Rosyjski budżet może stracić stabilność. Rosja nie będzie utrudniać reeksportu gazu (dostawy do Polski na stabilnym poziomie). Ukraińcy utracili marzenia o UE. Po zmianach rządowych w Szwecji i Polsce milkną dwaj najwięksi krytycy Moskwy.


1. Prasa: Rosyjski budżet może stracić stabilnośćRosja nie będzie utrudniać reeksportu gazuDostawy gazu do Polski na stabilnym poziomie.

16.09.2014 (IAR) – Spadek cen ropy zagraża budżetowi Rosji. Do takich wniosków dochodzi dziennik „Kommiersant”. Gazeta sugeruje, że – paradoksalnie stabilność finansowa rosyjskiego budżetu utrzymuje się dzięki wzrastającemu kursowi dolara.

Dziennik zwraca uwagę, że cena ropy na światowych rynkach zbliżyła się do 95 dolarów za baryłkę. -„Jeśli spadnie jeszcze o 5 – 6 dolarów, to budżet straci płynność” – twierdzi „Kommiersant”. Dodaje przy tym, że póki co budżet zapełnia się dodatkowymi rublami, które państwo zarabia sprzedając wciąż wzmacniającego się dolara. Eksperci związani z gazetą przekonani są, że ceny ropy będą utrzymywać się na niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas. W ich opinii – nie wróży, to niczego dobrego dla rosyjskiego budżetu. Jak twierdzą – tracić na cenach ropy, a zarabiać na niskim kursie rubla można przez krótki czas.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Rostów nad Donem/pbp

18.09.2014 (IAR) – Rosja nie będzie utrudniać reeksportu swojego gazu na Ukrainę – deklaruje rosyjski minister do spraw energii.

W wywiadzie dla austriackiego dziennika „Die Presse” minister Aleksander Nowak wykluczył możliwość zmniejszenia dostaw gazu do państw Unii Europejskiej, aby uniemożliwić jego rewers na Ukrainę. Ostatnie ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu były przez wielu ekspertów odbierane właśnie jako ostrzeżenie przed reeksportem. Aleksander Nowak wyjaśnił, że Gazprom zmniejszył dostawy, gdyż nie był w stanie natychmiast zrealizować zwiększonych zamówień odbiorców.

Mówiąc o sporze gazowym z Ukrainą, rosyjski minister wyraził opinię, że jego zakończenie zależy od ukraińskich polityków. Przypomniał, że trwają w tej sprawie rozmowy z udziałem Unii Europejskiej. Aleksander Nowak zapowiedział, że Rosja nie będzie dostarczać gazu na Ukrainę, jeśli nie spłaci ona długów za poprzednie dostawy. W takiej sytuacji ukraińscy odbiorcy otrzymają mniej gazu albo – jak powiedział minister Nowak – Ukraina będzie zabierać część paliwa przeznaczonego dla odbiorców na Zachodzie. W takim wypadku, w razie ciężkiej zimy, zachodnia Europa może zostać bez gazu – ostrzegł rosyjski minister do spraw energetyki.

IAR/Die Presse/Siekaj/dabr

19.09.2014 (IAR) – Dostawy gazu do Polski na stabilnym poziomie – informuje PGNiG i Gaz-System.

W mijającym tygodniu wszyscy końcowi odbiorcy surowca w Polsce otrzymują błękitne paliwo bez ograniczeń.

Od 12 do 18 września dostawy gazu do Polski były wyższe niż dobowe krajowe zużycie. Obecnie zużywamy około 27 milionów metrów sześciennych surowca dziennie.

Podobnie, jak i ostatnio nie było potrzeby sięgania po gaz znajdujący się w magazynach. Zgromadzono w nich blisko 2 miliardy 600 milionów sześciennych błękitnego paliwa.

Zatłaczane są jeszcze rozbudowane magazyny w Wierzchowicach, Husowie i Mogilnie. Dlatego PGNiG zamówiło zwiększone ilości błękitnego paliwa. Nie zostały one jednak potwierdzone i dostarczone przez Gazprom Export.

Ilości zatłaczane zostały uzupełnione dostawami z kierunku zachodniego i południowego.

