Szewczak o expose Kopacz: „obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. Kosztowne obietnice wymagają POdjęcia działań blokujących odpływ kapitału do rajów podatkowych.


1. Kosztowne obietnice. Szewczak o expose Kopacz.

02.10.2014 (IAR) – Obietnice zaprezentowane przez Ewę Kopacz w expose są bardzo kosztowne. Tak uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Podczas wczorajszego wystąpienia w Sejmie premier zapowiedziała między innymi wprowadzenie darmowych porad prawnych dla przedsiębiorców, zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli, kolejne darmowe podręczniki, a także autostrady i szybsze koleje.

Monika Kurtek ocenia, że część zapowiedzi uda się zapewne zrealizować:. Dotyczy to głównie zmian w prawie podatkowym, budowlanym, czy ułatwień dla przedsiębiorstw, bo te zmiany nie wymagają dużych nakładów finansowych.

Istnieją jednak obawy, że wiele obietnic pozostanie jednak na papierze. Budowa dróg, czy szybkiej kolei to projekty długofalowe i bardzo kosztowne, więc na pewno nie zostaną zrealizowane podczas obecnej kadencji.

Minister finansów Mateusz Szczurek poinformował, że nowe propozycje rządu mają kosztować 3 i pół miliarda złotych. Eksperci podkreślają jednak, że łączna kwota spełnienia wszystkich obietnic będzie wielokrotnie wyższa, choć obecnie jest trudna do szacowania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/mitro/

źródło: stooq.pl

rys. Andrzej Krauze

rys. Andrzej Krauze

„…premier naobiecywała tyle, że nie tylko nie starczy 12 miesięcy, ale nawet 12 lat. Pani premier roztoczyła przed nami obraz raju na ziemi. Rząd bowiem ma dać pieniądze, ma pomóc i wspierać przedszkolaków, uczniów, podręczniki, szkoły, studentów, lekarzy, emerytów. W zasadzie wszystkich. Jedynie hodowcy kanarków nie znaleźli się na liście tych, którym polski rząd nie będzie pomagał. Podobno będziemy mieli nowe tramwaje, nowe autobusy, całe autostrady. Problem jednak jest jeden. Na to wszystko nie ma pieniedzy. Emerytom zaproponowano na przyszły rok 36 złotych brutto w ramach rewaloryzacji, czyli niektórzy dostaną po pięć złotych, a inni po 15.

Wszystko ma być oparte na pieniądzach z Unii Europejskiej, na tych 400 miliardach . Tyle tylko, że pani premier zapomniała powiedzieć, że do tej samej Unii, do budżetu unijnego, trzeba będzie oddać 200 miliardów złotych w postaci składek, czyli żadnych 400 miliardów nie będzie, będzie najwyżej 200 miliardów. Owa stabilność finansów publicznych, o których mówił pani premier w swoim exspose, to wystarczy podać liczby. O tym, jak wygląda ta stabilność wystarczy przypomnieć, że stoi za nią, jak i za expose, stoi sam Jan Vincent Rostowski, sztukmistrz z Londynu, który zadłużył nas na pokolenia. Mamy prawie jeden bilion długu publicznego, mamy 370 miliardów dolarów długu zagranicznego i ponad 800 miliardów złotych długów prywatnych. Właściwie wszystko jest zadłużone; od kopalni, poprzez szpitale, aż kończąc na bankach tak głupio i tanio niegdyś sprzedanych zagranicznym podmiotom. One też mają gigantyczne długi.

Czyżby więc finansowanie tych cudów na kiju, które naobiecywała pani premier będzie się odbywało znowuż poprzez kolejne gigantyczne długi, które – co już dziś widać – będą w jakimś sensie nie do spłacenia. O tym wie dobrze Donald Tusk, który śmiał się pod nosem podczas tego expose, gdy słyszał o tych żłobkach, o gigantycznych pieniądzach w 2016 r., czy w 2020 roku, gdy już śladu nie będzie po rzadach Platformy, czy rządach pani Kopacz…”

całość tu: stefczyk.info

podobne: „Rząd spajania i zamiatania” podczas „dryfowania w płynności” czyli… Zmiany zmiany zmiany po wyKopkach na „platformie”, by wszystko zostało po staremu tyle że z nowymi gębami do wykarmienia. oraz: Janecki: Donald Tusk odwraca bieg rzeki i z deficytu robi nadwyżkę. Tymczasem wskaźniki gospodarcze w dół a zadłużenie bije kolejne rekordy. i to: Tusk znowu obiecuje (grozi) że da (zabierze). Michalkiewicz: „Źle było, źle będzie…”  polecam również: Obiecanki cacanki a głupiemu radośc  a także: Cukiernik: Zderzenie propagandy PO z rzeczywistością. i to: Andrzej Talarek: „Obiecywacze, czyli szopki przedświąteczne” i maraton populizmu.

