Izrael – żołnierze odmawiają służby. Nie chcą być narzędziem w nadużyciach.


12.09.2014 (IAR) – Bezprecedensowa sytuacja w izraelskiej armii. Grupa 43 rezerwistów odmówiła służby w armii, twierdząc, że nie chcą być narzędziem w nadużyciach, jakich armia dopuszcza się wobec Palestyńczyków. Żołnierze napisali w tej sprawie list do premiera Benjamina Netanjahu i do wojskowych dowódców.

Rezerwiści pochodzą z elitarnej izraelskiej jednostki wywiadowczej 8200. W grupie 43 buntowników są major oraz dwóch kapitanów. W liście otwartym napisali oni, że służba w armii ma powstrzymywać przemoc wobec niewinnych cywilów. Tymczasem, jak twierdzą, służba w armii stała się narzędziem izraelskiej przemocy wobec Palestyńczyków.

Żołnierze twierdzą, że działania wywiadowcze wobec Izraelczyków są limitowane, gdy tymczasem Palestyńczycy są obiektem nieustannego śledzenia. Gromadzone przez armię informacje szkodzą cywilom i przyczyniają się do pogłębiania podziałów między Izraelczykami a Palestyńczykami. Dlatego właśnie rezerwiści odmówili służby. Jak twierdzą, zebranie 43 podpisów pod listem zabrało im rok i rozpoczęło się jeszcze przed wybuchem niedawnej wojny w Strefie Gazy.

To pierwszy od wielu lat przypadek buntu w izraelskiej armii. W Izraelu służba wojskowa jest obowiązkowa dla każdego, z wyjątkiem ortodoksyjnych Żydów. Większość osób, po zakończeniu służby, pozostaje w rezerwie.

Izraelska armia twierdzi, że nie zna zarzutów, jakie pojawiły się w liście buntowników. Przepytywani przez media wojskowi dowódcy twierdzą, że armia przez cały czas zachowuje wysokie standardy moralne.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/AFP/Haaretz/mcm/

źródło: stooq.pl

podobne: Izrael: zbrodnie wojenne w Gazie. oraz: Izrael planuje zawłaszczenie palestyńskiej ziemi. i to: Gwatemala: wyrzucono społeczność ortodoksyjnych Żydów

Misja - Mariusz Lewandowski

Misja – Mariusz Lewandowski

Reklamy

One comment on “Izrael – żołnierze odmawiają służby. Nie chcą być narzędziem w nadużyciach.

  1. Pingback: Palestyńczycy do Trybunału Karnego. W odpowiedzi Izrael zamraża palestyńskie pieniądze i chce wstrzymania pomocy dla Palestyńczyków. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s