Nauka: Odkryto gen odpowiedzialny za cykle zasypiania i budzenia się.


14.08.2014 (IAR) – Naukowcy zidentyfikowali główny gen odpowiedzialny za cykle zasypiania i budzenia się. Może to pomóc w wynalezieniu sposobu na szybkie kontrolowanie , kiedy nasz organizm powinien wejść w stadium uśpienia, a kiedy pownniśmy się obudzić.

Odkrycie roli genu, nazwanego Lhx1 pozwoli pomóc tym, którzy pracują na nocne zmiany i turystom zmagającym się ze zmęczeniem po długiej podróży samolotem. Poza tym na odkryciu mogliby skorzystać wszyscy mający problemy z bezsennością. – Część schorzeń układu nerwowego powodowana jest zaburzeniami snu. Jeżeli udałoby się przywrócić normalny cykl snu, byłoby to połową sukcesu w walce z bezsennością i zmęczeniem – powiedział prof. Panda z Salk Institute w Stanach Zjednoczonych, ośrodka który prowadzi badania nad genem.

Jet Lag to syndrom nagłej zmiany strefy czasowej. Gdy z Warszawy przelecimy do Nowego Jorku, to nasz organizm musi być aktywny jeszcze kilka godzin, bo zmrok zapadnie dużo później, niż tam skąd przylecieliśmy. Dlatego czesto z jet lagiem zmagają się turyści, odbywający długie podróże samolotem. Charakteryzuje się on zaburzeniami snu i koncentracji prowadzącymi do krańcowego zmęczenia.

IAR/The Financial Express/ada/nyg

źródło: stooq.pl

podobne: Odkrycie polskich naukowców: Białko z ludzkich włosów pomoże w leczeniu czerniaka. oraz: Unikalna metoda leczenia raka trzustki została wynaleziona przez 17-letnią Joannę Jurek.

…Śniło mi się że śnię a to wszystko przez bezsenność… i kiedy przyszła pora żeby wreszcie zasnąć, to okazało się że właśnie się obudziłem 🙂

Przez całą noc - Michał Dziekan

Przez całą noc – Michał Dziekan

Reklamy

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s