następnie również w sektorze klientów indywidualnych” – podkreślono w raporcie.

Z rozwojem energetyki prosumenckiej wiązać się jednak będzie konieczność rozwoju sieci energetycznej.

„Wzrost popytu i zdecentralizowane technologie wymagają ciągłego rozwoju sieci: rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wymagało ciągłej rozbudowy infrastruktury elektroenergetycznej sieci. Wpływ wytwarzania energii elektrycznej z rozproszonych źródeł energii – zarówno z PV, jak i małych jednostek kogeneracyjnych – na sieć będzie w początkowych latach ograniczony. W dłuższej perspektywie, wraz z rosnącą popularnością energetyki prosumenckiej, oddziaływanie tych technologii będzie bardziej widoczne, ale ich integracja w sieci będzie ułatwiona dzięki inteligentnym technologiom” – podsumowano w raporcie.

(ISBnews)

podobne: OZE i mikroźródła. Mamy szansę na najnowocześniejszą energetykę rozproszoną. oraz: Nie będziemy mogli wytwarzać energii w domach czyli… nie dla psa kiełbasa i to: Liberalizacja rynku gazu nie spowoduje spadku cen dla odbiorców. Rynek energii będzie coraz bardziej regulowany. a także: Deficyt energii elektrycznej może wzrosnąć w Polsce do 1100 MW w 2017 r. polecam również: Gaz łupkowy za 24 lata. Zielona energia za droga. Nie mamy realnej alternatywy dla węgla.

2. „Puls Biznesu” – Rząd chce rozdać węgiel bogatym.

29.08.2014 (IAR) – „Puls Biznesu” pisze o rewolucyjnych planach rządu związanych z problemami polskiego sektora węglowego. Gazeta przypomina, że nad scenariuszem dla branży, która w pierwszym półroczu miała 772 miliony złotych straty netto, pracuje międzyresortowy zespół do spraw sanacji górnictwa węgla kamiennego.

Z informacji „Pulsu Biznesu” ze źródeł zbliżonych do resortu gospodarki wynika, że największe poparcie ma obecnie scenariusz, w którym rewolucja obejmuje i sektor węglowy, i część sektora finansowego, i energetykę. Jej osią ma być podział Kompanii Węglowej, przynoszącej olbrzymie straty największej firmy górniczej w kraju. Rząd chce także w drugim etapie przeprowadzić rewolucję w dwóch instytucjach finansowych – Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskich Inwestycjach Rozwojowych. Między innymi mają one pożyczyć specjalizującemu się dziś wyłącznie w eksporcie węgla Węglokoksowi pieniądze na przejęcie części kopalni od Kompanii Węglowej. Polskie Inwestycje Rozwojowe mają się też stać częścią BGK.

Więcej na temat rządowych planów dotyczących sektora węglowego – w „Pulsie Biznesu”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/”Puls Biznesu”/kry/ab

podobne: PG Silesia vs. Kompania Węglowa czyli efektywność i wydajność vs. szaleństwo. NIK skontroluje funkcjonowanie górnictwa.  oraz: Opieka socjalna niszczy branżę węglową. Część kopalń trzeba będzie zamknąć. Tomasz Cukiernik: „Czarny kłopot”.

źródło: stooq.pl

…po raz kolejny rząd chce ratować dla swoich kolesiów geszefty które przynoszą straty – wszystko rzecz jasna za pieniądze podatników. Czy właśnie temu (kolejnej „prywatyzacji” środków publicznych) miała służyć jawna niegospodarność i głupota zarządców Kopalni Węglowej, która doprowadziła do wielomilionowych strat i zwałów węgla którego nikt nie chce kupować bo jest za drogi?

…Odys

Prąd - Mirosław Andrzejewski (Zbirek)

Prąd – Mirosław Andrzejewski (Zbirek)

Reklamy

6 comments on “Transformacja polskiej energetyki da bezpieczeństwo bez wzrostu cen. „Puls Biznesu”: Rząd chce rozdać węgiel bogatym.

  1. Pingback: Tani węgiel solą w oku lobby górniczego. POwszechna zgoda na komunizację (certyfikaty jakości, koncesje) branży i dopłacanie do interesu za pieniądze podatników. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Energetyka w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. To kosztuje | Łódź Odysa

  3. Pingback: Polskie górnictwo węglowe to skansen i elektrownie go nie uratują. Podatek od srebra i miedzi dobija przemysł wydobywczy. Biurokracja największym wrogiem polskiej gospodarki. NIK o marnotrawstwie w Polskim Holdingu Obronnym. | Łódź Odysa

  4. Pingback: Rząd planuje zamknięcie 4-5 kopalń kosztem do 2 mld zł. Tomasz Cukiernik: Prywatyzować a nie likwidować! | Łódź Odysa

  5. Pingback: PGNiG renegocjuje kontrakt z Gazpromem. Przegrana Rosjan z Czechami w sądzie szansą na korzystny arbitraż dla Polaków. Rosja wzywa UE, by poparła projekt gazociągu Turecki Potok. Polska nie będzie rozbudowywać mocy energetyki węglowej. Nowelizacj

  6. Pingback: Ameryka otwiera zawory z ropą. Nord Stream 2 podzielił Europę. Reforma górnictwa to kontynuacja polityki poprzedniego rządu. Lokalne źródła energii (OZE). Znaczny spadek cen ropy na świecie (czemu nie w Polsce?) | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s