2. Pieniądze nie wypłyną do rajów podatkowychDo Sejmu trafi projekt skrócenia vacatio legis przepisów podatkowych.

03.10.2014 (IAR) – Ustawa jednak ma zacząć działać z początkiem 2015 roku. Chodzi o przepisy mające zapobiec wyprowadzaniu do rajów podatkowych pieniędzy przez spółki-córki koncernów działających w Polsce. Ustawa w tej sprawie nie została we właściwym czasie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że Platforma Obywatelska podejmie inicjatywę, która pozwoli dotrzymać terminu wejścia ustawy w życie z początkiem nowego roku podatkowego. Jest już gotowy poselski projekt ustawy, który ma skrócić vacatio legis przepisów podatkowych. Ma on być złożony w poniedziałek. Minister finansów liczy na to, że proces legislacyjny w tej sprawie zakończy się do końca listopada.

Mateusz Szczurek nie chciał powiedzieć, ile budżet mógł stracić przez to niedopatrzenie. Twierdził jednak, że szacunki dziennika Rzeczpospolita, mówiące o utracie ponad 3 miliardów złotych, były mocno przesadzone.

Jednocześnie prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek twierdzi, że w jego urzędzie nikt nie popełnił błędu w czasie wprowadzania tej ustawy w życie. Bierze jednak na siebie odpowiedzialność personalną.

W ustawie było zapisane, że wchodzi ona w życie trzy miesiące po publikacji w Dzienniku Ustaw. Prezydent podpisał ją 17 września. W związku z tym Rządowe Centrum Legislacji miało dwa tygodnie, aby opublikować ją w Dzienniku Ustaw i by zaczęła obowiązywać z nowym rokiem podatkowym. Nie zrobiono tego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/ab

05.10.2014 (IAR) – Dziś (06.10) do Sejmu trafi poselski projekt ustawy, skracający vacatio legis nowych przepisów podatkowych. Gdyby nie to, nie weszłyby one w życie z początkiem nowego roku podatkowego. Mogłoby to umożliwić spółkom-córkom działających w Polsce koncernów wyprowadzanie pieniędzy do rajów podatkowych.(…) szybko zareagował minister finansów, zapewniając, że vacatio legis ustawy podatkowej zostanie skrócone. Mateusz Szczurek liczy na to, że proces legislacyjny w tej sprawie zakończy się do końca listopada. Politycy natomiast domagają się jak najszybszego wyjaśnienia tych zaniedbań i wyciągnięcia konsekwencji wobec odpowiedzialnych osób.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wczesn/md/buch

źródło: stooq.pl

…oto jak szybko potrafią pracować złodziejaszki i pisać ustawy z dnia na dzień by móc swój proceder grabienia obywatelom pieniędzy rozszerzać kiedy im się żywnie podoba… Kiedy ci ludzie będą tak sprawnie pracować na rzecz oddania obywatelom ich pieniędzy? Odpowiedź – NIGDY! albowiem złodziejską naturą socjalistów jest kraść co popadnie (udając że to dla dobra obywateli). Każda złotówka wydarta systemowi, który jedyne co potrafi to wydawać cudze pieniądze na siebie a całą resztę marnować (też na siebie i sobie podobnym kolesiom), to złotówka warta dla gospodarki podwójnie. Nie bez przyczyny ludzie uciekają do rajów podatkowych gdzie podatki są w rozsądnym wymiarze dzięki czemu większość kapitału pozostaje w rękach tych którzy na niego zapracowali i umieją nim sprawnie zarządzać. Dzięki temu kapitał trafia (choćby poprzez konsumpcję) bezpośrednio na rynek – tworząc REALNE miejsca pracy zamiast pompować pasożytniczy garb biurokratów.

…Odys

podobne: Czy rząd Donalda Tuska wraz z całą administracją podatkową postawili sobie za cel, by wszyscy przedsiębiorcy albo zbankrutowali, albo wyprowadzili się za granicę? oraz: Dla złodziei figa z makiem – MISie mówią dośc! i to: Rabunek OFE nie pomógł, zadłużenie sektora finansów publ. wzrosło. Nierząd podniesie rządowi PKB. Na wojnie polsko-ruskiej zarobi Białoruś. a także: Przywileje emerytalne rolników i górników oraz delegacje prokuratorów kosztują, więc rząd przyjął założenia do noweli ustawy o VAT. oraz: 75-proc. stawkę podatku fiskus zastosuje do nieujawnionych dochodów polecam również: Kacza „sprawiedliwośc” – zabrac bogatym, czyli… ukarać biednych.

rys. Jerzy Wasiukiewicz

rys. Jerzy Wasiukiewicz

Reklamy

2 comments on “Szewczak o expose Kopacz: „obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. Kosztowne obietnice wymagają POdjęcia działań blokujących odpływ kapitału do rajów podatkowych.

  1. Pingback: Samorządowe „inwestycje” to wzrost zadłużenia i podwyżki opłat. Rentowność długu i rosnąca obsługa kosztów. Państwo broni się przed zwrotem zagrabionego mienia i zmianami w ordynacji podatkowej, obniżka podatków nie tak szybko (

  2. Pingback: Spadek po platformie. PO zawiodła przedsiębiorców. Czy obietnice wyborcze zbankrutują Polskę? W oczekiwaniu na „przełom”. Brytyjczycy nie chcą mieć nić wspólnego z długiem i uchwalają jeden z postulatów KORWiNa. | Łódź Odysa

Dodaj komentarz (byle bez epitetów i wulgaryzmów)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s