IAR K.P.

podobne: Dostawy gazu do Polski zgodne umową i z zapotrzebowaniem. 45% „braki” wynikały z prawa Gazpromu do odmowy realizacji zwiększonego zapotrzebowania. Komu zależało na wywołaniu histerii? a także: Spory polityczne na Ukrainie wstrzymują reformy sektora gazowego.. i to: Rosja o gazie i Ukrainie rozmawiać nie chce, grozi embargiem na alkohol i papierosy. Czechy przeciwko sankcjom. Rosja stworzy fundusz antykryzysowy. OECD tnie prognozy gospodarcze (dla strefy euro o 1/3). oraz: Putin grozi ograniczeniem dostaw gazu do Europy w przypadku rewersu na Ukrainę i to: Rosja może zmienić kierunek tranzytu ropy naftowej wydatnie pomaga jej w tym Ukraina (Naftohaz twierdzi że zapewni dostawy na zachód). polecam również: „Chcesz miec pokój? Gotuj się do wojny!”, czyli – Na co gotuje się Rosja?

 2. Ukraińcy utracili marzenia o Unii Europejskiej.

20.09.2014 (IAR) – Ukraińcy są zmęczeni walką o zmianę swojej ojczyzny. Są rozczarowani Unią Europejską i jej zachowawczą postawą wobec konfliktu na wschodzie Ukrainy. Stracili wszelkie złudzenia w związku z Unią – powiedziała w Polskim Radiu 24 ukraińska dziennikarka Kristina Berdinskich.

To właśnie marzenie o europie zapoczątkowało wolnościowy ruch na Majdanie. Ukraińska mrzonka o Europie szybko została zweryfikowana przez wydarzenia na Krymie i wschodzie kraju – mówi gość PR24. Jak tłumaczy Kristina Berdinskich, po tym konflikcie Ukraińcy utracili marzenia wobec Unii Europejskiej. Nie chodzi o to, że nie chcemy do Unii, nie mamy już po prostu takiej euforii – dodaje blogerka.

Zdaniem ukraińskiej dziennikarki, reformy trzeba przeprowadzić teraz, podczas wojny, ponieważ ludziom łatwiej jest w trudnym okresie znieść trudne zmiany. Władza nie może z tym czekać dodaje Ukrainka.

Jak tłumaczy Kristina Bedinskich, wszyscy uważają, że konflikt będzie trwał długo, ale trzeba się zastanowić czy nie obejmie on kolejnych regionów kraju. Rosja nie chce, by Ukraina stała się państwem europejskim i będzie robiła wszystko, by zapobiec jej rozwojowi. Dlatego też w interesie Rosjan jest destabilizacja Ukrainy.

IAR/PR24/darad/jj/darad/jj

podobne: POżyteczni idioci zwani „prawdziwymi patriotami” chcą niewoli Ukrainy czyli „nieudane eurowesele” cynika9 oraz: Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły. „Sueddeutsche Zeitung”: kapitulacja Kijowa. Obserwator OBWE: W Donbasie nie ma już państwa ukraińskiego. i to: Jałta Ukrainy: umowa stowarzyszeniowa z UE na rosyjskich warunkach (odroczona), decentralizacja kraju i autonomia regionów (przyklepane). Poroszenko zabiega o specjalny status Ukrainy w NATO. a także: Murzyn swoje zrobił, murzyn może odejść! Czas na „scenariusz grecki” dla Ukrainy. Co zrobi Putin? polecam również: Warunkowa „pomoc” UE dla Ukrainy. Nowy szef Narodowego Banku Ukrainy.

3. Szwecja: Milkną dwaj najwięksi krytycy MoskwyRosyjska prasa: Schetyna niespodzianką w nowym rządzie

20.09.2014 (IAR) – Rosja pozbywa się niemal równocześnie dwóch swych najzagorzalszych zagranicznych krytyków. Tak stwierdza w sobotnim wydaniu poważny dziennik sztokholmski „Svenska Dagbladet”. Radosław Sikorski już przestał być ministrem spraw zagranicznych. Jego szwedzki kolega Carl Bildt przestanie być wkrótce szefem dyplomacji swego kraju w wyniku wyborów parlamentarnych i zmiany ekipy rządzącej.

Obaj autorzy wschodniej polityki Unii Europejskiej byli jednymi z najbardziej zdecydowanych i aktywnych polityków europejskich krytykujących Moskwę za wywołanie zbrojnego konfliktu z Ukrainą. Szwedzki publicysta wskazuje, że odejście Sikorskiego jest związane z przemeblowaniem w polskim rządzie związanym z objęciem rządów przez Ewę Kopacz. To skutek objęcia przez Donalda Tuska stanowiska w Brukseli. W komentarzu podkreśla się przy tym wczorajszą wypowiedz Kopacz, iż nie jest to dymisja dotychczasowego szefa dyplomacji, a raczej jego awans, „znaczące i samodzielne nowe stanowisko dla poważnego polityka”.

Jednocześnie nowa premier zakreśliła granice polskiego zaangażowania w sprawy Ukrainy. Szwedzki autor przytacza bez komentarza wypowiedź Kopacz mająca świadczyć o rezygnacji Warszawy, z dotychczasowej aktywności. Polska, zdaniem nowej premier, winna zachowywać się w tej sprawie jak rozważna kobieta – Nasze bezpieczeństwo, nasz kraj, nasz dom i nasze dzieci są dla nas najważniejsze – cytuje Ewę Kopacz szwedzka prasa.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Michał Haykowski, Sztokholm/kl

20.09.2014 (IAR) – Rosyjskie media odnotowały zaproponowany przez premier Ewę Kopacz nowy skład polskiego rządu. Najobszerniejszy komentarz można odnaleźć w rządowym dzienniku „Rossijskaja Gazieta”. Dziennik podkreśla, że jedną z niespodzianek które przygotowała dla Polaków premier Ewa Kopacz jest powierzenie resortu spraw zagranicznych Grzegorzowi Schetynie.

Autorka tekstu Ariadna Rokossowska ocenia, że kandydat na szefa MSZ -„może nie ma charyzmy jak jego poprzednik, ale za to jest wstrzemięźliwy w ocenach, wyważony i dyplomatyczny”. Rokossowska zauważa, że większość ministrów z gabinetu Donalda Tuska zachowała swoje stanowiska. Wskazuje przy tym, że z pięciu kluczowych resortów, zmienił się szef tylko jednego, właśnie MSZ.

Rokossowska przypomina też, że znany z „wojującej postawy” Radosław Sikorski, „teraz będzie drugą osobą w państwie” czyli nowym marszałkiem sejmu. Gazeta twierdzi, że byłemu szefowi resortu spraw zagranicznych takie stanowisko najwyraźniej pasuje, bo przecież do jego obowiązków będzie należało między innymi poszukiwanie kompromisów między władzą a opozycją.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/kl

podobne: Tusk będzie zabiegał o (niemiecki?) kompromis ws. Ukrainy. Niemcy i Rosja zadowolone z wyboru. „Le Monde” o niemieckich sympatiach Tuska. Krajowe konsekwencje „ucieczki do raju”. i to: Koziej o roli Polski w kryzysie ukraińskim. Dlaczego umiarkowane wobec Moskwy Niemcy popierają na stanowisko „prezydenta UE” polityka z Polski (nastawionej do Rosji negatywnie). PIS popiera Tuska. polecam również: „WSI wraca tylnymi drzwiami” dzięki (anty)Tuskowej reformie służb specjalnych.

źródło: stooq.pl

Gatis Sluka - Doktor Putin (Rosja)

Gatis Sluka – Doktor Putin (Rosja)

Reklamy

3 comments on “Rosyjski budżet może stracić stabilność. Rosja nie będzie utrudniać reeksportu gazu (dostawy do Polski na stabilnym poziomie). Ukraińcy utracili marzenia o UE. Po zmianach rządowych w Szwecji i Polsce milkną dwaj najwięksi krytycy Moskwy.

  1. Pingback: Ukraina kupi węgiel z Rosji. 3 tysiące osób podejrzanych o dezercję, sytuacja na froncie, reformy w kraju. Syria: Turcja nie wjedzie do Kobani. Niemcy: znowu starcia Kurdów i salafitów. | Łódź Odysa

  2. Pingback: Porozumienie gazowe podpisane. Pakiet zimowy – przełom dla Europy, kapitulacja Ukrainy. | Łódź Odysa

  3. Pingback: Rubel i cena ropy w dół. Rosjanie będą musieli „zacisnąć pasa”, ale na kryzys nie narzekają. W Ługańsku protesty. Rosjanie gotowi przyjąć uchodźców z Ukrainy. Sankcje Moskwy irytują Białoruś. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s